*- A. Italf' geb. KleiilD. T. C. Hemelrijk geb. Dieper D. Overleden J. Knif 6 j. J. Karseboom 33 j. J. Klerk 53 j. G. Korvcr 28 j. M. den Teuling, 27 j. UITTREKSEL UIT DE SSHBHFSSIJDIirGraiT. Nieuwedicp 25 Mei binnengek. Ouwehand v. HuilHoeksma v. New castle Menkema en de AVeerd beide v. Riga, Konow v. AYindau Rieclc t. 1'illau Schuring v. Dantzig Boug Nielsen Agerup Steen- veldt Arnesen SorensenBaarsen en Svendsen alle 8 v. Drammen en Mills, Nicholson en Bryne alle 3 v. Sunderland en uitgezeild Retgers, Koning der Nederlanden en Zeylstra Anna Maria Henrietta beide n. Batavia de wind w. 26 Meibinnengek. Pere v. Cette Fokkema DisneyBrownless (st.) en de Jong, alle 4 v. Londen, Boer v. Huil, StainburgSmithen Buil, alle 3 v. Sunderland Smith en Willems beide v. Newcastle Richard- son v. Hartlepool R. H. Mulder v. Dantzig J. C. Mulder Lydersen en Jessen alle 3 v. Drammen en uitgezeild Huidekoper Prins Frederik der Nederlanden en Villerius Doctrina et Amicitiabeide n. Batavia, Baas n. Livorno Appleton en Croese beide n. Londen en Potjer n. Petersburg, de wind n. w. 27 Mei binnengek. het Engelsch oorlogsstoomsehip Blazer luit. AYin- grove uit de Noordzee Schoonhoven v. Londen Dawson en Sinclair beide v. Newcastle, Flik v. PeteriburgGiersoe v. Drammen en Coats- worth v. Seaham en uitgezeild Brownless (st.) n. Londen, de wind n. w. 28 Mei binnengek. Hanssen en Bontekoe beide v. Lisbon Stegenga v. Londen Brakel v. Sunderland en Nielsen v. Drammen en uitgezeild Fokkema, Galloway en Cousins alle 3 n. Londen, de wind n. n. w. ©cwcMtjbc ïkvigtcti. Volgens brieven uit IJsland van het begin van April heeft de uitbarsting van den llekla sints veertien dagen opgehou den. Tegen de helft der volgende maand verwacht men te Apeldoorn eenige vreemdelingen om deel te nemen aan de valkenjagt. Bij de bank van Leverpool is een diefstal gepleegd van 22000 p. st. (ruim ƒ264,000). In de omstreken van Nijmegen heeft zich een landman van het leven beroofd, die maar ƒ2.voor de mud aardappelen krijgen kon waarvoor hij voorleden jaar eene veel hoogere prijs geboden was." De ziekte te Wierden neemt steeds too. Op de paardenmarkt te Utrecht waren 479 paarden die meest door Franseho paardenkoopers opgekocht werden. Te Rome zijn in hechtenis genomen, een advokaat, een koopman en vier augustijner monnikken. Beroepen te Amsterdam Ds. van Marken van Dordrecht. St. Petius, in qualiteit van een brik, beschermt een ouden vermolmden stoel. Meu leest in de Goessche courant dat de aardappelen op sommige velden van dat eiland weg zullen zijn, niettegenstaande men vrij goede zetpoter geplant en de aangeraden voorzorgen genomen had. Een zekere Boef van Rotterdam zal te Amsterdam voor boeven een logement bouwen. (H. C. No. 65.) Koningin Victoria is van eene dochter beval len. Uit de citadel van Ham ontvlugt prins Lodewijk Napoleon. Veroordeeld tot geesseling en brandmerk Jan Lobeldo patiënt heeft reeds drie maal die kuur ondergaan en heeft eelt op zijn rug. Te Londen is eene jonge juf vrouw wegens poging tot zelfmoord tot zeven dagen gevan genisstraf veroordeeld. De ega van den beruchten Vidocq, spreekt het gerucht tegen dat haar man te St. Nicolaas in Belgiehet leven had afgelegd alsmede dat hij door het onmatig innemen van grocjescognacjesrummetjes enz.dommelig was geworden en aan lager wal was ge raakt. Ook was hij niet laag genoeg om, hem toevertrouwde familiegeheimenvoor geld aan een