gaatdaarvan voorzeker is niemand meer overtuigd dau de Commissie zelve zij heeft echter geene moeite of tijd ontzien om te onderzoeken wat oji andere plaatsen in ons vaderland was ingesteld eu verkregen, en heeft daardoor de gemoedelij ke overtuiging erlangd dat ook bij ons eene doelmatige werkin- ri»tiug in te stellen is; ecno korte uiededeeling van hetgeen hun deswege gebleken is, eu welke hieronder volgt, zal hoopt zij ieder reglschapen welwillend en inenschlieveud ingezeten iu die overtuiging doen dcelen. Tc Zaandam bestaat eene werkinrigting voor armen, die de baste resultaten opleverten waarvan de trosten gedekt worden door vrijwillig» bijdragen der ingezetenen en welwillende me dewerking van het stadsbestuur. In eene fabriek worden zakken en linnen voor rijstbalen gefabriceerd vroeger werd die fabriek gedreven voor rekening van de werkinrigting, sedert heeft men dezelve op goede voor waarden overgedaan aan eenen fabriekantdie steeds vyerkt met overleg va» de vereeniging of werkinrigtingeen groot aantal personen vindt in dezelve zomer en winterwerk en het debiet van het gefabriceerde is zeer goed en ruim. Eene fabriek van breiden en halten is ten gevolge eeucr al gemeen» openbare uitnoodiging opgerigt dewelke wordt gesub sidieerd door d» werkinrigting 180 a 200 vrouwen en meisjes vonden aldaar gedurende het jaar 1844 werk het uitbetaalde werkloon door den fabrikant over dat jaar bedroeg 2358.89 bij goed doorwerken kan de verdienste wekelijks 2.50 of 130,per jaar bcloopen het werk wordt door de werklie den in liuune huizen verrigt. Het zagen van brandhout en vervaardigen van verschillend timmerhout, als: b. v. ijssleden ladetafelstuinstoelen slo ven %aad- en sneeuwschoppen wordt er inet goed gevolg in de wintermaanden gedreven, en is daarvoor in 1845 nog ƒ701.36 aan werkloon besteed. Met «ren goed gevolg wordt eene klompenmakerij .aan den gang gehouden en worden er onder de werklieden gevonden die 3.per week kunnen verdienen. Mog heeft men aldaar in liet afgeloopen jaar de aardappelen teelt beproefd »p woest liggende erven en gronden daartoe welwillend door eigenaren afgestaan; door do bijna algemeen mislukte teelt van dat gewas, heeft zulks geen beslissend re sultaat opgeleverd men stelt zich evenwel voor deze proeven in dit jaar te herhalen. Te Zwolle bestaat eene armeninrigting op de uitgebreidst mogelijke schaal, en op de meest doelmatige wijze; vroeger is dezelve begonnen door vereeniging van eeuige particuliere bij dragen, later heeft echter de stedelijke regering daarvan het beheer tot zich genomen. Eene fabriek van saijet en saijelleu en wollen kousen wordt door «en aannemer voor eigen rekeiiiüg gedreven tegen een subsidie van 24 ten honderd van het bedrag van het goheele verwerkte en door hem uitbetaalde werkloonwelke subsidie niet mag dalen beneden het minimum van ƒ1500.noch daarentegen te boven gaan het maximum van ƒ2000.waar voor hij werk moet verschaffen aan de aangewezen wordende personen. Gedurende den zomer worden plus minus 700, eu gedurende den winter ongevear 1000 personen aan het werk gehouden ruim ƒ9000.is iu het afgeloopen jaar aan werk loon uit deze fabriek betaald. Toorts zijn nog bij gebrek aan werk onderscheidene personen gebezigd tot hel afbreken van oude stadsmuren het bikken van steenen het verwerken van aardo enz. Daarenboven is aan die armeninrigting verbonden Vooreerst: Eene school voor kinderen van 2 tot 6 jaren waarin volgens het laatste openbare verslag 266 kinderen waren opgenomen; do bestemming dezer school is niot alleen om de ouders va» de zorg voor hunne kleine kinderen gedurende den schooltijd te ontlasten en daardoor de moeders in de ge legenheid te stellen om door arbeid buiten 'shuis nog iets te kunnen verdienen maar ook om de verstandelijke vermogens der kinderen aanvankelijk te ontwikkelen en huil beginselen van zedelijkheid en beschaving in te prenten waartoe onder wijs door spelen en ligchaamsocfeniügen wordt afgewisseld. i Ten troeedenLeer e» werksclioïen voor kinderen Tan 6 ja- j