©cweugbc ïscrigtctt. 27 Jan. niets binnengekomen, Joch uitgezeild Flens, Fanny, Herman, Admiraal Tromp en Andresen Josephina Catharina alle 3 n. Batavia Visser, van Speykvan der Mey Suriname, RuylNoord-Hollanden Willems Henriette alle 4 n. Suriname Zwanenburg Onderneming n. Rio de la Hache HaasnootAlida n. Havana KnightColchis n. New-Oileans Hoek n. Livorno Schaap en Poldervaartbeide n. ïïar- seille Goossens n. Rochefortde Boer n. Leverpool de Jong Teppema en Smithalle 3 n. Londen Ilowes n. Ipswich Veldhuis n. Huil Bakker n. Drammen DrentZijlstra en Petersen alle 3 op avontuur de wind o. i. o. 28 Jan. binnengek. LanghinrichsChristiane v. St. DomingoGalle en Weguer, beide v. Alexaudrie in Egypte, Metz v. Leverpool, Munneke V. Newcastle Fernberg v. Waia en Ganham v. Londenen uitgezeild Kansen n. Hartlepoolde wind z. ten w. 29 Jan. binnengek. Rotgans, Placius v. Tjilatjap Rotgans Jz.Maria v. Rio de la Hache en Thompson (st.) v. Londenniets uitgezeild de w. z. w. tot z. ten \r. Het Handelsblad had bij de begrafenis van prof. Rooijens Veth vergeten. Een bom is nog uit do citadel van Ant werpen gesprongen. Uit de haven te Manheim zijn been deren opgebaggerd van dieren die er voor den zondvloed graasden. Volgens de Gazette Mcdicale de Londres heeft Nederland op de 1001 zieleneen Gek. De drommeda- rissen zijn te Parijs beter gehuisvest dan behoeftige menschen. Ook in Nederland hebben vela dieren het beter dan de be- hoeftigenmen leze het stuk van den algemeen geachten Do. Heldring, Handelsblad 24 Jan. Burgemeesters mogen zich met geen zwijnen bemoeijenhet doet er niet of de boeren nadeel lijden. Arnh. ct. 20 Jan. Zonder blazen at de Haagsche burgemeester een bord soep voor de armen bestemd. De publieke liefdadigheid kost in Belgie met vier millioen inwonersslechts 5 millioen guldensin ons land met nog geen drie millioen inwonersbedraagt deze som 20 millioen guldens. Te Hasselt heerscht sterk de kinderziekte onder de afgescheiden gereformeerden die aan de predestinatie geloovende zich zelven noch hunne kin deren willen laten inenten. Op hunne deuren staat kinder ziekte terwijl een hunner het volgende rijmptje er bij heeft Door dit te weten kan een Heiden dit huis mijden Maar die een Christen is, weet dat't niet kan bevrijden. Alias Boudewijn zal zijne lezers op het portret van van Hall vergastennaar men verneemt zijn zijne groote handen er niet aan vergeten. De keizer van Rusland keert naar zijne staten terugna overal meer bewijzen zijner mildadigheid dan van zijne openhartigheid te hebben gegeven. Men schrijft uit Belgie dat het gouvernement in Holland met de drukpers-vervolgingen een zeer gevaarlijk spel speelt. Te Amsterdam wordt het wetboek der vrouwen met den meesten bijval vertoond. Der kunsten God aan 'tIJ raakt langzaam op de llesch Terwijl men Momus eert in Amslelstraat en Nes. FJSri&SjHTOW. Toespraak bij den aanvang van liet jaar voorgedragen in het Departement HELDOR der Maatschappij Tot Nvt vaa t Azgemeea doch die overal kan gelezen worden. [Vervolg van het vorige.] Wat een verschrikkelijk gedruischwelk een* menigte van omnibussen. Ah daar stapt Polidoor er uitpas optien tegen één of hij komt op ons af. Veel zegen Heeren al wat wenschelijk is." Dito met dito Polidoor Maar zeg eens met welk een tal rijk gezelschap hebt gij den toer gemaakt?" »Met meer dan 14000 man; 'tzijn de Heeren van 'tNut, Schoolmeesters, Dominés