WEEKBLAD van den HELDER en het 1EUWEDIEP. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN VERTOGEN enz. TWEEDE JAARGANG. IGEN HET N°. 39. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen ui'gegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. I)e prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG 1844. ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags d e middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 33 SEPTEMBER. DE REIS NAAR METS EN NAAR DE MAAN medegedeeld iu eenen brief. Vriend. Piet! Ik lees daar in den Arh. Courant No. 183 dat de vier lieeren officieren welke onlangs door het gouvernement zijn gedespicieerd tot liet bezoek van liet frau«che legerkamp bij Metz hoofdelijk ter goedmaking van de kosten dezer verlus- tiginsreisontvangen zullen, behalve het doorloopend tracte- ment een som van twee duizend gulden. Daar is 8000 mede naar de Maan ik wil zegge naar Metz. Ik heb daar naast mij liggen het aanslag-billet der belasting dat ik slechts eens lees bij de betaling en dan nog maar de onderste post zoo als ik doe met elke rekening. Maar nu kreeg ik lust oin te zoeken of ik er ook een post vond waarmede die 8000 en zoo veel meer er voor pleisier wordt uitgegeven gedekt wor den maar ik trof alleen aan opcenten voor de droogmaking van de Haarlemmermeer en wat vergeten is er bij te voegen voor de uitmaling van ieders beurs en verder voor de oprig- ting van een krankzinnigen huis; wie of dat wel bewonen zal? ik zocht of er ook opcenten gevraagd worden tot stichting van een gebouw, dat dezulke opnam, die zoolang belasting hebben opgebragtdat zij niets meer over hebben, en ik vind ook een post voor het bouwen van eene gevangenis te Amsterdam. Zoo komt alles in orde. Daar kunnen de arme drommels hun pen sioen verleren. Het is iu dezen tijd van opmaken goed als men weet dat men een goed heenkomen heeft. Maar dit daargelaten het is toch zotdat die Am. C. zoo uit de school klapt, en zoo veel dingen aan het licht brengt, daar het onnoozele volk niet mede te maken heeft. W'aarom? gij weet dan waar uw geld blijft, en gij verneemt zeker gaarn nog wel iets van een vriend die u verlaten heeft en wie ziet in het geld geen vriend? Misschien het gouvernement niet; want dit schijnt zich zoo spoedig mogelijk van het geld te ont slaan. Het is zeer wel mogelijk dat het schuw is voor het zweet en de tranen die aan hetzelve kleven want bij menig armen drommel gaat het afscheid met zuchten en tranen ge paard. Nu de licercn te Metz zullen die zuchten wel in vro lijke toasten doen zwijgen en de tranen in champagne oplos sen. Het gebruik is slechts verplaatst. Ja lieve vriend ik zeg nog meer het is veredeld want menig een van de oorspron kelijke bezitters zou er slechts water brood en aardappelen voor gekocht hebben; maar door de tooverkracht van de schat kist gaat het over in pastijen en bruischcnden wijn. Ja maar zegt 6'j ia UYYe goede eenvoudigheid dit is nu goed en wel maar waartoe die aanzienlijke som besteed? en met welk regt? gij kunt zoo veel vragen. Het heeft u zoo wel als mij offers gekost en kost het nogom aan de wet die den minister en onze beurs een nieuwe titel gegeven heeft te voldoen en ver der om de handteekcuing van den eerzameu ontvanger op zijn tijd op ons aanslag-billet te verkrijgen, wat breken wij noode- loos het hoofd met te onderzoeken wat er van ons lieve geld wordt, daar wij ook weieens voor naar Metz hadden knuuen gaan Ik ben gewoon de zaak altoos van de lichtzijde te be schouwen dit weet gij wel vriend Piet en die gewoonte volg ik ook hier, ik denk, als ik mijne belasting betaald heb: nu heeft een ander mijn geld. Hij doet er mede wat ik er mede zoude doen of wat nog meer is liij doet er mede wat ik niet kan. Ik ben al blijde als ik een klein uitstapje builen de provincie kan doen, en de heeren die nu mijn geld hebben, lijden er voor naar Metz, en neg verder den Rijn op enz. enz.straks laten ze nog het lieele land op reis gaan misschien wel naar de Maan. Men heeft mij eens ingefluisterd dat er voor een halfjaar de pas er voor aan het ministerie van finan ciën geteekeud lag maar dat dezelve voor als nog onder 127 ïnillioeuen ter griffie is gedeponeerd tot dat die op zijn. Als wij Jieen gaan zal de gevangeuis te Amsterdam en het krank zinnigenhuis wel gereed zijn, en dal laten wij dan als een afscheidskaartje achter. Het laatste gesticht zonden wij kunnen plaatsen onder het beheer van dezen en genen Noord-Hollaud- scheti jabroer b. v. uit Haarlem Alkmaar Hoorn en Enk- huizen en het eerste bevolken met dezulke, die zoo zijn uitge kleed dat zij de eclatante reis niet met fatsoen kunnen meedoen. Maar stil zegt gij dan blijft stellig de groote meerderheid te rug maar dan ook de meerderheid van degene die ik nu maar niet noemen zal voor welke het verblijf insgelijks is aange wezen. Ik weet evenwel nietof de trek nog wel algemeen is, oin die groote ^-eis te aanvaarden. AA at is er wel te doen, dat wij met eere thuis blijven mij dunkt daar kan ieder voor zich en het gouvernement voor allen veel aan doen. Indien eenvoudigheid spaarzaamheid godsvruchtgoede trouw en reine zedelijkheid in elks huisgezin wonen, dan zal stoffelijke welvaart ons niet onheuschclijk verlaten, en wij zulleu schot en lot kunnen betalenen als het gouverncmeut het systeem van verkwisting en praalzucht laat varen met een goed ge weten de belangen van liet vaderland behartigt hetzelve in stellingen geeft, die aan zijnen toestand voegen en dezelve naleeft en handhaaft indien het uit de champagneroos tot Ne- derlandsche nuchterheid ontwaakt, heb dan geen vrees; maal ais weelde en verkwisting, gezochte modeartikels in de wo ningen der burgers blijven en in den Haag milliocueii yerzin- ii ken in den afgrond derja wat ligt er in een afgrond die

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1