schrikkelijke jaarfeest van den moord op den Barlholomeus- nacht te vieren. Op den avond van dien onvergelelijken dag, trekken kinderen tot in den nacht de stralen door O met groote pompoenen, welken uitgehold, in de gedaante van een doodshoofd uitgesnedenen van binnen door het flikkerend licht van een kaars verlicht zijn. Wij waren voor eenige dagen getuigen van dit afschuwelijke schouw spel en wij vroegen ons vol verbazing af, waarom de bur gerlijke autoriteit deze manifestatie in eene stad duldt, welke in de nabijheid van Mazères ligtwaar zoo vele geloofsge- iioolen Tan de offers dier afgrijzelijke slagting wonenja hoe zij dezelve bijkans begunstigt en in de hand werkt aangezien zij sommige fanatieken hunne lichten op de pi laren van de hal laat plaatsen. Wij zouden gaat de be- rigtgever voort, de bedienaren van eene godsdienst vol liefde gaarne hunnen invloed op eene veelligt le katholieke be volking zien aanwenden om de lesle sporen der verdeeld heid uit te wisschenwelke de jammervolle tijden van onze volksgeschiedenis kenmerken. In een berigt omtrent den toestand der Parijssche beurs wordt gezegd dat, zoo de rijzing, die de Fransche fondsen op de tijding van het sluiten des vredes met Marocco onder gaan hebbenzich niet heeft gehandhaafdzulks moet toegeschreven worden aan de meer en meer veldwinnende geruchten dat de minister van financien eerlang de leening van 300 millioen franken zal doen waartoe bij nog altijd gemagtigd is. Die leening zou volgens sommigen legen 4 percenls schuldbrieven worden gesloten. Gewoonlijk goed onderrigte personen meenen echterdat de Fransche rege ring bij den tegenwoordigen slaat der geldmarkthaar be lang niet zou verslaanindien zij andere dan 3 percents fondsen uitgaf. Te gelijk met deze geruchten omtrent eene nieuwe leening spreekt men weder van een ontwerp tot conversie der 5 in 4| percents schuldbrieven. Iets zekers is omtrent dit laatste niet bekend. Bugeaud is de ware naam niet van den maarschalk die op dit oogenbiik Algerië bestuurt. Toen de heer Bu geaud achttien jaar oud washeette hij nog markies de la Piconneriezijne familie behoorde tot den ouden adel van Périyord. In de eerste jaren der republiek bood de jonge edelman zich bij een' hoofd-officier van een infanlerie-regi- ment aan en verzocht ats eenvoudig soldaat ingeschreven te worden.Uw naam? vroeg hem de officier.lk ben merkies de la Piconnerie geboren. Er bestaan geen mar kiezen meer, jongman. Dat weet ik, maar gij vraagt mijn naam en die zeg ik u. Schrap overigenszoo n dit genoegen doetbet woord markies weg. Ik stel alleen prijs op den naam van Franschman. Goed hernam de officiermaar de naam de la Piconnerie bevalt mij ook niet; die is verduiveld arislokalisch. lk zou al die verdachte lettergrepen nooit kunnen uitspreken. Welaan neem een' anderen naam.Vergeef mij, maar ik houd mij aan den naam van mijn' vader. Zoo als gij wilt, zeide de officier, maar bij het regiment zal men u niet anders noemen dan Bugeauddit is de naam van eenen dapperen korporaal die ons zoo even ontvallen is. Volg hem na en gij krijgt ook de strepen. De toekomstige overwinnaar van de Isly woonde onder den naam van Bugeaud onderscheidene veldtogten der re publiek bij. Weldra werd hij korporaalvervolgens ser geant toen onder-luitenant. Het was ook onder dien naam dat hij zich in Spanje waar hij eenige jaren doorbragt on derscheidde. Dij den val van Bonaparte was hij bataillons- kommandant. Onder de restauratie zonderde, hij zich af in zijne geboorteplaats Exideulwaar hij zich met den land bouw welke steeds zijne geliefkoosde uilspanning was bezig hield. De omwenteling van 1830 onttrok hem aan zijne werkeloosheid. Hij werd afgevaardigde en generaal. Dat gedeelte van zijn leven is te wel bekend dan dat het noo- dig zal zijn daarover uit te weiden. De maarschalk Bugeaud onderscheidde zich immer door grooLen eerbied voor de krijgstucht. Hij gehoorzaamde blindelings aan zijne opperhoofden maar hij verlangde ook van zijne onderhoorigen eene onbegrensde gehoorzaamheid. Gestreng maar regtvaardig doet hij zich te gelijker tijd vreezen en beminnen. Het leger van Afrika stelt in hem onbepaald vertrouwenen de stammen vreezen hem om dat zij weten dat hij zijne beloften houdten dat hij on verbiddelijk is als zij tot bunnen pligt moeten teruggebragt worden. Men leest in den Courrier van Ljon Naar men ons uit eene der steden in het midden des lands verhaalt, is de heer Berryer op dit oogenbiik bier, alwaar hij eene zeer gewiglige en vooral zeer originele zaak bepleiten zal. Het betreft een' schatrijken persoondie zijne vrouw begon moede te worden en daar de Fransche wet geene andere scheiding dan die van tafel en bed veroorlooft, kreeg hij de gedachte om naar Zwitserland le gaan en er zich le laten naturali seren want naar de Zwitsersche wetten is de echtscheiding geoorloofd. Onze maneens genaturaliseerd redeneerde aldusde vrouw volgt den staat van haren man. Ik ben een Zwitser, bij gevolg is mijne vrouw eene Zwitsersche, bij gevolg is zij aan de wetten van dat land onderworpen en ten gevolge daarvan kan ik een echtscheiding verkrij gen. Zoo gezegdzoo gedaan en na de echtscheiding verkregen te hebben trouwde deze man op nieuw in eene stadnabij diewaar zijn eerste vrouw woonde. Groot schandaalaanklagt wegens bigamievervolging van het publiek ministerie eerst met kracht begonnen naderhand hangende geblevenhet was een zeer ingewikkeld geval. Onder deze bedrijven sterft de tweede vrouw, maar de dol leman neemt eene derde doch bezwijkt zelf onder de kluis ters van dit laatste huwelijk. Thans ziet men de kinderen van drie vrouwen opkomen, om elkander de nalatenschap le betwistende eersten willen alles hebben de anderen willeu tol hun aandeel toegelaten worden enz, Yan daar het ontstaan der vraag om te weten of de naturalisatie van den man regtens die van de vrouw medebrengt, zoodat zij de hoedanigheid van Fransche verliestindien het haren heer en meester behaagt een Turk of Moor te worden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 28 September, Aanstaanden Vrijdagavoud zullen de wintervergaderingen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2