reu en daarboven waarin ongeYeer 500 kindereu worden on derwezen. Iu deze scholen wordt niet alleen verstandelijk onder- wijs gegeven, maar tevens en bij afwisseling werk verrigt, waardoor nog do ouders onderstand van den arbeid hunner kinderen genieten; do werkzaamheden bestaan in spinnen voor de jongens en breiden voor de meisjes; het daarvoor aan de ouders uitbetaalde werkloon heeft over een jaar bedragen ƒ2600. Ten derden: Eene naaischool waarin laatstelijk 52 meisjes onderwijs ontvingen; deze school staat onder liet opzigt van besluurdoressen eu is ingesteld uit aanmerking dat de opvoe ding van meisjes onvolkomen en het haar hinderlijk is inliet verkrijgen eener goede en ordeutlijke dienst indien zij geen onderwijs in het naaiwerk hadden verkregen de beste resul taten heeft deze school dan ook reeds opgeleverd. Ten vierdenEene school voor de prakticale meetkunde toegepast op do handwerken iu verband met de stads teeken- school voor jongelingen die reeds bij ambachten zijn geplaatst deze school telt 78 leerlingen, wordt gehouden 'savonds van 8 tot 9^ ure, cn beantwoord zeer goed aau de verwachting, daar juist dat soort van werklieden, voor welke zij het nuttigst kan zijn, als: huis- en scheepstimmerlieden, metselaars, steenhou wers enz. daarvan gretig gebruik maken. Tot dekking dezer gekeele armeninrigting wordt jaarlijks verstrekt een subsidie van ƒ4700.en bedragen de revenuen van het fonds, en andere toelagen ƒ602.97, alzoo e-ezamentliik 5302.97. Om niet al te wijdloopig te worden zal de Commissie niet gewagen van andere plaatsen alwaar onder andere vormen soortgelijke inrigtiugen plaats vinden en alles nagenoeg op hetzelfde nederkomtdoch vermeent zij dat uit het bovenstaande genoegzaam zal blijken dat de instelling eener werkinrigting geene hersenschim maar allezints mogelijk is. Ongerijmd voorzeker zoude het wezen wanneer men Zwolle tot puilt van vergelijking wilde nemen maar onverantwoorde lijk zonde het zijn, dat men, omdat de inrigting aldaar op ecu zoo hoog verheven standpunt staat, hetwelk niet dadelijk te bereiken is zich zoude laten outmoedigen en het doel om armoede te leenigen door doelmatige en zedelijke middelen, liet varenook elders begon men met gering» middcle» en had mea even als zulks vvelligt overal het geval zal zijn ge weest, te kampen tegeu vooroordeel, stijfhoofdigheid eu onwil; weinige maar zelfstandigevolhardende en menschliercnde mannen hebben dikwerf liet voorbeeld gegeven en bewezen dat door zich niet le laten afschrikken en vol te houden, ract hunne pogingen tot het goede de schoonste resultaten te ver krijgen zijn en zij iu het bewustzijn van wel te hebben ge handeld ruimschoots belooning voor hun werk mogen inoogsten dat men beseffe dal er wel kinderen maar geene mannen ge boren worden. De innerlijke overtuiging van de Commissie die zichgcTormd heeft, is dan ook, dat alhier even als op andere plaatsen, werk voor armen gevonden kan worden. Vooreerst: Door de instelling eener louwpluizcrijdewelke door de welwillende verzekering van medewerking van twee Leden der Commissie, met goed gcTolg zal kunnen gedreven worden. Ten tweeden: Door de oprigtiug eener klompenmakerij ge durende den winter. Ten derden: Door de oprigtiug eener Schoenmakerij gedu rende hetzelfde tijdvak tot het vervaardigen en afleveren van zoogenaamde koopschoenen voor en aan winkeliers in die arti kelen welke die voorwerpen thans van andere plaatsen moeten ontbieden cn dezelve voorzeker liever voor dezelfde prijzen van de armeninrigting op hunne woonplaats zouden nemen. Eu eindelijk: bij meerdere uitbreiding door de oprigling eener zakkenweverij of zoodanig ander fabriekwerk als ook elders wordt uitgeoefend en voor alhier geschikt zal worden bevonden; daar het toch wel niet te betwijfelen valt, of ctcii als op andere plaatsen, zal een fabriekant of aannemer worden geTondcn die genegen is alhier eene fabriek op te rigten wanneer hij ceue billijke subsidie kan bekomen eu de iurig-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3