(^«umtgbc ÏÏcvigtcn, De koning van Spanje vvascht volgens een oud gebruik aan twaalf armen op den 3 Aprilde voeten. Meer dan 3000 personen zegt men hebben aan het paleis verzoeken ingeleverd welke aan de vereischte voorwaarden voldeden om aan deze plegtigheid deel te nemen. Men verwacht te Amsterdam de oprigting eener handel en industrie school. De Yacht-club heeft weder eene algemeene vergadering gehouden. Onder opzigt van L. K. H. prins Hendrik wordt eene zeilboot gemaakt. Aan alle heeren zee-offi cieren wordt eene achtenswaardige en ongelukkige dochter van een gewezen zee-officier aanbevolen. (Handelsbl. 8 April.) De valkeniers en eenige valken zijn weder op het Loo gearriveerd. De palm-paardenmarkt te Utrecht was zeer levendig. Uit Bremen wordt geschreven dat er voor de maand April 21,000 lieden ingeschreven zijn om naar Noord- Amerika te verhuizen. Te Londen heeft een meisje van nog geen twaalf jaren een geheel huisgezin door rattekruid trachten te vergiftigen. Te Amsterdam is een handboek verkocht voor al degenen die naar de maan willen Cilters is dit boek ten deel gevallen. Te Napels zijn twee wer ken over 't galvanismus in beslag genomende censuur meende dat ze over 't calvinismus handelden. De Fransche minister van eeredienst is gebelgd omdat de heer Gasparin in de kamer der gedeputeerden met hartstogtelijke warmte over kinderdieverij door katholieken bedrevengeklaagd heeft. GAAT GE OOK OP REIS? K. Batavia, de Boer, Heppens v. Tjilatjap Andersen t. Alexandrie in Egypte Noties v. Cette de Boer v. Nantez Cacace v. Londen Wag- ner v. Stettin Schmidt v. Greifswald Kraeft T. Straalsund Giersoe F. Nielsen en N. Nielsen, alle 3 v. Drammen, en uitgezeild Goedkoop, Prins Hendrik n. Batavia, Rotgans, Maria n. Nickerie Hoster, Joma- Iiovich en Lucht, alle 3 n. KonstantinopelHanssens n. Lisbon, Kuiper en Ilazewinkel beide n. Londen Bakker n. Huil Richardson n. Hart- lepool Eilertsen n. Krageroe en Agerup n. Drammen de wind z. z. o. 7 April, binnengek. Blom, Geertruida en Bruhn Christian VIII, beide v. Batavia en Fokkema v. Londener. uitgezeild Tjebbes qq. Lodewijk Anlonit n. Suriname "Wettejn n. Londen Jennings n. Jar- mouth en Aoeksma n. Huil, de wind z. tot n. o. 8 Aprilbinnengek. Yanselow v. OdesseKetelaar v. Sunderland Grey en Yisserbeide v. Newcastle, Oijen v. Dronthem Yedeler v. Aalesund FalckJessenLydersen en FroAalle 4 v. Drammen WesterB v. Laurvig en NaD v. Noorwegen, en uitgezeild Ran, Christina en Howes Verona beide n. Havana. 9 Aprilbinnengek. Neville Spenee (beide st.) en Disney alle 3 v. Londen Goldsmith en Davidsonbeide v. Newcastle Jëger v. Ko ningsbergen Berckholtz en Scharlau beide v. StettinVoss v. Rostek Rog°gensack Deddes en Petersenalle 3 v. Faaborg, Fegth v. Drammen, Thorp v. Assens en Jensen v. Stubbekiopingniets uitgezeild de wind n. n. tv. tot w. n. w. FEUIEEETOW. Eene vraag bij de sluiting der wintervergaderingen van het Departement Helder, der Maatschappijtot Nut van 't Algemeen, op den 3 April 3846. Het is wederom de laatste avond van onze winterbijesnkom- sten en liet slot is feest, gelijk liet begin dit ook was. Zoo gaat het als het welgaaten dit is do hedendaagsche geschie denis van ons departement. Ik hoop met u dat de toekomst het vervolg daarop in vele deelen levere, en teeken met u weer aanstonds in voor mijnen dukaat. Maar zoo als ik zeg wij schorsen thans onze werkzaamhe den omdat de winter voorbij de lente genaderd is. Wat zullen wij nu gaan doen Tiroli komt tot stilte na zoo veel beweging in het vervlogene jaargetijde. De koren van Orfeus zwijgen de golvende reijen van Terpsichore kiezen rustde voortbrengselen van liefdadigheid streelen niet meer het oog en de lotbus is ledig en deze avond geeft het