Ambtenaren, Advokaten Winke liers Heeren Officieren hebben des verkiezende net als in 't paardenspel voor half geld toegang Jongens komt bij ons zitten als de kast weder afrijdt." Waarom »Wel dan amuseert ge u perfect, en gij zijt bovendien nut tig voor 't algemeen." lk begrijp er geen sier van,'riep Karei met een glim lach uit. Men beweert werkzaam te zijn tot nut van 'tal- gemeen en meer dan een heeft mij verzekerd alleen daarom lid geworden te zijn omdat het in de Departementsvergade- ringen zoo dol prettig toegaat." Och kom!» zeide ik. t Is waar ook antwoordde Willem., ik weet er van te spreken. Ik heb die bijeenkomsten dikwijls bijgewoond. Ik ben in vergaderingen geweest, waar verstan delijk genot de heerlijkste uitspanning bood; maar ook in an dere waar men liever den vedel dan den redenaar hoorde. Ik ben eens in cene vergadering geweest waar jongelui die 's middags rijkelijk gedineerd hadden, onder het doen eeuer bijdrage zich nog verbeelden aan het dessert te zitten en de champagne als ecue fontein a la frascati deden springen.» En wat zei de spreker Hij meende, dat het weer insloeg en glimlachte, want eenige oogenblikken pauze makende bedacht hijue koe moet niet vergeten dat zij een kalf is geweest.» Polidoor was door dit onderhoud maar half gesticht aangezien hij aan zulke aardigheden rijkelijk zijn deel nam. 't Was een Amsterdam- sche jongen van den ouden stempel zoo als Beets toen hij nog Heidebrand was er met een in den hout converseerde hij was goed in zijn hart, maar rijp in den mond; plaagziek, maar kalverig. Tegenwoordig zijn het lionnen, die als leeuwen verscheuren verslinden liefst de onschuld in zich zelven en in anderen tot dat er slechts een verdorde sik aan den kin overblijft. Half gemelijk vroeg hij ons: zijt gij dan geene leden van 'tNut.» «Zeker ben ik ten minste lid gaf Willem ten antwoord, en van hart en ziel. Ik verblijd mij in de menigte van inrigtingen welke de Maatschappij heeft in bet leven geroe pen. Ik neem daarom ook voor zoo veel ik kan aan hare uitgebreide werkzaamheden deel. Gelooft mij vrienden zij heeft, zoo lang zij haar beginsel niet prijs geeft, eene groote. verhevene edele roejiing. Hare taak is nog in lange na niet afgewerkt. Het lot van Europa hangt niet meer af van liet kanon maar van den schoolmeester en onze Maatschappij zalhoop ik den schoolmeester in ons vaderland behoeden om zoo als hij onze naburen het geval is bet blinde werk tuig van zekere langjassen te worden. Begrepen?» Of ik het begrijp zeide een grijsaard die dit gesprek had afgeluisterd ik voorzie eene worsteling den «uensch waardig en onwaardtg tusscheu vrijheid en dwang, tusschen licht en duisternis. Die zwarte lucht daar ginder dreigt eene ontploffing. Maar vrienden onthoudt dit dat de zon aan den hemel slaatzij verliest hare kracht haar licht en hare warmte niet, al stormt het beneden haar, en de driften der menschen zijn niet veel anders dan wolken en wat wind.» Kom laat ons plaats nemen fluisterde ik Karei in Onder de sociale inrigtingen van het Departement Helder behoort dit dat Heeren Officieren die geenen sedentaire post bekleeden legen betaling van 2 de wintervergaderingen kunnen bijwonen. Het Depar tement telt onder deielve verscheidene leden en meer dan een dertig tal maken in dit saisoen van die milde vergunning gebruik.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3