was. Hij overhandigde aan de overheid den sleutel der portefeuille en den aanwijzer der teekeningen. Alles werd in orde govondenbehalve dat men in de portefeuille nog eene teekening vondwelke de jonge mensch voor de zijne erkende met eeno kanlteekening welke voorzeker niot den koning maar den dichter gold. Deze kritiek der bekende dichtvruchten des beijerschen koningswordt nu als eeno majestcits-schennis beschouwd en de jonge talent volle recensent zal nu ontwaar worden dat koninklijke ge dichten (en koninklijke woordentroonredenen enz.) aanspraak hebben op eenen geheel anderen vorm van beoordeeling. ENGELAND. LONDEN5 Mei. In den namiddag van Zalurdag is een persoon van een verdacht voorkomen in hechtenis genomen in de laan, welke naar het hotel van Sir Robert Peel voert. Deze persoon stond sedert geruimen lijd te wachten in de straat tegenover het hotel en nam aandachtig al de rijtui gen op welke zich naar den eersten minister begaven. Toen een voorbijganger hem het ongepaste van zijn gedrag deed opmerken begon deze man uit te varen tegen Sir Robert Peelzeggende dat hij hem om het leven wilde brengen, omdat hij den heer Smith O' Brienzijn landgenoot en kampvechter voor de belangen van Ierland gevangen had doen zetten. Daarop is hij in de laan gegaanmet oogmerk om binnen te dringen tot in de woning van den minister welke achter in een tuin gelegen is. Gelukkig kwam er juist een policie-dienaar bij welke op de weigering van ded man om weg te gaan hem gevat en naar de hoofd wacht van Gardener's lane gebragt heeft. Deze persoon heeft verklaard Jacob Cuthbert te heclen en van beroep huis schilder te zijn. De heer Smith O'Brien heeft dezen morgen aan O'Con- nell geschreven om hem te verzoeken af te zien van de motiewelke hij heden in de kamer der gemeenten zal doen en welke zou strekken om zijne in vrijheidstelling tc doen uitspreken. Amerika levert thans eene nieuwe vrouwensecle op die in een gedeelte van Ohio is ontstaan. Deze dus ge noemde vrouwelijke koningen steilen vast dat de orde der 'natuur is omgekeerddat de tijd gekomen is waarop de eersten do laalsten zullen zijndat bij gevolg de vrouw 'heer der schepping en de man haar dienaar is. Vele van de vrouwelijke kunne hebben dit uitzinnig leerstuk aange nomen, hare huisgezinnen verlaten, en dwalen zonder buidel ron 1 meenende dat zij door bijzondere hoogero zorg ge voed gekleed en bewaard zullen worden. F R A N K R IJ K. PARIJS 20 April. Velen verwonderen zich over de menigvuldige kindermoorden en te vondclingleggingen. Wij houden hel er voor dat deze misdaden grootendcels moeten toegeschreven worden aan dc bepaling der wetkrachtens welke den vader van een onwettig kind niet mag opgezocht worden. Deze bepaling heeft ons altoos onregtvaardig toe- gesehenen immers do wet is in dat punt voor de beide geslachten niet gelijk. Ce mannen zijn in het genot van een gedrogtclijk voorregtten nadecle der vrouwen. Zoo lang de verleiders van jonge dochters ongestraft zullen blij ven zoo lang zullen de eersten van hun voorregt misbruik blijven maken en de onwettige geboorten zullen van jaar tot jaar blijven aangroeijen en ten gevolge daarvan ook de kindermoorden en vondelingen. Eene fransche reglbank schijnt dit ook te hebben ingezienwant zij komt in dat stuk een nieuw regtsbcginsel in te voeren, namelijk dat der schadeloosstelling aan eene verleide en verlaten dochter toe komende zie hier de zaak Alphonsine Nvan Parijs, was door zekeren A. Boileau verleid en daarna verlaten geworden en eischte 'van hem eene schadeloosstelling van 12,000 frs. De regt- bank van eersten aanleg van Parijsvoorgezeten door den heer Barbouheeft het volgende vonnis uitgebragt Aangezienalle werkdadig feit van den persoon die een ander nadeel toebrengtdengenen door wiens schuld nadeel is veroorzaaktverpligt hetzelve te herstellenaan gezien A. Boileau de jonge Alphonsine uit het moeder lijk huis leidende met haar innige betrekking onderhou dende en haar daarna schielijk in voor haar moeijelijke en schadelijke omstandigheden verlatende haren goeden naam werkelijk heeft gekrenkt, waardoor haar huwelijk kan wor den verhinderd en waaruit andere slechte gevolgen kunnen voortspruiten haar aldus een wezentlijk nadeel heeft toe- gebragtvoor hetwelk hij haar eene vergoeding schuldig isverwijst A. Boileau bij lijveom aan Alphonsine Nde som van 2,000 schadeloosstelling te betalen, en voorts in de kosten van het proces." BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 9 Mei. In eene op gister gehouden raadsvergaderingis onder ande ren besloten aan Tijs Verschoor te vergunnen om in de Ge meente eene collecte te doen ter tegemoedkoming in de scha de door hem bij den laatsten brand geleden. Naar men verneemt wordt Z. K. H. Prins Hendrik hier eerlang verwacht. Het monumentter eera van den uitenant-admiraal Johan Arnold Zoutman te Geertruidenberg in de groots kerk opgerigtzal den 14 dezer op eene plegtige wijs ont bloot worden. ROTTERDAM 1 Mei. Men meent stellig te welen dat de heer Bruce onmiddelijk na den afloop der tegenwoordige zittingen der Staten-Generaalzal benoemd worden tot mi- nisier van binnenlandsche zaken. Voorts zou bij de regering het voornemen bestaanom bij de volgende zittingen een ontwerp lot herziening der grondwet aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan te bieden echter alleen betreffende de artikelen over het stem- en kiesregt. Hoewel dit berigt uit eene goede bron is voortgevloeid en niet van waarschijnlijkheid ontbloot schijntdeelen wij het zelve alleen bij wijze van gerucht mede. KAMPEN2 Mei. Een belangrijk berigt is ons toege zonden van de oevers van de Haarlemmer meer. Na lang- durigen schijndood is ten laatsto Leeghwater door een col- legie van deskundigen voor dood verklaard. Als lijkschouwers en executeuren zijn benoemd dc staatsraad Lipkensde

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2