WEEKBLAD van den VIERDE JAARGANG, Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz., te Nieuwe Diep. Be prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents, fllen abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. AD VERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot i regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. MAANDAG 30 APRIL BUITENLANDSCHE BERIGTEN. H O N G A R IJ E. PESTHMaart. Eenige weken geleden werd door hon gaarsche en duitsche dagbladen het berigt medegedeeld dat de bankier Stametz teWeenen, door den aankoop eener groote hongaarsche heerlijkheid voor eene som van 1,800,000 guldenhet eerst gebruik heeft gemaakt van de nieuwe wet des rijksdagsvolgens welke ook aan niet-adelijken het grondbezitterschap gegund is. In zooverre da bewuste wet telijke bevoegdheid in praktijk is gebragt geworden, behelst dit berigt waarheid maar de koop is niets dan een schijn koop en de eigenlijke kcoper is de koning van Holland Nederlanddie voornemens moet zijnomstreeks 2000 duitsche familienonder goede voorwaarden als kolonisten daarop te doen huisvesten ten einde de waarde der bezit ting van den beginne af door zoovele vlijtige handen te verdubbelen. ENGELAND. LONDEN10 April. Een stoomsleepsehip van 50 paar denkracht de Waterwitch te Leith te huis behoorende is in de engte van Forth totaal vergaan. Het sleepschip stootte tegen een zwaar geladen vaartuigonmiddelijk daar op worden de angstkreten gehoordhelphelpwij zinken Hierop volgde eene diepe stilte en de JVaterwitch was ver dwenen. Eenige verbrijzelde stukken dreven rondom het andere schip van welke inen evenwel zonder goeden uit slag zooveel mogelijk trachtte te redden. Twee andere vaartuigenhet eene zwaar beladende Britanniavan Shieldsen het andere, de Gironde, van Sunderlandmet hallast, zijn, den 31 Maart, onder een noodweer, tegen elkander geslooten: de schok was zoo hevig, dat de Britannia bijna onmiddelijk zonkhetzelfde lot trof de Gironde weinige oogenblikken later. De bemanning O O O der beide schepen heeft zich gelukkig kunnen redden in visscherschuiten die te hulp gekomen waren. Den vorigen avond had een dergelijk ongelukkig voorval plaats gevonden nabij de reede van Yarmouthde fFilliamvan Shields met steenkolen geladen, stootte tegen een brik van 150 toneenige oogenblikken later hoorde men do menschen op de brik schreeuwen wij zinken wij zinken Dadelijk zette de kapitein van de TVilliam booten uitmaar eer men hier mede gereed waswas de brik met derzelver geheele bemanning gezonken. De dagbladen behelzen nu het verhaal van de schip breuk van den walvischvaarder Marieaangaande welk vaartuig men sinds zijn vertrek van Sidnev in Oclober 1843 niets vernomen had. Nadat de Marie den 21 November bij de eilanden van Woodlark had schipbreuk geleden, ge lukte het de ekwipage", na 24 uren aan eene woedende zee blootgesteld te zijn geweesten 7 menschen verloren te hebben met een vlot het land te bereiken. De schipbreu kelingen werden goed ontvangen door de inboorlingen, maar geene hoop hebbende dat eenig schip aldaar vooibij zoudo varenvervaardigden zij een klein vaartuig om zich hier mede naar eene der Engelsche koloniën in Australië te be geven. Doch toen zij dit met zoo veel moeite gebouwde scheepje te water wilden brengen werden zij door de iu- boorlingen plotseling aangevallendie den kapitein en zes man om het leven hragten. De overige reddeden zich in eene boot van het vergane schip staken in zee en na 10 dagen rondgezwalkt en ter naauwernood hel levensonderhoud gevonden hebbendekwamen zij aan een ander eiland van dezen Archipelwaar zij desgelijks door de inboorlingen goed ontvangen werden maar toen eenige bewoners van het vroeger bezochte eiland insgelijks hier heen gekomen wa ren veranderde ook hier de vriendschap in vijandschap. De geheele overige ekwipage werd vermoorduitgezon derd een matroosdie in een naburig bosch hout hakte en na langen tijd gezworven te hebben, door de al daar toevallig aanleggende brik la Tigresse opgenomen werd. Aan dezen matroos is men het verhaal verschuldigd aangaan de het rampzalige lot zijner togtgenooten. BELGIE. BRUSSEL, 15 April, De Courrier d'Anvert geeft de

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1