WEEKBLAD van den HELDER en het NIEÜWEDIEP. W. 15. T1KRDE JAABCVXC. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor tle buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A IV D A G ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 13 APRIL. l&EN IlE T Wij willen gelooven dat de heer Grooff e. s. getronw is gebleven aan zijne voorschriften al zij hij ook onhandig geweest in derzelver toepas sing door wat spoedig te laten zien wat eene meer afgerigte hand wat later zou hebben doen doorschemerenwij gelooven dat de Neder- landsche regering eene daad van onvoorzigtighcid begaan heeft met naar onze koloniën mannen te zenden die aan een gezag onderworpen zijn nog oneindig meer autocratisch dan ons koloniaal bewind maar de In dische regering heeft hare roeping vervuld en dit is in ons oog hare eenige en alleen noodige reglvaardiging. Het is hier niet de vraagof het autocratisch stelsel van onze koloniën goed of kwaad zij maar of de toepassing in het gegeven geval regtvaar- dig zij te achten ons antwoord is gegeven en hetgeen wij in de Arnh. Cour. en het Handelsblad gelezen hebben heeft ons niet van het tegen deel kunnen overtuigen. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. IETS OVER DEN HEER GROOFF c. s. Toea de heer Grooff met zijne assistenten naar Java stevende zag iederwien het niet schemerde voor de oogeneene vreemde eene onaangename toekomst te gemoet. Zoo wel het kerkelijke als het bur gerlijk leven in onze O. I. bezittingen verkeert in eenenwij zouden het bijkans noemen exceptiouelen toestand. Zou hetvroeg men den "Vicaris en pastoor geoorloofd zijn wat den Protestanten niet is gegund op Java staties voor zendelingen op te rigten Zal terwijl het Protestansch Indisch kerkbestuur ondergeschikt is aan het staatsbestuur de Apostolisehen Vicaris de handen ruim en vrij hebben Die ongelijk heid zou het beginsel der koloniale regering vernietigd hebben. En nul Grooff is gekomendie behalve veel anders dat voor Vorsten niet sma kelijk valt, ook dit aan de voeten des H. Vaders gezworen heeft: het een of ander ontwerp hetwelk of zij zeiven (de paus) mondeling of door hunne zaakgelastigden of door hunne brieven mij zullen toever trouwen zal ik willens en wetens tot hun nadeei nooit ontdekken." Het kan niet raadselachtig zijn met welke instructie de kerkvoogd de drempelen der Apostelen Teriaten en zijne bestemming bereikt heeft. Kon het anders zijn, dan een zeilde gedragslijn te volgen, die den pre laten van Frankrijk en den Luikschen bisschop is voorgeschreven en behoorde daartoe niet in de eerste plaatst eene reorganisatie van het ker kelijk personeel dat hij op Java vond Grooff begon met het begin en was daarmede aan het einde. Of de aanwezige geestelijken in de ligtzinnigheid van Java's bewoners deelden, zou wreed althans inhumaan zijn te veronderstellen zoo lang er geene beschuldiging ter onzer kennis is gekomenmaar zeker gaat hetdat zij met hunne gemeenteleden in eene hooge mate verdraagzaamheid deelden. Reden genoeg om aanstoot te geven bij mannen die in hunne Europesche kleeding met hunne verschrikkelijke punthoeden hunne medebroederen eene huivering aanjoegen, die in verzet ontaarde, toen zij gelast werden, hunne ge makkelijke en het klimaat geeigende kleederdragt af te leggen. De pre laat wiens hart reeds geergerd was bij de koele ontvangst cp Javadat zoo zeer afstak bij het hartelijk vaarwel van den Helder zijne geboorte plaats meende dadelijk dit verzet met strenge straf te treffen onver schillig of hij daarmede de betrokkene gemeente griefde de regten der getroffene pastoors kwetste, en de magt der hooge regering tekort deed. En wat deed nu de regering zij kwam voor de R. K. gemeente als beschermer op vroeg den Vicaris rekenschap en toen de laatste wei gerde reden te geven van zijn gedrag en rondborstig verklaarde het Staatsbelang der kolonie niet onvoorwaardelijk maar alleen bij de ver vulling zijner priesterlijke waardigheid zoo veel mogelijk voor oogen te houdenen dien ten gevolge ook alleen behoudens de vervulling zijner geestelijke verpligtingen bereid te zijn de koninklijke besluiten en ver dere ten aanzien van de R. K. godsdienst bestaande verordeningen na te leven schoot haar niet anders over dan een imperium in imperio te erkennen niet meer uit Nederland maar uit Rome orders te wachten of te handelen zoo als zij gedaan heeft. BUITENLANDSCHE B E R I G T E N. G A L L I C I E. LEMBERG24 Maart. De Constitutionel heeft, hij ge legenheid der berigtgeving aangaande den Poolsche opstand, twee uitdrukkingen van den Lemberger regerings-president Krieg medegedeeld welke deze opzigtens eenige galliciscke edellieden zoude gebezigd hebben. Hem werd door hen gevraagd hoe de door de regering te weeg gebragte boe- ren-opstand weder gedempt zou worden waarop hij koel bloedig zou geantwoord hebben «Wanneer de boeren de edellieden vermoorden zal het legerop zijne beurtde boeren vermoorden." Wijders zouvolgens den Constitu tionel Krieg gezegd hebben»Wij zullen drie dagen werk en vijftig jaren vrede hebben." Hiervan nuheeft de gezegde president notitie genomen (legen verwachting,) en zelfs in het nommer der Gazeta Lwoicska van heden zich beroepen op de te Lemberg destijds canwezige galüsche edellieden van welke gemakkelijk te vernemen isof bo vengezegde beweringen waarheid behelzen dan leugen in- tusschen heeft hij op den voorgrond stellende dat die edellieden het laatste zullen bevestigenhet bewuste berigt in den Constitutionel verklaard te zijn een onbe schaamde leugen. Deze verklaring van den president Krieg isoverigens in menig opzigt merkwaardig wij Jjehoeven slechts te doen opmerkendat ditalthans in Gallicie^ de eerst^JseetT»'^

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1