Qibttertcaitijctt. PUBLIEKE YERKOOPING. D. A. E. Heeres geb. SchenkelsZ. N. van Rijn g«b. KokD. E. Mulders geb. Veneca D. G. Stijn geb. van Dijk Z. G. Luff geb. Stomp D. A. Sehendelaar geb. Hubbeling D. J. Bijl geb. LastdragerD. J. Zuidewind geb. TonneboeijerZ. G. van Ber- kum geb. Houtkoop Z. Overleden M. "Winter, 15 j. J. S. C. Ludekens, lj.'N. Trap, 2 j. 1 Doodgeboren. FEUILLETON. Toespraak bij den aanvang van het jaar voorgedragen in het Departement HELDER, der Maatschappij Tot Nut fas 't Azgemeeit doch dit overal kan gelezen worden. [Vervolg van het vorige.] »0P zij wat Heereu asjeblieft voorziet tl van plaats en gaat in de wachtkamer.Gij staat hier maar in den weg, en belemmert de entree voorde aankomenden.» 'tls waar ook wat die agent daar zegt, merkten wij alle drie te gelijk op, maar, net of het een zedelijk gebod ware, bleven wij echter staan, om de aankomende menigte voor ons te laten defileren. Zie die dames eens ik bid tt. «Wel men kan ze 't aanzien, dat zij te Parijs 't huis hooren, merkte Karei aan.» «Parijssche dames voegde JVillem er bij zijn model len van Europa.» Ban beware de Hemel oas lieve vaderland onze zonen en dochteren want weet gij wel waar ik de fransche vrouwna- mentlijk uit den hoogeren stand voor hond Ongetwijfeld voor het bevalligste schepsel dat op den aard bodem leeft. Gij strooit rozen op haar padgij geniet met haar en zij houdt u aan zich gekluisterd." «Vergeet het laatste vooral niet, Willem ja zij kluistert, zij maakt u tot slaaf. Zij boeit u eerst in rozenbanddan met een vergulden keten en eindelijk met paternosters niet van den Amsterdamscheu nachtwacht; maar met een gebenedijde van Heeroom." Hoe hebben wij dit te verstaanvroegen beiden Karei en JVillem. Dat zal ik n zeggen. De Francaise lieerscht van hare jeugd tot in grijsheid als despotiu zonder evenwel die firma ooit officieel aan te nemen.-Tot haar deriigste jaar boeit zij hare slaven in het gareel van Amor. Van haar dertigste tot haar veertigste jaar is zij ecne savante dit wil zeggen eene onge- loovige, en zij doet in hare salons wijsgeeren en staatsmannen voor zich knielen nu wordt zij in zoogenaamde soirees litte- raires bewierookt. JNa haar veertigste jaar gaat zij ter kerk, en lieerscht over het geweten. En nu zeg ik tot u beiden, eu zegt gij het voortGod beware ons Nederlandsch schoon geslacht voor den ambergeur der liefde, welke het hart verwil dert; voor die wijsbegeerte, welke den hemel cu de deugd bespot en voor die pieusiteit wel de godsdienst tot eene in trige veriaaagt. Adres aan de Prinses St. Dezier van Sue en die man kent toch wel do fransche vrouw." Dames jo dienaar! wip zijn ze op eens in de wachtkamer. Die Francaises zijn zoo vlug, op hun veertigste jaar zijn ze al zestig oud. JVillemVon! doetje oogen reis open daar komt zoowaar de menagerie uit den Apentuin ook aan." Ben je gek zei Willem houd je mond toch. 'tls eene barouchette met Europa's respectieve Vorsten. Daarachter komt de keizer van China in een palankijn." h Ik dacht in mijne eenvoudigheid bij al die pluimen lin ten tressen en hoe al die snuisterijen meer mogen heeten dat het gemonteerde apen waren voor de kermis eu er moet toch eens pret wezen.. Maar nu Hceren hoeden af. Ecre die de eer toekomt." »Zij hebben nog al wat bagagie bij zich," merkte van der Vliet aan. »Wel na, replicecrdo Kareidit is in den regel. Zij bewaren en gebruiken een goed deel van hetgeen ons maar tot ballast zou