WEEKBLAD va» des HELDER ffl het IEUWEDIEP. 1846. TIERSME JAAKGAXG. iGEN I Iet Dit Weekblad, wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe. Diep. He prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men «bouneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan aren zijner woonplaats. ADTERTENTIEN gelieve men ongezegeld na» den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags de, middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. DIA ASDAG 2 FËBM1SIJ. ALGEMEEN OYERZIGT VAN 1845. Vervolg en Slot van ome vorige In Griekenland zag men de Kamer der afgevaardigden vier maanden besteden aan het onderzoek van de geloofsbrieven iiarer leden. Eene moorddadige zamenzwering tegen het ministerie Colettiwelke op de verjaring der omwenteling van 1821 moest uitbarsten werd gelukkig verijdeld. Op een meer verwijderd staatstooneelin Turkije lag men verschei den vreemde verschijnselen welke het echter nog te betwijfelen valt of zij van de toeneming der krachten dan wel van nieuwe stuiptrek kingen getuigen. De eerste vizier üiziz-pacha die in den aanvang des jaars bij den Sultan in blakende gunst stond werd in October omge worpen en vervangen door -Reselihf-pacha dien men voor den geschiksten staatsman houdtwelken Turkije zou kunnen redden als het nog red baar is. Door het beleid van Chikir-pacha gelukte de Port» de bevol kingen van den Libanon ie ontwapenen. Konstantinopel werd in den loop des jaars door eenen Russischen en door eenen Franschen prins bezocht. De gebeurtenissen, van welke Noord-Afrikaen voornamelijk Algerië het tooneel was verdienen bijzondere melding. De maarschalk Buijeaud was er in gehikt de Fransche kolonie genoegzaam te bevredigen en den Keizer van Marokka te dwingen het traktaatbetrekkelijk de grensschei- diïg te herkennen. Ondertusschen heerschte de rust maar in schijn en verscheidene mobiele kolonnen handhaafden dezelve. F.«ne dezer kolou- nen maakte zich berucht door het bekende voorval te Duhra waar hon- derde menschen in eene grot gestikt werden. Eensklaps vernam mea dat Abd-el-Kader weder was verschenen en dat een Fransch korps van 450 mannen schier geheel was Terdelgd. Tan toen af is de oorlog met kracht doorgezet en het Fransch leger in Afrika is met 12,000 mannen versterkt geworden. Langen tijd zal het nog aanloopen eer de Fran sehen in het gerust bezit huaner aangewonnen kolonie zullen wezen. De gewiglige belangen die in Noord-Amerika behandeld werden eischen eene bijzondere beschouwing. De beduchtheid van velen dat bet grensgeschil over het Oregon-gebied tussclieu Engeland en de Ter- eenigde Staten alsmede d» aanhechting van Texas bij deze laatste repu bliek vroeg of laat tot eenige botsingen zouden aanleiding geven heeft zich niet verwezenlijkten er is zelfs alle hoop dat het zoo verre niet komen zal. Teel bedenkelijker is het gesteld met de kwestie van den Oregon omtrent welke den President Polk in zijn boodschap verklaard heeftdat de Unie alles of niets zou hebbenmaar ook dit kan door tijdverloop en voorzigtigheid vereffend worden althans men schijnt dit in Engeland te denken. Tan eene andere zijde heeft Mexiko dat aanvankelijk van die aan hechting een casus bclli of reden van oorlog scheen te willen maken zich nu de afscheuring van Texas getroost. Het bewind der Mexikaan- sche republiek moet hier onder de leiding van Engeland zijn te werk gegaan. Terwijl de Jcznilen uit Frankrijk werden verdreven werd hen ook den toegang tot Guatimale geslotenalwaar de Belgische kolonie verkwijnt. Het Keizerrijk Brazilië en de republiek Haïti ofschoon door den regeringsvorm en de staatsregeling hemelsbreed van elkander ver schillende hebben echter dit met elkander gemeen dat zij beide ia eenen wankelenden toestand verkeeren. Eindelijk oo de oevers der Rio della Plata waar Montevideo eo Buenos-Ayros nog in oorlog zijn heeft eene Fransch-Engelsehe tusschenkomst plaats gegrepen waarvan den on- zekeren uitslag met belangstelling wordt te gemoet gezien. De BURGEMEESTER der Gemeente Helder maakt bij deze bekend, dat in art. 14 van het Koninklijk besluit van den 9den December 1845 (Staatsblad no. 68) over het uitwijken van stoom en zeilschepen, in deszelfs geheel voor komende in het Weekblad van denJHelder en het Nieuwediep van Maandag den 24 dezer no. 4 eene drukfout is inge slopen als wordende aan bet slot van voormeld artikel ge zegd vóór dat de vaartuigen geheel stilstaanwaarvoor behoort to worden gelezen voor dat de werktuigen ge heel stilstaan." Helder, 31 Januarij 1846. De Burgemeester voornoemd J. ik 'T V E L T. VEREENIGING: Bij het Bestuur zijn wederom eenige voorwerpen ingeko men waaronder een Theekisje met pleelen randen, waarin een briefje van den volgenden inhoud »van eenige kinderen, uit hun spaarpot tot bijdrage voor het fonds aan liefdadigheid gewijden van Alkmaar onder letter Lmet verzoek daar van den ontvangst te berigten: twee pakjes, bevattende een gewerkte zijden beurs, een paar gebreide slopkousen, een paar gebreide mofjes en een kind er slaapmutsje. Het Bestuur bedankt de edele gevers voor de door ben inge- zondene voorwerpen en ziet met genoegen dat de belang stelling in dit fonds meer en meer toeneemt, xoodat bet zich durft vleijendat de tentoonstelling aan de verwachting zal beantwoorden. Namens het Bestuur, Vos EICHSTORFFSecretaris,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1