WEEKBLAD n\ den n®. 3. 1846. EN HET TIE56IÏE JAMGAXC. V G H E T Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uiigegeven bi] C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep De prijs is 30 Cts. in de drie maanden en -voor «le buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan oren zijner woonplaats. MAANDAG ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags de, middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regel» is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 19 JAMAIUJ. ALGEMEEN OVERZIGT VAN 1,845. Vervolg van onze vorige.) De hoop welke men koesterde dat de overgang van het bestuur in Zwitserland op Zurich met den aanvang des jaars op den algemeenen •tand van zaken daar te lande zou werken, heeft zich niet verwezenlijkt; jade verdeeldheid tusschen de radikale en Jezuiten-partij is er nog grooter geworden. Er heerschte dan ook eene zeer bonte afwisseling in de meeningen der onderscheidene kantons omtrent de Jezuiten-kwestie. De Landdag die geroepen werd om daarover te heslissen ging onver- rigter zake uiteen. Maar nu volgde de lang voorziene uitbarstingde vrijscharen 6 a 8000 man sterk rukten te zamen om Lucern te over rompelen doch door de wel beraamde maatregelen van den generaal Sonnenbergmislukte hun plan: zij werden door de Lucerners omsingeld, bestookt, verslagen en lieten 5 a 600 dooden en gekwetsten op het slag veld. De aanvoerder der vrijwilligersdoctor Steigerwas onder de gevangenen en werd ter dood veroordeeld doch het gelukte hem te ont snappen. Na deze gebeurtenissen baarde niet weinig opzien de geheimzin nige dood van den heer Leu von Ebersolleenen der voornaamste Jezui- ten-vrienden te Lucern. Verwonderde men zich in 1844 over den bliksemsnelle reis van Keizer Nicolaas van Petersburg naar Londen in 1845 vernam men met niet minder verbazing den togt des Russischen alleenheerscher van de oevers der Zwarte naar de Adriatische zee en voorts met de Keizerin naar Pa- lermo. Ruslands fabriekwezen heeft zich wederom meer en meer ont wikkeld. Indien de Czaar in de verdelging der Poolsche nationaliteit schijnt te slagen daarentegen vinden zijne talrijke legers in KaukasuJ eenen tot dusverre onoverwinnelijken tegenstand en den veldtogtin 1845 door dtn graaf IVoronzoff ondernomen, is, na veel goud-en bloed- kwisting zoo onverrigter zake afgeloopen als in de vorige. Met den aanvang des jaars zag men in Spanje het bloedig stelsel van schrik nog steeds aanhouden hetwelk den generaal Narvaèz en die van zijnen rade slechts door de ijzeren wet der noodzakelijkheid wisten te verdedigen. Zurbano en zijne twee zonen vielen dit stelsel ten offer. Generaals die anders vele diensten hadden bewezen werden afgeiet. Het huwelijk der Koningin Isabella was een onderwerp dat de algemcene aandacht van Europa bleef gespannen houden. Maar terwijl desaangaande allerlei plannen werden vooruitgezeten terwijl Isabella door den II. Stoel erkend werd baarde het niet weinig opzien dnt don Carlos van zijne regten tot de Spaansche kroon ten voordeele van zijnen oudsten zoon den prins van Asturie afstand kwam te doen en den titel van graaf van Montemolin voor zich had aangenomen. Voor het overige vvanneer men eenige plaatselijke uitbarstingen niet mede rekent genoot Spanje in 1845 eene betrekkelijke rusten zijn financiewezen dank •aan den minister Mon is thans op regolmatigen voet gekomen. In het naburig Portugal bleefofschoon verscheiden zijner spoorwegen en andere plannen meer tot zwendelarij dan tot wezentlijke bevordering der nijverheid schenen te leiden den minister Cabral met eene zekere vastheid het hswind voeren. De hoop welke men had opgevat, dat den Portugeschen pretendent don Miguelwelke in zeer bekrompene om standigheden mo«t verkeeren zijne eischen zou oDgeven nu zijnen men tor den aartsbisschop van Evora te Rome is overleden die hoop heeft zich lot nu toe nog niet verwezenlijkt. De woelingen der Ilaliaansche vlugtelingen welke zich eenigen tijd op Malta en de Ionische eilanden hadden verscholen gehouden leidden eindelijk tot twee dwaze pogingen van opstand de eene op de kust van Kalabrië de andere iu den Kerkelijkeu Staat. Geene van beide werd met den gewenscht«n uitslag bekroond. Integendeel sneuvelden vele vlugteliDgen hij de landing; anderen werden gevangen en doodgeschoten. Onder deze laatsten waren de twee jonen van den Oostenrijkschen admi raal de Bandiera. In de laatste tijden is de aandacht meer bijzonder gevestigd geweest door de bijeenkomst van het opperhoofd der Roomsche met dat der Grieksohe Kerk. Yeel meent men zich daarvan te mogen beloven voor de verbetering van het lot der Katholijken in Rusland rn Polen. Vervolg en Slot hierna.) LAATSTE WAARSCHUWING. NATIONALE MILITIE. Da BURGEMEESTER der Gemeente Helderwaarschuwt bij deze nogmaals ten ernstigste alle mannelijke personen beboorende lot deze Gemeentedie op den eersten Januarij 1846 volle achttien jaren oud waren en dus geboren zijn in het jaar 1827 en zich nog niet voor de Nationale Militie hebben doen inschrijven om alsnog voor of op den 20steu dezer maand Januarij des morgens tusschen 9 en 12 uren voorzien van eene geboorteakte te compareren aau het Secretarie der Gemeente ten einde de inschrijving te doen plaats hebben; bij gebreke waarvan de gestrenge straf fen bij de wet op nalatigheid in deze bedreigdzullen moe ten worden toegepast. Ter voorkoming van misverstand worden de belanghebben den voorts verwittigd dat aan allen welke zich hebben doen inschrijveneen bewijs dier inschrijving is ter hand gesteld en dat bij gevolg aldegenen welke een zoodanig bewijs niet hebben bekomen niet ingeschreven zijn en zich alsnog behooren aantemeldcn. Helder, 17 Januarij 1846. De Burgemeester voornoemd J. rjr 't V E L T. VEREENIGING: Aangezien het Bestuur der vereeniging vernomen heeftdat

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1