den om den duivel uit het kind te bannen maar daarin niet geslaagd waren. Dan verzocht de vrouw de voorbij gangers om eene der kleine medaljes, die met den H. Rok in aanraking geweest waren en aan de deuren der domkerk te Trier verkocht worden aan het kind te houden. Zoodra het kind door eene medalje aangeraakt weedviel het om en ondervond het de hevigste stuiptrekkingenterwijl het van de eene zijde van den weg naar de andere rolde. De vrome pelgrimshet jonge meisje in eenen zoo treurigen staat ziende bleven niet in gebreke van ruime aalmoezen aan de moeder te gevendie alzoo verzekert men meer dan 12,000 thaler verzameld heeft; hetgeen niemand zal verwonderen als men weetdat het getal vreemdelingen die Trier bij de tentoonstelling van den H. Rok bezochten bijna 1,300,000 bedroeg. Die vrouw was de huisvrouw van eenen schoenmaker Heinrichs alhier. Zoodra zij met hare dochter hier terug was zond onze directeur van po litie onderrigt van hetgeen bij Trier was voorgevallen eenen agent tot haardie haar ondervroeg omtrent hare dochter. Men vroeg haaronder anderenof dit kind nog steeds bezeten was en of de Triersche medaljes nog even als vroeger op haar werkten. Op het bevestigend antwoord van vrouw Heinrichs deed de agent het meisje komen en raakte haar aan met eene medaljedie in aanraking geweest was met den H. Rok het kind kreeg stuiptrekkin gen als vroeger. Toen het kind weer bedaard waslegde de agent op haar hoofd eene andere medaljegewikkeld in papier maar naar hij zeide van dezelfde soort. Het kind kreeg weer stuiptrekkingen. Toen opende de agent het papier en toonde dat het slechts een stuks gelds be vatte. Het bedrog alzoo aan het licht gebragt zijnde wer den moeder en kind gearresteerd. Het kind heeft reeds verklaardgeenszins bezeten te zijn en de rol van bezetene gespeeld te hebben op bevel harer moederdie het haar geleerd had ten einde aalmoezen te krijgen. Vrouw Hein richs is naar geregt verwezen als schuldig aan opliglerij door middelen strekkende om aan de geloofsbegrippen afbreuk te doen. Rij eene der talrijke scharen bedevaartsgangers naar den H. Rokhad zich uit nieuwsgierigheid een ongeloovige gevoegdmaar toen dezein een processie voorbij den Rok toogkwam de Rok in bewegingrees uit de be waarplaats en gaf den ongeloovige eene oorveeg. Zoo heeft althans de roomsch-katholijke pastoor van den aan den Rijn gelegen vlek G. in het Nassausche van den kansel aan zijne gemeente verhaald. Wezer Zeilung.) SCHNEIDEMüHL 26 Nov. Joh. Czerskizielenherder der Chr. Apost. katholijke gemeente alhier heeft dd. 24 dezer in de Allg. Ztg. de katholijke geestelijkheid tot af schaffing harer ongehuwde levenswijze opgeroepen, «vermits het naar zijn inzien waarachtiger godsdienst en met de Goddelijke wet meer overeenkomstig isde pauselijke hu welijksverbod-wet te verzaken en Gods gebod te betrachten." EERLIJN27 Nov. Het is het beleid en den ijver van den heer Dunckerdirecteur der polieie gelukt «le dievenwelke de kostbaarheden van Blücher hebben ontvreemd op het spoor te komen latei had hij het geluk om ook in het bezit van do ge- stolene voorwerpen te geraken. Er zijn vier individu's, deels van Oranienburgdeels van Cremmenbij den dief stal tegenwoordig geweest. Een derzelve, van laatstgenoem de plaatswas acht dagen vroeger in het slot geweest alwaar hij al de voorwerpen had bezigtigd en op die wij ze de plaatselijke ligging had leeren kennen. De kostbaar heden zijn ongelukkig niet ongeschonden teruggekomen de dieven hadden reeds de gouden en zilveren voorwerpeu versmolten en den fraaijen damasceenschen degen van de stad Londen, ter waarde van 100 guinjesin stukken ge broken. Alleen de doozen en de medaille van de Pittelub zijn onbeschadigd gebleven. KEULEN 28 Nov. Luidens eenen brief uit Posen dd. 16 Nov. had er onlangs te Warschau het volgende voor val plaatsBij het uitgaan van den schouwburg werd de generaal Abrcimowiczdirecteur der politiedoor eeneu jongeling met eenen degenstok aangevallen. Do stoot, wel ke naar het hart gerigt wasmiste echter deszelfs doel en kwetste den generaal slechts even aan den borstdoor dien een ander russisch officier den aanvaller op den arm was gevallen. Do jongeling werd gearresteerden men heeft sedert niets meer van hem gehoord. In de horte van den stok heeft men echter eene lijst gevonden van onge veer 100 namenten gevolge waarvan er onderscheidene arrestatien hebben plaats gehad. Ijzingwekkend zijn de pijnigingenwelke men den gearresteerden heeft doen on dergaan om hen tot bekentenis van een door de regters reeds vooruitgesteld feit te brengen. Een der meest gewo ne dwangmiddelenwelke men daartoe bezigtbestaat daarindat men hun niets dan pekelwaarinzonderheid haringte eten geeftterwijl men hun daarbij eiken drop pel water weigert. Aan eenigen der ongelukkigen is reeds de knoetstraf toegewezen. De voorloopige straf bestond uit 1000 knoetslagen voor ieder derzelve. Geen enkele heeft de helft der straf overleefdde overige slagen zijn nogthans aan de lijken toegedeeld. De bloedverwanten wareu ge dwongen om de executie bij te wonen. F R A N K RIJ K. PARIJS26 Nov. De directie van schoone kunsten heeft eene massief gouden tafel besteld welke onder het voetstuk van het standbeeld des Keizersdat op de Espla nade der Invaliden wordt opgerigtzal geplaatst worden. Op deze tafel zal alleen vermeld worden de staat van dienst des Keizers. Het ontworpen opschrift is als volgtNapole on geboren, den 15 Augustus 1769. Chef der artille rie bij de belegering van Toulon in 1793, 24 jaren oud. Opperbevelhebber der artillerie in Italië 25 jaren oud. Kommanderende generaal van het Italiaansche ieger in 1797 28 jaren oud. Bevelvoerder over de expedilio in Egvp- te in 1798 29 jaren oud. Tot eersten Consnl benoemd in 1799 30 jaren oud. Consul voor zijn leven na den slag van Marengo in 1800. Keizer in 1S04 35 jaren oud. Geabdikeerd na den veldslag van Waterloo den 18 Junij 1S15 48 jaren oud. Overleden den 5 Me 1821 te St. Hclena in den ouderdom van 52 jaren.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2