eiken-, in den linker een lauwerkrans. Deze adelaar is het wapen van alle vaderlandscke regeringen en regtbanken. Krakau, 23 Febr. 1846. Get. ludwig gorzkoyvsky. jan tyssowsk.y. alrx grzegorzewsky. FRAHRR IJ K. PARIJS28 Febr. Een blad zegtdat het hernieuwd geregtelijk onderzoek in de zaak van den abt Contrafatto bewezen heeft, dat hij niet ten onregto veroordeeld is geworden. Te Gyon zijn 20 belgische huisgezinnen aangekomen, die zich naar de smelterij van het gouvernement te Trubia hebben begeven. Onder hen bevindt zich een zwitsersch advokaatdie genoodzaakt ziju land te verlatentevreden is met 12 realen daags te verdienen. Sedert de instorting van de viaduct van Barenlin heerscht een algemeene angst in soortgelijke gebouwen. De Echo du Nordspreekt van slechte geruchten aangaande de stevigheid van den tunnel van Braine-le-Comte. Het dooi den minister van openbare werken aan de kamer gedane rapportis verre van voldoende te zijn. De minister zegt voor het tegenwoordige beslaat er geene vrees. Men wil, dat er eenvoudig een open weg naast den tunnel zal aan gelegd wordende treinen zouden langs denzelven naar Brussel gaanen door den ouderaardschen gang terugko men. De kans tot ongelukken zal aldns voor de helft ver minderd worden. Ziedaar eene zonderlinge voorzerg Bij het graven van een put t6 Franklin iu Tenaesse vijftig voeten onder den grond is een menschelijk geraamte gevonden van de lengte van achttien voeten. Tot op eeno kleinigheid na is het geraamte volledig. Het schenkelbeen is vijf voelenen men rekent uitdat de persoondie daarmede gewandeld heeft, eene lengte van twintig voelen moet gehad hebben TUNIS. Zie hier de circulaire door den Bey aan de con suls der onderscheidene mogendheden toegezonden Gode zij lof Van wego den dienaar Gods (geroemd zij Hij) de mu- c'nir Ahmet-Bassa Bey, vorst der regering van Tunis, aan onzen bondgenootconsul generaal van te Tunis. Het doel van dit schrijven is u te verwittigen dat die soort van eigendom, bestaande tusschen ineuschelijke wezens, jegens welke God (geroemd zij Hij) zich grootmoedig heeft betoondonregtvaardig isca volstrekt strijdig met onze gevoelens. Deze zaak die, zoo als gij weet, ons gedurende verscheidene jaren heelt bezig gehoudenheeft eindelijk trapsgewijze haar beslag gekregen en thans zijn wij geluk kig te verklaren dat wij afschaffen in al oaze bezittingen dezo soort van eigendom bestaande in slaven. Van af dit oogenblik moeten alle slaven in ons rijk als vrij beschoud worden en wij erkennnen hen niet meer als wettig eigen dom van anderen. Wij hebben van dit alles kennis gege ven aan alle stadhouders van het rijk van Tunis. U ver zoeken wij, nota er van te nemen, dat elke slaaf, ter zee of te land op het grondgebied van ons rijk verschijnende oogenblikkeiijk zal worden vrij verklaard. Dat de bescherming Gods steeds op u ruste «Geschreven in de maand Mohanen 1262 (Jan. 1846).» Deze ernstige hervormings-maatregeldoor den bey geno men zal door andere worden opgevolgd. Do bev zal een wetboek laten zamenstellen en aan een handels-wetboek ingerigt naar den grondslag van het fransche code de coni- mercewordt reeds gearbeid. Verscheidene tunesische jonge lieden zijn bestemd naar Parijs te vertrekkenom aldaar hunne studiën te volbrengen. Onder zijne berigten uit Konstantinopel van den 3 de zer meldt onze Impartial het volgende gevalIn het Turksche deel der hoofdstad woonde een Iman met zijne vrouw en twee slavinnen. Gedurende zijn afwezen dringt een ander Muzelman in huisvermoord de beide slavinnen en poogt zich toen den toegang tot de vrouw des huizes te verschaffen. Deze had op het gerucht de deur van haar vertrek met matrassen en huisraad versperd. De booswicht, na vruchteloos getracht te hebben deze verhindering weg te ruimen breekt een gat in de ligle binnenmuur maar de moedige vrouw had intusschen een sabel hares mans die in het vertrek hing getrokken en toen de onverlaat het hoofd naar binnen steektbrengt zij hem zoo zwaar een' slag toe, dat zij hem doodt; daarna valt zij van schrik en vermoeidheid in zwijmen in dezen staat wordt het huis door den Iman bij zijne terugkomst gevonden. Over het algemeen vallen er te Konstantinopel thans vele roove- rijen en andere gewelddadigheden voor. B E L G I De Vlaamscho dagbladen van onze onderscheidene distric ten tellen sedert ecnige dagen eeno betreurenswaardige reeks van sterfgevallen en wanorde op die het gevolg zijn van den hooggaanden nood in de twee vroogcr zoo bloeijende Ylaamsche provinciën Te Oudenaarden verspreiden zich hoopen landlieden door de stad, dringen in de openstaande woningen door, of slaan met stokken op de deuren zoo lang tot men aan hun ver langen om voedsel of geld voldoening geeft. De hulpbron nen der liefdadigheid zijn uitgeput. Men ziet geen ander redmiddel meerdan om het reeds eenmaal opgevatte voor nemen lot het stichten van een bedelaarshuis, als is het dan ook slechts tijdelijk ten uitvoer te brengen. Men beklaagt zich overal over de tiaagheid die de regering brengt inde beslissing over aanvragen tot concessie van ijzeren spoorwe gen door welker aanleg duizenden armen zouden worden bezig gehouden. Te Hersele tusschen Oudenaarden en Aalstheeft een vermogend ingezeten die de gemeente stond te verlaten en geweigerd had vooraf zijne inschrijving voor de armen te voldoen zijne woning door een bende zien omringen die hem met plundering en brandstichting bedreigde. De gen darmerie niet genoegzaam zijnde om de orde te herstellen is in aller ijl een detachement voetvolk uit Aalst gevraagd. Te Viane hebben uitgehongerde lieden een paard en eene koe opgegraven die aan besmettelijke ziekten gestorven waren cn met het vleescli daarvan zich gevoed. De politie heeft dat treurige maal niet kunnen verhinderen. «Te Ansighem is zekere van Huil, 30 jaren oud, op den weg onder vrecsselijke stuiptrekkingen gestorven. Hij

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2