strekken en daarmede leeren zij hunne onderda nen matigheid en des noods onthouding." A) JJaar »ij zijn toch van hunnen kant mild ook, voegde JVillem er bij korven vol linten en kruisen brengen zij'meê', die zij met een vriendelijk gezigt uitstrooijeneu de groot» lui grabbelen even graag als het zoogenaamd gemeenwanneer een welgeluiinde losbol gloeijende centen onder het janhagel werpt. De een koopt er brood voor en stilt er den hanger door; de ander voedt er zijne ijdelheid van en versiert er zijn rok mede. Er is althans nog niemand misschien de eenigo Bilderdijk uitgezonderd die dat ding teruggezonden heeft. Daarenboven heb ik reden van te gelooven dat niet weinigen die op dat onschuldig blijk van Vorstelijke gunst smalen, hun spijt verbergen dat er niets aan hun knoopsgat hangt." Ik geloof dit met u merkte ik op maar de Wand- becker Bode hield nog meer van die ridderorde, welke niet aan het knoopsgat maar op het bloolo lijf gedragen wordt. Hebt gij die orde al ontvangen Dit komt niet in de courant als gij ze krijgt uwe erfgenamen behoeven ze ook niet terug te zenden als gij sterft. Gij neemt ze mede over het graf. Dit is nog langer dan ad vitam. Vorstengunst is voorbijgaan de en do glans der koninklijke Majesteit zelf verdwijnt ein-' delijk op een paradebed." »Men moge zeggen wat men wil, zeide IV. v. d. Vliet ik hoop dat dit paradebed bij ons nog lang van do vloer blijve."] Hoor vrienden! ik schaam mij niet er opentlijk voor uit te komen dat ik van kindsbeen af van ganscher harte aan; het Oranjehuis verknocht ben. God spare den Koningbe~; ware het lieve vaderland Zoolang er belastingen te betalen zijn zoolang SiorrEi in. de plaats van Stbvev wil regeren zoolang een vinnige oppo sitie de dagbladen met abonnemenleu verrijkt zal het niet aan stof tot hekelen en bedillen ontbreken. Een Utopia wordt zelfs niet op St. Nikolaas gebakken. Laat ons op de wijsheid van den Opper-Machiuist vertrouwendat de jfederlandsche trein niet buiten het spoor zal geraken. Doch laat ons niet vergeten wat er van binnen in alle talen op een bordje staat geschreven: geene hoofden of handen builen. Dat wil op zijn. llollandsch zeggen: ieder bemoeije zich met zijn' eigen zaken."] (Vervolg hierna.) i n De ondergeteekende zijne BURGERSCHOOL op Maandag den 26 Januarij 1846 zullende openen, beveelt deze iririgd ting aan alle ouders welke belang stellen in de opvoeding en het onderwijs hunner kinderen. S. KIKKERT, Onderwijzer. PS. Do Avondschoolwelke zoowel vóór Jongeus als Meisjes wordt gehouden is bepaald van 5 7 uren. Gevraagd zoo spoedig mogelijk een Fatsoen- lijke JONGEN in een Koflij huisbekend rneE de billard en de bediening. Adres franco brieven onder Letter A. bij den Heer BAKKER Boekhan delaar te Nieutoediep, De Opperslrandvonder in hel Ressort TEXEL, als daartoe behoorlijk geautoriseerdis voornemens op Donderdag den 29 Januarij e. k. des middags ten 12 ure, in het Loge ment Het Wapen van Texel, aan den Bukg aldaar, ad opus jus Habentium in het openbaar te verkoopen ELF balen ongosponnen KATOENdoor zeewater be schadigd en dezer dagen uit zee aangebragt en onder zijne cuslodie gesteld. Nadere informatie te hekomen ten Kantore van voornoem de Opperstrandvonderliggende de Katoen van heden af ter bezigtiging der gegadigden. Burg op Texel, 19 Januarij 1846. Uilger»eyen bij C. BAKKER Bz te NieuweDicjt Gedrukt bij G. GILTJES te Helder

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 4