boekverkooper te ver klappen. Hij bevond zich te Londen gezond en welnaar ligchaam en geest. FEUILLETON. KOPIJ UIT ZEKERE OUDE KRONYK. De liand des Deer en is niet verkort. Jes. LIX: vers I. In 'tjaar onzes Heeren, wen. men schreef 1435, was de wind omtrent half February veel oost ofte noord-oost, en 's nagts was 'tklaar weder, tot 's morgens zes of seeven uuren toe, en het regende noch het daauwde niet ia de maanden Maert Aprille noch in Mey. En op Sint Pancrasdag (den 12 Mey) oude stijl had het hard ijs gemaakt, dat er een kraeij op staen koste en daer wies lover noch gras noch kooren de prui men boomen bloeijden noch de kerssen noch appelen noch peeren noch geen wijngaert was ontlaeteu. En daer waeren menscken die geen vertroueu en hadden op God en keerden hun Lant anderwerf om en die hadden geen vrugten. En andere Luijden zeijden inet Job: God gaf, God nam, en daer zij anders een hoedt tarwe af plegheu te hebben daer kregen zij dien somer vier hoedt af. En op Sint Jan Baptist dag (den 24 Juny) saten de vrouen met grote koolpotten voor de kerken en do meuschen en kosten zich niet verwarmen die bij de straet gingen. Eu het begon warm te worden des daegs na Sint Pieter en Paulus (den 30 Juuij) in die octave van Sint Jan en des daegs scheen de son helder en klaer, en des nagts reegende liet soelclijk so dat alle de vrugten op het veld wiessen en men kogt na die tijdt een achtste tarwe om 8 groot, en een achtste rogge om 6 groot, en een achtste gerst om 4 grooten een achtste haver om 10 duiten. Item een achtste galdelink appel om 3 groot, en een achtsto schijters om een braspenning, een achtste gijsjans ora 6 duiten, en alle ooft na rato. Item een achtste peeren om 2 stuivers etc. Item een koeij liooij om 18 stuivers van het allerbeste. Item een varken, dat het allerbeste was, 'tgeen op de mark kwam, om drie pont Hollands. Iten een rund dat 120 pont smeer iu bad, kogt men om 9 Rijnlandsche guldens, en alle beesten daer naer laeger. oor kopij conform B. W. Z. DE SZEKLERS LANDSVERGADERING. In het Szeklers Gespanschap van Zevenbergen in de Oos- tenrijksche erflanden, regende het eens ten tijde van den oogst zoo aanhoudend dat niemand zich wist te redden. Op hel verlangen van vele ingezetenen werd een landdag uitgeschreven om over den nood des lands te beraadslagen. De afgevaardigden verschenen, en nadat zij volgens gewoonte, links en regls elkander gegroet hadden werd de vergadering pleglig geopend. Do Laudinaarschalk droeg de zaak voor en vraagde of ecu der geëerde Heereu een middel wist om bij zulk een aanhoudende regen den oogst droog onder het dak te brengen Hier op volgde eene lange pauze eindelijk verhief zich een oud aanzienlijk man en zeidede reden, waarom wij hier vergaderd zijn is zeer gewigtig zoodat wij onmogelijk daar over dadelijk kunnen besluiten; ik stel dus voor, dat de zit ting acht dagen worde uitgesteld om in stilte over dit ernstig geval na te denken." Dit voorstel werd eenstemmig met hand geklap aangenomen. Na acht dagen van ernstig nadenken bij een aanhoudend vrolijk leven, vergaderden de vaderen des volks op nieuw, doch de regen duurde steeds voort. Eene plegtigo stilte heerschte in de achtbare vergadering ieder een was vol verwachting de acht dagen zoo begon de Landsmaarschalk «zijn voorbij do zaak is zeker door u allen in ernstige overweging genomen en ik mag dus ver-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3