BINNENLAND. HELDER en NIELWEDIEP 22 Junij. Op den 18 Junij werd alhierin tegenwoordigheid van de onderscheidene civiele en Militaire Autoriteiten en eene talrijke schare van belangstellendende eerste steen gelegd van het Nieuwe Kerkgebouw voor de Hervormde Gemeente. Do WelEerw. heer B. G. Clementvolbragt deze taak namens do leden van de Kerkelijke commissie en hield hield daarbij eene toepasselijke rede. Nadat de plegtigheid verrigt wasbragt ZWE. openlijk dank aan allen die de zelve met hunne tegenwoordigheid wel hadden willen ver eeren en de nieuwe stichting bevorderen terwijl alles be sloten werd met oene hartelijke bede lot Hem zonder wie do bouwlieden vruchteloos zouden arbeiden. Moge het een en ander den gewenschten indruk achter laten en de commissie, die nu een aanvang zal moeten ma ken met de inzameling der liefdegaven waarvoor men inge schreven heeftgeenerlei bemoeijelijking ondervinden In Zwitzerlandwaar de Jezuiten zich vrij sterk ge vestigd, maar ook gedaan hebben wat hun aangeboren schijnt te zijnen wier bedrijf vorsten hun bloed gekost heeften menig braven monnik openbaar heeft doen klagen menig paus in het geheim doen zuchtengaat vrij algemeen de kreet tegen de mannen van licht en zedelijkheid op. In alle kantons niet alleen in de Protestantsche maar ook in de Roomsche zijn verzoekschriften in omloop om voor den landdag instructien te verkrijgen ter hunner verdrijving uit .Zwitzerland. En al kan dit doel niet bereikt worden alge meen heerscht de wensch dat dit de winst zal zijn dat hun de leiding van de opvoeding en het onderwijs zal onttrok ken worden. Als Nederland niet waakt, konden die heeren Weieens hierheen verhuizen. Wij hebben er al genoeg. Ingevolge art. 84 en 137 der grondwet en de in werking zijnde provinciale reglementenzullen de staten der pro vinciën op den eersten Dingsdag in den maand Julij bijeen komen enonder anderenzich bezig houden met het verkiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Ge neraalin de plaats van de dit jaar aftredenden zijnde voor Noord-Braband de heeren A. J. Ingenhouszmr. J. L, A. Luyhen en mr. J. A. Mutsaers. Gelderland de heeren jhr. mr. TV. L. F. C. van Rap- pard en mr. E. TV. van Dam van Isselt. Zuid-Holland de heeren mr. P. C. Schooneveld en mr. A. van Rijckevorsel. Noord-Holland de heeren jhr. mr. A. Warinjhr. H. Backerjhr. mr. P. van Akerlaken mr. H. A. van Rleiswijk en mr. J. J. Uytwerf Sterling. Zeeland de heer mr. J. Snouck Hnrgronje. Utrecht de heer kV. R. baron van Heeckercn van Brandsenburg. Vriesland de heeren mr. N. van Heioma en mr. TV. B. Buma. Overijssel de heer J. II. graaf van Rechteren. Groningen de heer mr. II. J. II. Modderman. Drenthe de heer mr. G. Kniphorst. Limburg de heer jhr. mr. P. F. J. Petit. Te zamen twintig leden waarvan sommige leden onder anderen de heeren van Rappard en Bumamoeten verzocht hebben bij de te doene keuze buiten aanmerking te blijven. Met gespanne verwachting ziet de natie de ophanden zijnde verkiezingen te gemoet. De staten van onderscheidene gewesten hebben getoond hunne roeping te verstaan. Van Zeeland zeggen wij niets. Van Noord-Holland Het heeft jaren lang geslapen. Wij zijn zeer nieuwsgierig of de 127 millioenen de provinciale staten wakker gemaakt hebben. De tijd is belangrijk genoegom belangrijke mannen to kiezen dio de behoeften en de geschiedenis des tijds ken nen. Zuid-Holland heeft zijne Luzacs in het Meervoud Noord-Holland heeft maar één TV arin! en deze heeft gister in de tweede kamer verklaarddat hij zich onttrekken zal. Den 21 is de wet op de conversie met 43 tegen 14 stemmen aangenomen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd geene. Bevallen A. Smit geb. de Graafz. A. Bonselaar geb. Boerdijk d. A. Slagwater geb. Bood z. C. Baas geb. Oosterling z. Overleden J. F. Petter lj- K- Jansen 26 j. Een lezer van uw geacht Weekblad heeft met genoegen vernomen, dat het aan Mejufviouw de Weduwe Manikus behoorende Logement den Burg staande aan het Nieuwediep is gekocht door den heer 11. R. de Breuk van Haarlem en die het voornemen heeft deszelfs inrigting op eene zeer verbeterde wijze te veranderenwaarmede dan ook bereids een aanvang is gemaakt en het ameublement geheel nieuw en modern heeft aangeschaft en alles zoodanig interigten dat tot gemak en genoe gen van het reizend Publiek kan strekkenkunnende men genoemd Logement 0*1 deszelfs aangename ljgging gerustelijk aan het Publiek aanbevelen. UITTREKSEL UIT DE SCHEEPSTIJDINGEN. vau dc atgeloopene week. 19 Junij, binnengek. Cafiero Antwerpen,- Henningsen en Tellefsen beide van Bergen eu Bjoness van Drammen niets uitgezeild de wind n. tot n. w. 20 Junij Borgman Comelius Rasse Vi'etor Suriname Jlanning Londen; Jager, Pillau de Groot en Nielsen beide van Dantzig; Luck, ChristiansandSchlytter en Nickelsen beide van Drammengisteren nog Howe van Newportniets uitgezeild de wind w. FEUIhhEV O Jf. DE SPION, 1. Terwijl Murat zich te Madrid bevond bad hij depeches aan Junot te verzenden. Zij waren van het grootste belang, maar alle wegen die naar Lissabon geleidden waren met guerrillas en bijzonder met die troepen bedekt welke door de belangrijkste mannen van Spanje in die dagen aangevoerd werden, en die de armee van Castagnos vormde. Murat sprak over zijne verlegenheid met den baron von Stroganofden Russisciien gezant aan het Spaansche hof, die achter gebleven was. Men weel dat Rusland toenmaals met Frankrijk in vriendschappelijke betrekking stond. I)e baron zeide tot den groothertog van Berg dat niets ligler ware uit te voeren dan wat hij doen wilde de admiraal Siniawin ligt in de liaven van Lissabon," sprak de gezant, geef mij slechts den stout- sten van uwe Poolschc lancicrs; en ik trek liem eene Russische uniform aan en geef hem een depechc voor den admiraal. Gij deelt hem de uwe mondelings mede en alles zal goed gaan t ofschoon men hem tusschen hier en Lissabon ook twintig maal aanhoudewant de Insurgentcn-armee wensckt te zeer onze onzijdigheid te behouden dau dat zij zelve aanleiding tot

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3