WE HELDER w HET NIEUWEDIEP. Pk 2. VAN DEN 1846. ALGEMEEN OVERZIGT VAN 1845. VIERDE JAARGAKC. Dit VYeekbl.id wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.le Nieuwe Diep, De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan oren zijner woonplaats. MAANDAG ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aaa den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags de, middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regeU is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegeiregt voor elke plaatsing. 13 JA\IAK!J. O In den loop van dit jaar tras de aandacht in ons vaderland bijzonder gevestigd op twee aangelegenheden te weten op een voorstel van grondwetsherziening en op de zaken van Suri name. Wat het evengemelde voorstel betreft de strijd over de doelmatigheid daarvan werd vrij levendig gevoerd. Zoo wel voor als tegen hetzelve zagen menigvuldige vlugschriften het licht. J)eu 30 Mei werd het voorstel in de Tweede Kamer der Staten-Generaal door 34 stemmen tegen 21 afgevvezen. Dit re sultaat heelt slechts gediend om de oppositie te versterken te oordeelen naar den steeds heviger toon van verscheidene dag bladen en het groot aantal couranten hetwelk iu alle oorden des lands het licht zag en die alle tot de oppositie-partij be hoorden. Verscheiden drukpers-processen zijn door de regering ingesteld ten einde de vrije pers te breidelen. Wat de Suri- naamsche aangelegenheden betreft er waren zware klagten over het willekeurig beheer der kolonie ingekomen. De proef oin in die ongezonde streek van Middeu-Aiuerika nieuwe plan- tagieu aan te leggen is geheel mislukt het grootste deel der kolonisten heeft er den dood gevonden. De Rijn-spoorweg ging iu handen ecuer bijzondere maatschappij over. Een heerlijk verschiet werd voor het zuidelijk gedeelte ouzes lands eu wel voornamelijk voor Zeeland, geopend door het ontwerp van den spoorweg van Middelburg naar Maastricht; tegenwerking van verschillende zijden schijnt vooreerst de hoop op ue vervvezeutlij- king van dat plan te hebben vernietigd. In België kwam het bij gelegenheid der kiezingen vaiijunij tot eene botsing tusschcn de beide partijen welke elkander sedert lang in dat land bekampen. De worsteling had vooral plaats te Brussel en le Antwerpen de liberalen behaalden ia deze twee steden cene volkomen zegepraal. Deze dubbele ne derlaag kou «iet dan ecu gevoelige sloot geven aan het aldaar gehaat ministerie Nolhomb-Mercier. Hetzelve gaf ook tol alge meens voldoening zijn ontslag; maar door een nog onverklaar baar systema, werd de katholijke partij geroepen om de vruch ten dei overwinning in te zamelen. Het ministerie van de fVeyer is inderdaad veeleer kat hol ij k dan liberaal ofschoon het beweert tot geene dezer partijen te behooren. Met de sui kerraffinaderijen is het droevig gesteld de eetia vervalt na de andere. Een sedert de Julij-revolutie in Frankrijk ongekend ver schijnsel werd daar iu het afgeloopeu jaar waargenomen: liet ministerie Soiilt-Guizot mogl er de vijfde verjaring van zijn bestaan vieren. De aanslagen tegen het leven van Lodewijk Philipswiens gezin met eeuige klein-kinderen is vermeerderd schijnen gelukkig een einde te hebben gekregen want men heeft er het gansche jaar door van geenen enkelen gehoord, ook van geene repnblikeinsche zatneiizweringeu. Daarentegen rezen er, ter zake van vrijheid van onderwijs, ettelijke conflicten op tusschen de Fransche bisschoppen en de hooge regering. Do kwestie der Jezuiten waarover men eenigen tijd had gehas peld kreeg eeuen zoo belangrijken als onverwachten afloop: op hoog bevel van Paus Gregorius XVI werden al de huizen der Jezuiten in Frankrijk gesloten, en de leden der orde ver strooid. AIet Engeland werd een nieuw traktaat tot nitroeijing van den slavenhandel aangegaan deze menschlievendheid zal het Fransche volk jaarlijks tien inillioeii kosten; dit is weinig op een budget dat reeds tot 1434 millioen is gestegen. Do scbandel ij keu woekerhandel, weikeu iu spoo'rweg-akticu werd gedreven behoort mede ouder de opmei kelijksle zaken, welko in Frankrijk de openbare aandacht vestigen. Zelden werd er iu Eugelaud eene Parlementszitting onder zoo gunstige voorteekens geopend als die van 1845. De vrede naar buiten was zoo gewaarborgd als men in de gegeven® omstandigheden kon wenschen en de staatsinkomsten bewezen over het algemeen gunstige resultaten. De lioofdkwestien welke aan de orde van den dag kwamen, betroffen de dotatie van het Roomsch-Katholijk kollegie te Maynooth en de stich ting van drie nieuwe scholen voor hooger onderwijs in Ierland. De wellen dienaangaande werden in do beide Kamers doorgezet ondanks den heugen tegenstand der Anglikanen. Deze leden van eene andere zijde gioote ai breuk door de menigvuldige bekeeringen ouder de leeraars der universiteiten van Oxford en Cambridge tot de Rooinsche Godsdienst. De openbare aan dacht bleef ook «enigen lijd geboeid door de reis van Koningin Victoria en prins jtlbert naar Keulen en Koburg; maar het merkwaardigste van al was de onverwachte ontbiuding van het Tory-kabinet Peel-TVellington welke door het volksverbond legen dc korenwetlen gevormd werd te weeg gebragt. Niet temin is hetzelve nu wederom aan het roer gekomen deWhigs zich niet hebbende kunneu verstaan, om eeu ander ministerie te vormen. Twee zaken vestigden iu Duitschland bijzonder de aandacht: hel Tolverbond en de Duitsch-Katholijke sekte. Het ecislge- noeinue nam in krachten merkelijk loc; wel werd er door de Zuid-Staten aangedrongen op eeuo sterker bescherming van het Duilsche fabriekwezen maar de onderhandelingen daarover in het Tol-Congres van Karlsrnhe gevoerd liepen op niets uit. Zooveel eenheid in het stoffelijke als Duitschland dus meer eu meer vertoont zoo zeer doet zich scheiding eu scheuring in het godsdienstige aldaar op: Rouge Cserski en eer.ige andere hervormers predikeu er openllijk tegeu Rome. Onderlnsschen schijnen verscheidene gouvernementen besloten te hebben het

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1