strafbare daadvallende in de termen van het koninklijk besluit van 16 Julij 1839, (Staatsblad no. 30), en wordende bedreigd met straffen bij de wet van 6 Maart 1818 no. 12. De tijdingen uit Java hebben een berigt in het moederland overuebragl, dat allerwege een diepen indruk heeft gemaakt. De heer Grooff is met vier zijner assistenten in zijne bediening geschorst, en heeft allerwaarschijnlijkst reeds Java verlaten. Wij bewonderen de geestkracht der Oostindische regering wij betreuren hetdatzoo de berigten desaangaande ge grond zijnzulke nietige reden zulke krachtige maatregelen noodzakelijk heeft gemaakt. Toen de heer Grooffals pas toor te Suriname de inspraak van zijn hart volgde was hij een voorbeeld van verdraagzaamheidde zich zelfopof ferende liefdemaar nu hij als bisschop zich aan eene vreemde magtdie niet uit de liefde of uit God isonder worpen heeft, heeft hij die verdraagzaamheid, zoo niet ook de liefde die toegeeft, moeten verloochen. Met het reeds vermelde besluit der Oost-Indische regering betreffende den heer Grooff c. s.is ook bekend gemaakt een bij haar ingekomen protest en klagt der R.-Kath. ge meente te Samarang tegen en over do handelingen van ge noemden kerkvoogd. In dit stukhetwelk onderteekend is door al de leden van de genoemde gemeente wordt als de redenwaarom de pastoor Grube door den aposlolischen vicaris in zijne bediening geschorst isopgegeven dat de heer Grube niet gekleed ging volgens het door den heer Grooff gegeven voorschrift. Dit is alles (dus wordt in het bedoelde stuk verklaard) waarom onze Eerwaardigedoor christen en onchristen alom geachte leeraar Grube eene schorsing in zijne geestelijke beroepsbezigheden van den vi caris Grooff ontvangen heelt. De gemeente dringt voerts aan op de verwijdering van den geestelijke Heuvels en verklaart, dat zij Neêrlands heil en welvaren niet aan eene willekeurige magt, ten nadeele van Gods rijk, ten nadeele van al wat redelijk iszal opofferen dat de denkende katholijken mede de steun der Nederlandsche natie zijn, en willen zijn dat de katholijken te Samarang aan do kern hechten maar de schors niet kunnen gebruiken en geene bijzaken tot hoofdzaak noch de hoofdzaak tot bijzaak wil len gemaakt hebben dat zij hoe hoogen eerbied zij ook voor de moederkerk hebben echter niet kunnen gedoogen dat christelijke beginselenvrede en eendragt onder alle christenenzonder onderscheid van christelijke godsdienst begrippen uit hun midden gebannen worden. LEEUWARDEN 29 Maart. Niettegenstaande in het vo rige jaar ten gevolge van den mislukten aardappelen oogst de toekomst zeer zorgelijk scheenblijkt het thansdat gebrek aan genoemd ononlbeerlijk voedingsmiddel (althans in deze provincie) gelukkig niet alleen niet bestaatmaar datblijkens ingewonnen berigten de voorraad zelfs zoo groot isdat men zich geen jaar herinneren kan dat er om dezen tijd zoo veel aardappels aanwezig zijn geweest daarom wordt de prijs ook dagelijks minder en men denkt met eenige weken dezelve tot eenen zeer billijken prijs te zullen kunnen koopen. KANTONGEREGT 1 April 184G. J.G.... schuldig verklaard aan overtieding van het Plaatselijk re glement op de Publieke Huizen en Trouwen te Helderdoor hare woning te leenen en te doen dienen tot ontucht en ontuchtige bijeenkomsten en bij verstek veroordeeld in eene geldboete van ƒ50.of bij kennelijk onvermogen in eene gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten. H..... IV.tapster wonende te Helder, schuldig verklaard aan over treding der Plaatselijke keure van den Helder van 20 Nov. 1820 door het vervoeren van glimmend en geglommen vnur over den openbaren weg, en dien vermits veroordeeld in eene geldboete van ƒ0.80 en in de kosten. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd J. Puinbroek en C. Bakker. Bevallen C. Denneman geb. Smit D. A. Schager geb. de Jong Z. G. Klein geb. de Jong D. G. Rijkers geb. Sterk Z. G. Ravensteijn geb. Weel D. E. Richter geb. van der Ster Z. L. Bakker geb. VurerD. E. Klopper geb. de Wit D. O. Wessel geb. Herberg, Z. C. Gomes geb. Dito, Z. T. Nieman geb. van der Kloot Z. H. Hin geb. Ran Z. J. Man geb. BleijenburgD. H. Boll geb. Coster D. Overleden Dieuwertje Bakker 2 d. Gedurende de Maand Maart zijn Gehuwd 5 Paren. Geboren 43 waarvan 22 van het mann. en 21 van het vrouwel. geslacht. Overleden 16, waarvan 6 van het mann. en 10 van het vrouwel. geslaeht. Doodgeboren 3. {Öctucngbc lücrtgtcu. In de Arnh. Ex. M. G. wordt verhaald dat zeker baron, na in eene magnetische slaap geweest te zijn plegtig Ter- klaard had dat er in zijne hersenkas niets te zien was. Men wilde het gaarne gelooven. Er zijn er meer. Prins Albertde man van koningin Victoria, heeft den 27 Maart 11. in eene vergadering van de kommissie tot bevordering en aanmoediging der schoonc kunstenvoorgezeten. De oost hoek van Drenthe wordt afgeloopen door troepen luije be delaars de Drentsche G. vraagt of er geen middel zou zijn le verzinnenom die lui over te plaatsen naar 't koninkrijk der hemelen. Een uitermate vrome wensck. Benoemd den heer Mr. M. H. Godefroi tot raadsheer in het provinciaal geregtshof dezer provincie.In de nabijheid van Nijmegen is een hoeveelheid zilver gevonden vermoedelijk afkomstig van een in Pruissen gepleegden diefstal. In Spanje zegt mendat de minister van financien eerlang een plan zal aanbieden hetwelk de lasten van den staat aanzienlijk zal verminderen. In de Twentsche C. wordt het denkbeeld geopperd om ter eere van den raadpensionaris van Neder landRutger Jan Schimmelpenninck een standbeeld op te rigten te Deventer op den Brink. De baron van Heec- keren van Keil is eene serenade gebragtomdat hij aftrad als Gouverneur van Gelderland. Verleden zondag hebben in de kerken van de onderscheidene gezindheden te Utrecht behendige zakkenrollerijen plaats gegrepen. Te Napels is het stoomschip Archimedes gearriveerd, beladen met ossen- gal en Russische ridderkruisen. FEUILLETON. TREK VAN PAUS SIJTLS F. Uit den volgenden trek blijkt de gestrengheid van paus Six- tus F. Nadal hij het verbod vernieuwd had van wapenen te dragen werd hem medegedeeld dat prins Jtanuce ^zoon en erfgenaam van Alexander Farncse hertog van Panna en gouverneur der Nederlanden gewoonlijk pistolen bij zich droeg. Op zekereu dag toen deze jonge prins verscheen om

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3