♦nis voordat de mail den pligt van gehoorzaamheid aaD zijne kerk als pastoor volbragten als schoolbestuurder dien van burger niet uit het oog verloren heeftvreemde raagt en eigen wil komen ligt in botsing waar de eerste den laatste onderdrukt. Nog berigt hetzelfde blad In de Betuwe zijn scholen waar in de schoolgebeden de heilige Maagd Maria wordt aangeroepen, en een Pro- teslansch onderwijzer is in diezelfde streek gedwongenniet meer [tot Godte laten bidden bij den aanvang van den schooltijd hoezeer het daartoe bestemde korte gebed niet anders inhielddan eene eenvoudige bede om aandacht. Vraagt men nu waarom voldeed de meester aan dien on- gehoorden eisch Dan antwoorden wij u: omdat de pastoor hem gedreigd had dat hij geen één' R.-K. leerling meer zoude behouden indien dat bidden niet ophield en werd de bedreiging uitgevoerddan had de man geen brood." Re heer JVarin heeft met dezen zwanenzang zijnen staatkundigen loopbaan besloten: Vele geachte ambtgenoo- ten dringen aan op eene herziening der grondwet. De Mi nister heeft een schitterend tafereel opgehangen van al het goede en schoone dat onder de tegenwoordige grondwet is voorgevallen. Maar wanneer men daar eens een tafereel te genoverstelde van al het verkeerde en al de nadeelen, welke het beslaan dier grondwet heeft na zich gesleeptzou het resultaat geheel anders zijn en men misschien tot de slot som komen dat de grondwet zelve minder afdoetdan de handelwijze der personen die het land besturen. Wanneer men vroeger ia deze Vergadering meer neen gezegd had waar neen gezegd moest wordendan zou het vaderland niet in die onheilen gekomen zijnwelker gevolgen men thans tracht af te wenden. Ook de spreker meent, dat verscheidene punten in de tegenwoordige grondwet noodza kelijk veranderd behoorden te worden. Onder anderen moest aan den Koning het regt gegeven worden om de Kamers te ontbinden. Deze Kamer zou al te veel magt kunnen erlangen want de spreker vreest evenzeer te veel magt aan do eene zijde als aan de andere. Dan zou het de Regering kunnen berouwenvan niet vroeger tot de herziening de hand aan 't werk te hebben geslagen. Misschien evenwel wil men zich thans hier te zeer haasten. De spreker ten minste zal niet om het punt der grondwets-herziening, maar om de bezwaren die in 't breede in de processen-verbaal zijn opgesomd en die hij thans niet herhalen zaltegen de thans behandelde wet stemmen. Hij behoort niet tot degenen, die eene gebrekkige wet aannemen, om het goede, dat daarin gevonden wordt. Het tijdstip der grondwets herziening zal de spreker houdt zich daarvan ovcrluigd vroeg of laat komen. Hij zal hel misschien niet beleven. Intusschen meent hij der oppositie te moeten waarschuwen van tot het erlangen van dit haar verlangen niet anders dan bezadigde middelen te gebruiken. Hij heeft altijd eene wijze behoedzaamheid aangeraden. Even zoo acht hij thansaan het einde zijner staalkundige loopbaan het gepast om dei- Regering aan te manen van meer naar welgemeende waar schuwingen te luisteren dan lot nu toe het geval schijnt te zijn. Had zij dit vroeger gedaanNederland zou niet gekomen zijn in die droevige omstandigheden waarin het zich bevonden heeft en gedeeltelijk nog bevindt. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd A Meunier en G. Flohs. J. Gauw en T. J. J. dc Pauw. C. Deelder en M. Adriaan. Bevallen A. de "Wit geb. Deckamps i. II. J. Bakker geb. Bruin. d. Overleden T. Bruil 37 j. M. E. P. E. Schut, 5 j. Gedurende de maand Junij zijn gehuwd 7 paren. Geboren 23, waarvan 15 van het mann. en 13 van het vrouw, geslacht. Overleden 11 waarvan 6 van het mannel. en 5 van het vrouwel. geslacht. Doodgeboren 1. (öcmetigbc Bcrigtcn. Het hof zal veertien dagen rouwen. Z. M. de keizer van Rusland is na eene stormachtige zeereis behouden hij de zijnen aangekomen. In Luxemburg zijn door eenen genees heer 1400 ooglijders hersteld. Een soldaat heeft zich inde Wiliems kazerne te Utrecht doodgeschoten. De nieuwe schouwburg te Berlijn zal op den 17 December ingewijd worden. Te Frankfort is het hij de maandelijkste afreke ning onstuimig toegegaan. Het Heilige Huis te Loretle is bestolen. Te Parijs zullen drie broeders met drie zusters op hetzelfde oogenblik huwen. Z. M. de koning bezoekt Luxem burg. De Spaansche ministers zijn naar Barcelona opontbo den om over het huwelijk der koningin te delibereeren. Op de kermis te Haarlem is het wonder der verdraagzaam heid te zien. Te Praag is ook een opstand onder het arme werkvolk uitgebroken. O'Counell krijgt in zijne gevangenis dagelijks geschenken, en voor hem worden gebeden ter redding opgezonden. liet eseader waarmede de prins van Joinville de Mavoccanen zal beteugelen wordt dagelijks groo- ter. De luchtreiziger Kirsch heeft bijna een luchtval gedaan. De leening in Belgie heeft meer dan het dubbeld opgele verd dan er gevraagd wordt. De koning van Napels reist S.cilie door en neemt de belangen des lands zeer ter harte. De koning der Franschen zal den 15 September naar Enge land vertrekken. Te Groesbeek wordt gestolen en gestroopt. Het nieuwe eind wegs van Utrecht naar Driebergen heelt aan de verwachting beantwoord. Te Boxmeer is een huis in de brand geraakt tijdens de Gemeente zich in de kerk bevond. FE U X L JL E T O JW. HET DÜITELSÏEEST. Op den lanlsteu van den tweeden maand des jaars wordt in Tibcls hoofdstad Itlassaalwaar dc Dalai-Lama zijnen zetel heeft, den duivel uitgedreven, cn wel met spot en schande, zoo als dit ook een dommen duivel toekomt. Een Lama, of onderpriester moet namelijk den Delai-Laiua of den opper priester in zich voorstellen cu ccn man uit het Tolk neemt voor geld cn goede woorden de rol van duivel op zich. Tot dit einde bestrijkt hij zijn gelaat met zwart en wit cn treedt daarop den Delai-Lama spottend te genioet terwijl hij eeuige ^strijdvragen opwerpt. Die voor opperpriester speelt opponeert, en ten slot zal het doppclspel tusschen beiden beslissen. In dit geval laat langbeen den duivel drie zessen, maar den hei- I ligen man drie zevens werpen. De duivel verliest, dat in den regel is en maakt zich als een druiloor uit de voeten. Maar nu begint eerst liet regie leven, allen zetten hem met pijlen jagtroeren cn zelfs niet grof geschut achterna. Hij verbergt zich in een hein vooraf aangewezene giol waar hij voor ecnigc maanden levensbehoeften vindtcn komt daarna weer rustig en stil als een allcdangsch mensck ten voorschijn*

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3