IELDERiiut MEliWEÜIEP. N». 28. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. GRONDWETS-HERZIENING. TWEEISE JAARGANG. IGEN IIEt Dit Weekblad worilt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. Re prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per poet 80 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan- 'oren zijner woonplaats. ïiAisnia 1844. ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 8 3 U E 13. {Vervolg Ziedaar zoovele redenen, waarom er eene grondwet tot stand kwam op verouderde beginselen gevestigdzonder eenheid zonder kracht, die de publieke opinie uitdoofde, in de plaats van dezelve op te wakkeren en tol nul 'au het algemeen te leiden. Eene grondwet, welke versleten en vergeten, en voor een koningrijk nadeelige denkbeelden terug riep, welke de natie deed lijden onder alle de bezwaren en nadeelen. van het provincialistnus zonder de voordeden op te leveren van een krachtig eenvoudig provinciaal en stedelijk bestuur die aan Nederland alle de nadeelen gaf van een koningschap door geldverspilling, weelde en gunstbejag; zonder dat ecuheid in gezag en kracht in uitvoering van hetzelve aanwezig konde zijn omdat vele voor liet algemeen nuttige maatregelen eii wetsontwerpen schipbreuk moesten lijden op bet provinciale egoïsmus der vertegenwoordigers. Geschuild achter en gedekt door de besluiten van de volksvertegenwoordiging werden er uitgaven gedaan en maatregelen genomen waarvan de Koning builen dat de verantwoording niet op zich zoude hebben wil len laden. Aan vele plaatselijke belangen moest worden toe gegeven daar waar het belang van hei gansche rijk alleen had moeten gelden. En ruimschoots moest men toegeven aan de baatzuchtige eisschen der ver'egenwoordigers voor zich en hunne kinderen wilde men wetten doen aannemen die men voor hel welzijn van den staat noodzakelijk achtte. Van daar die menigte van groote en kleine ambten en betrekkingen in de algemeene gewestelijke en plaatselijke besturen, die aan Nederland zulk een kostbaar beheer hebben gegeven en eene groote klasse in de maatschappij hebben gevormd welke ten hoste van de nijvere bevolking leeft: eene klasse die hoclanger zoo onbeschaamder en lastiger om posten en beloouiugen dwingt naarmate de weelde en de kunstmatigo behoefte is toegenomen. De zucht om zoo weinig mogelijk te doen en zooveel mogelijk to trekken is niet alleen ouder de hooge standen der maat schappij maar onder de burger- cn hatidwerkssland doorge drongen; een eerlijk bedrijf, handwerk of nering valt niet meer in den smaak noch van ouders voor hunne kinderen noch van deze zeiven. Ambten en ambtjes posten cn bedieningen groot en klein moeten gegeven en des noods voor de menigte sollicitanten gemaakt worden ieder laat zijn werk zooveel mogelijk aan anderen over, waardoor de regeling van zaken lioogst kostbaar, omslagtig en langdurig wordt, tot groole schade van hendie zich buiten dien kring van posten en fortuinzoekers bewegen. Eene buitengewoon groote staatsschuld wetten die over het algemeen uitterst gebrekkig zijn, kostbare instellingen in alle takken van bestuur leverde ons de grondwet in de politique omstandigheden sedert 1815. Die ongelukkige zamenloop van gebeurtenissen heeft thans opgehouden. Do Belgische gewesten hebben zich afgescheurd. De geldzaak tnsscheu Nederland en Belgien is ten einde ge- bragt. De achterstanden en tekorten zijn gedekt. Noord-Ne derland is eene nieuwe levenskring ingetreden. Zal dezelve duurzaam en gelukkig zijn rijk in voorspoed en zegen voor ons vaderland ziju Yeel zal dit afhangen van de grondwet waaronder wij zullen leven of men onder gebrekkige door bijna ieder gewraakte instellingen zal blijven voortgaan of wel bestaan, en kracht aan alles geven door eene geheel nieuwe grondwet zaam te stellen door eeneu geest van interest in do openbare zaken op te wekken en te versterken: eene vader landslievende edele geest bij tle onderdanen zoo noodzakelijk voor het welzijn van den staat. Zulk eene belangstelling kan niet anders geboren worden, dan door aan hem die door hunne bezittingen belang bebben dat het wel ga aan liet vaderland, aandeel te geven in de benoeming van liunue plaatselijke cn provinciale bestuurderen in de verkiezing van hunne verte genwoordigers in de wetgevende vergadering. De Koniug staat niet over legen gewesten en steden en in deze weder tegen over eene soort van gepiiviligeerde personen maar tegenover zijne individuele onderdanen. Eene kamer van vertegenwoor digers behoort acht te geven dat de grondwet niet worde verkracht dat de geldmiddelen van den staat niet worden misbruikt, dat billijke wetten de algemeene zaken regelen; dit toezigt vloeit voort uit het regt der belastingschuldigen om hel gebruik te kennen dat van het opgebragte gedeelte van huil fortuin gemaakt wordt om te zorgen dat hun regt niet kan worden verkort en iiuiine personen en goederen veilig zullen zijn tegen elke aanranding. Nu kunnen zij de uitoefening van dat regt aan anderen op dragen zij kunnen zelfs kiezers benoemen om voor hun eene keuze van afgevaardigden te doen maar het regt van keuze blijft niettemin persoonlijk. Het zijn gcene gewesten, geeue sleden gecne dorpen of gemeenten en veel minder ridder schappen die behooren te worden vertegenwoordigd, het zijn de belastingschuldigen zelf, die middelijk of oumiddclijk eeuo keus moeien doen, met liet bewustzijn dat hunne keus invloed kan uitoefenen dan alleen zullen zij genoopt worden na Ie gaan, hoe zij worden bestuurd en vertegenwoordigd; dan wopd* liet lands belang huil eigen belang: dan alleen kan er waik burgerdeugd cn welvaart voor dc n imv-fgestaan. i Een van de eerste en groO^te behoefte^ voor Nederland

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1