laatste woord aan dichter en redenaar van ons Departement. Wat zullen wij dan nu doen iu Tivoli? Gij kunt er een pijp rooken of zien rooken wandelen door het rijzend geboomte gij kunt kegelen eu nog iets anders dat de eerzame kastelein het liefst van alles zietdie in zijn presidiaal bureau als se cretaris do notulen op do lei houdt en als penningmeester «en wissel op uwe beurs trekt. Maar ik heb nog eene andere vraag gaat gij ook op reis van den zomer? Tien tegen een, als die vraag niet menigeen de tanden doet wateren, vooral indien de reis tot plannen van de huiskamer bepaald blijft. Die eene vraag nogtans brengt eene trits van volgelingen mede waarom waartoe waar heen en N.B. waarvoor De laatste komt voor verscheidenen als het hinkend paard bij eene lijkstaatsie gek achter aan eu maakt de vorige overtol lig.Geld, dat prozaisch woord, heeft nog meer magt, dan de keizer van Rusland. Het heeft nukken en luimen. Den eenen verblijdt het, den anderen geeft het verstand; want zon der geld is Salomo's wijsheid een nul in 't cijfer, en die wijze man was ook geen schraalhans. Yoor verre de meeste evenwel is het geld een dwarsdrijver, een huisplaag; heb je geld gij kunt u veroorlooven wat gij wiltgij blijft altoos een fatsoen lijk man veracht u zeiven de groote wereld knielt voor u gij zijt meester van den bon ton. Hebt gij gesn geld, ga vooral niet op reis gij hebt de volle vrijheid cm op uw kamer to filosoferen over degenen die geld hebben en bezit gij wat fantasie, gij zweeft op de wolken, die van uwen pijp ofcigaar opstijgen over de Alpenbegroet de ruïnen van gevallen grootheid in Palmyra Fersepolis en het honderdpoortig The- ben. Gij reist de wereld rond in een oogenblik, want de fan tasie is sneller dan stoom en het kost u geen cent. Doch. hebt gij en portefeuille die klein*dunnehiero- glijfen prentjes, die u «en vrijpas geven waar gij gaat eu staat, ga dan maar reizen. Ik vind het dol prettig. Maar waarom zal men op reis gaan daar betrapt gij itiij aanstonds op het beginsel. Ik ken geen tijd waarin zooveel over begiuseleu gesproken eu zoo weinig naar beginselen ge leefd wordt als den tegenwoordigen. Men spreekt over beginselen van regeren en gehoorzamen van onderwijs eu belastingen en het zijn al te maal beginselen die geen begin hebben en een einde evenmin. Weet gij wat een beginsel is Het is het begin van waar gedachten woorden of bedrijven uitgaan. Yele menscheu den ken daar zoo verward over dat ze niet zelden beginsel en oogmerk dooreen mengen dus het eind voor liet begin aanzien en omgekeerd. Als nu de beginselen, die z*o luide uilgespro ken worden geen begin of einde hebben komt het er niet op aan wat men er voor houdt. En zoo gaat het in de wereld eu daarom gaat het slecht maar ook juist daarom reizen zoo velen naar de maan. Laat ons echter nu eens hooren waarom men op reis zat gaan. Wel om wat to zien dat wij niet alle dagen te zien krijgen. Daaruit vloeit voortdat hetgeen binnen ons bereik ligt ons niet genoeg is, en dewijl het niet genoeg is, zijn wij er ontevreden mede en omdat wij ontevreden zijn vervelen wij ons. Over dezen, zoo ik beweren durf, logischen weg der redenering zijn wij statig en deftig opgeklommen tot dit dier bare beginsel verveling. Yerveliug thuis drijft buitenshuis, vraag het maar de beeren aan het billard. De meeste menscheu vervelen zich waar dit allerminst het geval moest zijn. Dit is zoo waar, eu zoo alge meen dat een zeker heer op den dag zijns bruilofts tol een zijner vrienden zeide ik ben regt gelukkig getrouwd en heb een allerliefst poppetje gekregen met een ding slechls zit ik danig in de klem hoe en waar ik voortaan mijne aTonden zal doorbrengeu.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3