N°. 1. 1846. M BET I ONS EERSTE WOORD IN 1846. nationale militie. VIERDE JAARGANG. ^IGSN H«r q Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men «bonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan oren zijner woonplaats. MAANDAG ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags de, middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regeU is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 5 JA1VÜARIJ. Alweder een nieuwe jaarkring ingetreden lieve Lezer Wij gaan de toekomst te gemoet. Ik geloof echter dal wij daar mede een weinig te veel zeggen, of zou het niet juister en beter zijn uitgedruktde toekomst komt op ons aan. Zoo is het en anders niet. Daar komt zij eerst met sneeuwen hagel beladen, door stormen voortgestuwd; dan draagt zij lentebloemen en verkwikt met balsemende geuren vervol gens treedt zij ons met zomerwarmte te gemoet en laaft ons met haar verkoelend ooft, dan weder gaat zij zwoegend onder de lasten van den oogst, tot dal de winterkoude haar of lievrr ons voor een oogenblik lot slaan brengt. O O En zoo staan wij ook met de oogen achter en voorwaarts gekeerd en zoo het wel van binnen isgaan lof en dank in bet voorledene gebed en hoop in de toekomst. Wat in het kleine voor ieder individu geldtis ook ten volle waar in het groole voor het algemeen. Ons Vader land en gansch Europa heeft in weerwil van menige teleur stelling zoo veel goeds ontvangen dal do slotsom is wel dadigheid en trouw. De vorige winter prangde meer door langdurigheid dan door snerpende koude en de mislukking van den aardappel oogst bragt als het ware een panische schrik over een groot gedeelte van Europa waarbij de woeker al aanstonds goede zaken deed en nog betere zou gedaan hebben indien zij niet ware verstomd voor den geesel der publieke opinie. Maat wij hebben er door geleerd dat wij niet aan eenea zeger genoeg hebben en dut God er ook meer dan éénen heeft. Wat echter mislukt zij welke teleurstellingen de volker getroffen hebben de vrede die zegen der menschheid is bewaard. Des menschel) geest is op liet pad der ontwikke ling voortgegaan. Duilschland heeft zijne roeping niet ver geten er zijn stemmen opgegaan om te voltooijen wat in de 16e eeuw door vuur en zwaard belemmerd werd. Ons vaderland is beweldadigd door hooger band en de rampen die den vorigen winter onze rivieren bedreigden zijn tegen aller verwachting afgekeerd. In de staalkundige huishouding werd ja de vooruitgang geweerd, maar de volkszin niet uitgedoofd. De maatregelen door de regering genomen om den afgrond der vroegere rampspoedige regering te dempen, zijn gelukt, en het on gehoorde verschijnsel staat daar geene te-korten Gelukkig die zonder te-kort de toekomst mag afwachten, en die ze heeftdoe eene leening op zijne weelde en zucht tot verheffingal moet ze ook met een dwangbevel wordo uitgevoerd; komt de inschrijving vol, de rente op het huis- selijk groothoek der zuinigheid zal op zijn tijd betaald worden. Er zal wel iels extra's noodig zijn want de lente wacht ons met schaarschle en duurte maar ook met den zegen van bovendie het weinige veel maakt. Dieu aegen vvensclieo v. .j ieder toe en niet bet minst onze Lezers. Met den aanvang des jaars bevelen wij ons Weekblad hun aan en derzelver getal worde vermeerderd. Men kent ons en wij behoeven niet te zeggen in welken geest onze artikels zullen gestemd zijn. Waarheid en regt zullen wij voorstaan, doch zorg dragen dat ons blad geene proeve leve- re van losbandigheid der drukpers. Ons feuilleton zal steeds eene uitspannende lectuur opleveren. De gemengde berigten zijn het werk des uitgevers en van ons onafhankelijk. Zoo wachten wij met onze lezers do toekomst af. Gods zegen over Vaderland en Koning! ngjg rarr-2 S, ZO D M 2 I 1T De BURGEMEESTER der Gemeente Helder roept bij deze op alle Mannelijke Personen behoorende tot deze Gemeente die op den Eersten Jannarij 1846 volle Achttien Jaren oud waren en dus geboren zijn iti bet jaar 1827r om in persoon te compareren op het Raadhuis der Gemeente voor of uiterlijk op den 20 dezer maand Januarij, des mor gens tusschen 9 en 12 uren ten einde zich voor de Ligting der Nationale Militie te doen inschrijven terwijl al deze personen worden gelastalsdan tevens eene geboorte- of doopacte to vertoonen ten einde van hunnen juislen ouder dom te doen blijken zullende de nalatigen zich zeiven te wijten hebben, de onaangename en schadelijke gevolgen r

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1