in den fiscus, maar ook de vrijheid Tan spreken en handelen in den afgrond der willekeur verslonden worde. Onderscheiden dagbladen hebben in den loop dezer maand als een in omloop zijnde gerucht vermeld dat een verscheurend dier zich zou ophouden in de omstreken van Alkmaar. Wij zijn in staat gesteldom mede te deelen dat door den heer Burgemeester van een der dorpen aan de duinkant is kennis gegeven aan L. E. den heere Staats raad Gouverneur der provinciedat men de zekerheid had erlangd van het aanwezig zijn van een zoodanig verscheurend dier, hetwelk onder de schapen in die streek groote slagting maakt. Ten gevolge der bemoeijenis van den heer Gouver neur is er met overleg van het Departement der Opper- houtvesterij eene klopjagt bepaaldwelke zal aanvangen Maandag den 23 dezerdes morgens ten zeven ureen waarbij het dorp Castricum is aangewezen als punt van vereeniging. Tot narigt der jagtliefhebbers welke verlangen daaraan deel te nemen is dienende dat zij zich zonder honden op het bepaalde uur te Castricum zullen moeten bevinden en zich dienen te voorzien van loopers of kogels of wel van ganzenhagel van de grootste soort. Bij eenige jagtliefhcbbers te Alkmaar zijn nadere infor- matien te bekomen. Een onzer correspondenten meldt ons: Velen onzer dagbladen hebben vermeld, dat het uit een' brief van den advokaat Ledru in de Belgische couranten opgenomen, scheen te blijken, dat zekere abt Contrafatto in den jare 1827 te Parijs, door het hof van zittingen al daar onschuldig zou zijn veroordeeld geweest." Het lust onsom thans van deze zaak die vroeger zoo diepen in druk op ons gemaakt heeft, eenigo bijzonderheden mede te deelen te meer nog daarom omdat wij welen dal velen hunne belangstelling naar die bijzonderheden van dal akelig regtsgeding (vervat, in het verslag deswege opgemaakt en in den jare 182S uit het Fransch vertaald, door den heor van Resteren te Amsterdam uitgegeven) hei ben doen blijken. De zaak was deze De abt Jozef Contra fattote Piazza in Sicilië geboren, tijdens zijn regtsgeding 28 jaren oud was aangesteld om als zoodanig de dienst in de kerk Notre dame de Loretle te verrigten. Hij d«ed dit aien ten gevolge op alle werk dagen en scheen het ten hoogste waardig te zijn om dit te mogen doen, als hebbende van deri paus-zelven een door diens eigene hand geschreven getuigschrift erlangd, vermel dende, n dat hij zich door ijver, welwillendheid en gods vrucht onderscheiden had;" se distinxit zeloassiduitate et 'pietatef Contrafatto woonde te Parijs in een huiswaarin ook zekere weduwe Lehon woonde welke met hem in twist was geweest. Eensklaps nu wordt de heer Contrafatto dooi die weduwe Lehon beschuldigd dal hij zich zou schuldig gemaakt hebben aan do misdaad van met geweld gepleegde aanranding op de eerbaarheid van haar vijf jarig dochtertje. De abt Contrafatto wordt in hechtenis genomen -ge tuigen werden gehoord doch geen genoegzaam bewijs lagen hem wordt er bijgebragtzoodat Contrafatto de vrij heid terug erlangt. Maar (als ware deze omstandigheid voor deze of genen onverdragelijk) men beschuldigt hem op nieuw de klagt van de weduwe Lehon wordt uitgebreider Contrafatto wordt andermaal in hechtenis gesteld en de zaak wordt op den 15 October 1827 ter leregl- zitting van hel hof van zittingen te Parijs gebragt. Onder anderen worden nu als getuigen gehoord de weduwe Lehon, bare drie dochterszekere poortior des huizesalsmede diens vrouwen wordt het vijfjarig kind van de weduwe Lehon voorgebragtom inlichtingen te gevou omtrent dal- gene wat tusschen haar en den abt Contrafatto zou zijn voorgevallen. De poortier en diens vrouw leggen nu eerst getuigenissen al die voor Contrafatto zoo noodlottig zijn geweestvoer den regter van instructie hadden deze vroeger zoodanige getuigenissen niet afgelegd. Het vijfjarig kind van de aanklaagster verhaaltdat zij nu en dan naar des abts kamer liep dat zij lekkernijen van den abt ontving, en dat de abtwaarop zij (het vijfjarig kind) ge zegd had dat dit was den goeden God beleedigen." Dit een en ander had dat kind eerst aan de getuigen O O verhaald, en eenigen tijd daarna (hoe onverklaarbaaraan hare moeder. Niemand der geluigens nogtans verklaarde dat zij gezien hadden dat het aan den heer Contrafatto ten laste gelegde feit gepleegd was. De heer Contrafatto noemde dan oek (was het ten on- regle de beschuldiging de vrucht van den vuigsten las ter hij noemde haar het middel om de ergenis tegen hel priesterschap te doen voortduren (en dit te meer) om dat velen vaak met haat en wraakzucht tegen een priester vervuld zijn hij verklaarde plegtig dat de onschuld in zijn hart wasen dat hij zijn vertrouwen bleef stellen op God op de reglvaardigheid zijner regtersop de gezwore nen en op de wet." De bekwame advokaat van Contra fatto de heer mr. Sauniere wiens pleidooi zóó overtui gend zóó krachtig is gesteld die zelfs op grond van plaats gehad hebbende daadzaken beweerde (en onzes bedunkens met het volste regl) dat op het regt van verdediging ten opzigte van den heer Contrafatto was inbreuk gemaakt ja dat men ten opzigte van den heer Contrafatto de indi- viduële vrijheid had geschonden het mogt hem niet ge lukken om zijne overtuiging van de onschuld zijns cliënts in de gemoederen der regters over te storten de beschul diging toch, welke de verdediging als een stelsel van hmchelarij en leugentaal" uitkreetvond meerder ingang. Men weet hetde heer Contrafatto werd veroordeeld tot altijddurenden dwangarbeid en om gebrandmerkt te worden met de letters T. P. En deze verschrikkelijke straf zou een met de loffelijkste getuigschriften begiftigde priester onschuldig ondergaan hebben? lJssrlijke gedachte, voorwaar! (G. C.) 'sGRAVENHAGE, 17 Febr. De justitie hier ter stede heeft gisteren andermaal eene opneming gedaan op het ter rein van het afgebrande gebouw van den winkelier Nelck. Heden is die zeilde persoon bij vonnis der Arrondisscments- Regtbank te dezer stede op verzoek van een zijner credi teuren verklaard te zijn in slaat van faillissement. Ten ge volge daarvan is men heden avond bezig geweest met de verzegeling der goederen ten huize van zijnen zoon mede winkelier alhier en eveneens in hechleniste bewerkstelli-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2