WEEKBLAD vas den n°. 50. HÏI- c, TWEEDE JAARGMG. ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags de» middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. DECEMBER. lAAADAG Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. GRONDWETSHERZIENING. De Arnli. cour. die in deze wel kan onderrigt zijn deelt i een meer belangwekkend dan verrassend berigt mede dat door de heeren Luzac en Thorbecke een ontwerp van wet tot herziening der Grond wet in de Tweede Kamer is ingeleverd. Zoo dit berigt bevestigd wordt zal de uitslag dier zaak liet ant woord geven aan degenen die van oordeel zijn dat de zucht tot herziening van de Grondwet een gevoelige nederlaag heeft geleden. Wij hadden wel gcwcnscht dat het Gouvernement het initiatief hadde genomenmaar, zonder de omstandigheden vooruit te loopenis het misschien beter zoo. Althans zoo wij ons niet bedriegen, kan de ontwerping aan geen beterhanden worden toevertrouwd dan waaruit men zegtdat zij is voort gekomen. Zeker gaat het dat L. en T. met vrijer blik dau het Gouvernement gegund is de zaak kunnen beschouwen. AYat daarvan zij zal de tijd leeren. Die beide mannen be treden eene stoute eu gewaagde baan aan welker einde hun vloek of zegen verachting of roem wacht. Aan de Redactie van het TT eekblad van den Helder. Met een wezenlijk leedgevoel heb ik ontwaard dat een en ander mijn schrijven over algemeen armbestuur en bedelarij ten eenenmale heeft misduid; daar men gemelde woorden heeft opgevat als eene beleediging voor den E. A lieer Burgemeester, iets dat mij te meer grieft wegens het algemeen bekende en erkende goede door Z. E. A. in het belang onzer Gemeente gedaan. Aangenaam zoude het mij dus zijn indien U deze mijne letteren in het eerstkomende weekblad nog zoudt willen opnemen. Ik konde met dat echrijven hem niet willen be- leedigen want lo. ik maak in hetzelve alleen melding van het plaatselijk bestuur en de regering en weet immers, gelijk al len met mij, dat wij in onze plaats gééne éénhoofdige regering hebben 2o. ik spreek van het nemen van maatregelen van po- licie. Nu weet ik wel dat de Burgemeester chef der policie isdan de policie is eene uitvoerende magtde maatregelen die zij uitvoeren moet, gaan van de regering uit en daar de rijkswet in dezen meer op landloopers ziet dan eigenlijk op liet ophalen van aalmoezen door ingezetenen der plaats, zoude in dezen eenige maatregel van policie van het plaatselijk be stuur moeten uitgaan, waarvan de Burgemeester wel een inte grerend deel maar niet het geheel is 3o. koude ik den Bur gemeester niet willen belecdigen daar ik wist voor dat ik dat stukje stelde, dat zijne E. A. voor zich zeiven zeer legen alle bedelarij is en bereid tevens om de ingezetenen behulpzaam te zijn om ze uit ons midden te doen verdwijnen, zoo dat zijn E. A. voor zich als lid der Hervormde Kerkdoor deelneming, de poging die van door ons is uitgegaan daadzakelijk heeft ondersteund, en zijn E. A. van zijne zijde dus genoegzaam heelt doen zien dat wanneer zijn E. A. op de medewerking der ingezetenen vertrouwen kan Z. E. A. niet achterlijk zai blijven ter bevordering der goede zaak. Eu dat ik nu noch zijn EA. noch de E. A. Regering dezer plaats heb willen. beleedigen moge blijken uit mijne vcrklariug die ik bij de zen als eerlijk man doe, lo. dat ik met mijn schrijven niet gewild heb dan de ingezetenen en de hervormden in het bij zonder doen opmerken dat het aan de eene zijde bij de be staande middelen om de algemeene armen te verzorgen niet onbillijk kan heeten de bedelaars van de deur te zenden en aan de andere zijde billijk is te verwachten dat de regering ter wering derzelven behulpzaam zal zijn. 2o. de regering dezer plaats te doen opmerken hoe zij niet slechts door dien de leden des bestuurs voor zich aan goede inrigtingen deel nemen maar vooral ook als regering door tc handelen kan medewerken nn zoo vele ingezetenen zoo duidelijk hun nen afkeer van bedelarij hebben doen kennen daar zij in dezen aan de vereeniging der hervormden deel namen en ein delijk de hervormden te doen opmerken hoe hunne onder linge vereeniging de algemeene liefde niet builen sluit en alzoo allen doen opmerken hoe de hervormden niet slecht voor zich alleen willen zorgen. In de hoop dat U deze regelen zult plaatsen, en in vertrou wen zij lot alle wering eu wegneming van alle misverstand bij alle weiwillenden en weldenkenden blijf ik met achting als vroeger. Een lid der Hervormde Gemeente vriend der armen en vijand van bedelarij. HELDER enz. 4 Dec. 1844. B I T E N L A N D S II E BERIGTEN. D U I T S C II L A N D. BONN, 15 Nov. Toen onlangs duizenden naar den H. Rok te Trier togen, zag men dagelijks op den weg nabij Trier eene jonge vrouw wandelen met haar elfjarig dochtertje welke zij deed doorgaan als van den duivel bezeten. Aan de voorbijgangers, die stil stonden, om de jeugdige beze tene te beschouwenvertoonde zij talrijke getuigschriften van geestelijken verklarende dat zij alles aangewend had-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1