man infanterieover de grenzen en gaven zich over aan de bescherming des pruissischen legers, 's Avonds te 10 ur6 kwam een rnssische generaal met een korps tscherkessen en kozakken tot aan de pruissische grens. Hij had de insur- genten nagezetdoch kwam te laatzij waren reeds bij de Pruissen opgenomen. De aanvoerder Skarzynski bevindt zich onder de vlugtelingen die meestal uit edelliedenstu denten en burgers beslaan. De meer aanzienlijken zijn te Neu-Berun de overige in de omliggende dorpen verdeeld, lkrakau is door de Oostenrijkers en Russen bezet. De eersten trokken het eerst de stad in de Russen volgden en toen deze in de stad warenverlieten de Oostenrijkers dezelve en kwamen eerst later terugnadat de uitnoodiging daar toe van wege de Russen was geschied. Gisteren zijn reeds twee eskadrons pruissische ulanen naar Krakau gemarcheerd heden volgt infanterie. Te Nikolai waren ongeveer 100 man Krakusenover Verun zijn er 503 op het pruissische gebied aangekomen behalve dien een nog grooter aantal over Misslowitzen een derde aanzienlijke hoop vlugtelingen over Pless. Het getal van hen die over de grenzen zijn getrokken wordt min stens op 400 geschat. KoselNeise en Pless zijn hunne tijdelijke verblijfplaatsen. Deze lieden waren deels zeer droe vigdeels vrolijk gestemd. Psychologen mogen opheldering geven van dit verschijnselToen de insurgenten die den weg naar Berun insloegen, ongeveer 11 mijl hadden afge legd werden zij nogtot overmaat van ongeluk door een troep russische soldatenvan aziatische volksstammenover vallen. Ooggetuigen verzekeren dat 26 man Russen dooi de opstandelingen werden gedood. De wapenen der insur genten bevinden zich in de pruissische grensplaatsen. De paarden verkochten zij voor spotprijshet schoonste paard van echt poolsch ras was voor 3 thaler te koop. B E L G I E. BRUSSEL. Het Handelsblad van Antwerpen berigt het volgende Men weet dat de kantwerksters in Vlaanderen zich 's avonds van eenen glazen bol met water opgevuld bedienenachter dien bol stellen zij bet lichtop welke dit meer helderheid verkrijgt. Dezer dagen had eene vrouw van de stichting der arme weduwen te Popcringhebij dag, haren bol vol water op een meubelstuk geplaatstachter iclwelk haar kantkussen stond. De zon schoot hare stralen door het venster op den bol die tien of twaalf voet van het venster verwijderd was; eensklaps, op het oogenblik dat do vrouw zich gereed maakte uit te gaan ontwaarde zij rooken welhaast zag zij het kussen zelf in brand staan. Deze bijzonderheid is te meer opmerkenswaardigdaar de zon in dezen lijd weinig kracht heeft. Dezer dagen is aanhet Nieuwediepten huize van den heer L. het zelfde verschijnsel waargenomen met eene gevulde waterkaraf. De zon op dezelve zijne stralen vereenigende deed een tafelkleed ontbranden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 14 Maart. Wij hebben voor 14 dagen het berigt, dat wij ontvangen haddenomtrent het vermeende ondierdat eerst althans hier de kinderen op schoollater de jagt en eindelijk de pers heeft bezig gehouden medegedeeld onder het voorzigtig en bescheiden: men zegt; men had ons namelijk gezegd, dat te Eg- mond een hond als schuldig aan zooveel moorden den doodstraf ondergaan had. De 's Graoenhaagsche Nieuwsbode weigert wel geloof te slaan aan ons vermoeden en beweert dat vijf personen het beest te Alkmaar, Schooi 1, Egmond en Bergen gezien hebbenmaar drie weken lang wachten wij vruch teloos naar eene voldoende teregtwijzingdie wij gaarne zullen aannemen. 70 jagers hebben hunne bekwaamheid in N.-Holland ten toon gespreiden de eene uitkomst is dat de arme schapen niet meer verscheurd worden. Maar het slimme beest had er de lucht van, en week naar Z.-Hol land misschien om een meer gedistingueerde meer adellijke ligt zelfs een vorstelijke jagt uit te lokkenals of er te Arnhem Zwolle en Middolburg geen grooter jagt gedreven wordt op ondieren die zoo als men zegt niet de schapen maar den Herder willenMaar hoe ziet het dier er uit die het op de genoemde plaatsen gezien hebben ge ven eene beschrijving die aan een hond niet vreemd is, ten minste zoo als de 's Gr. N. zegtalleen is zijn bek in den vorm van een varkensnuitmaar waarom zou een hond die niet bij vergissing kunnen hebben al ware het alleen in het oog der waarnemers Maar genoeghet zwijgen van de jagt commissie die in plaats van heldenroem in het vel len van een panther of hyena in te oogsten en met den hond in triomf rond te trekkenzich de zedige rol van hondenslager moest laten welgevallenheelt ten minste N.-iiolland van angst en vrees verlost. Z.-Holland redde zich zelve Na het schrijven van bovenstaande ontvangen wij een berigt uit Alkmaardat wel de onzekerheid niet opheftmaar toch ook in het vermoeden deeltdat alles niet anders dan hondenwerk isterwijl de jagerswaarvan sommigen met esn hartsvanger een koppel pistolen en een buks gewapend waren een wezel hebben gescholen en die zalmerkt de beriglgever op de schapendief niet geweest zijn. Wal het Handelsblad dezer dagen heeft berigt, van het leggen eener brug over het Noord-Hollandsch kanaal in de binnenhaven is van allen grond ontbloot. Te Lutten gemeente Ilardenbergheeft wederom d« volgende heldendaad plaats gehad ceno arme boer slagt een varken dal behoorlijk is aangegevea en waarvan 't accijns- billet iu orde is. Hij verkoopt de hammen aan Stahlman te Dedemsvaarten legt het accijnsbillet bij die hammen over leu einde deswege geen gevaar te loopen. Maar nu komt ee.i Harderberger commies ten zijnen huizevraagt naar 't aanslagbilletwaaromtrent hij 't gebeurde mededeelt. Doch dit alles baat niet't varken wordt hem uit het zout gehaald en slechts door het gevergde bloedgeld ter som van 12, te storten, is de arme man weder in 'l bezit van zijn eigendom geraakt. Een sedert 20 jaren te Groningen gevestigd ingezeten is tol 15 boete verwezen, wegens 't niet vertoonen van zijn patent ais tapper ofschoon hij do commiczeu de kwitantie van 't betaald* regt had voorgelegd. Zijn dergelijke middelen niet juist geschiktom al wat met de belasting in betrekking staat den volke hatelijk te

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2