BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 11 Junij. De heer Grooffbisschop in partibisis heden morgen aan boord van het schip JavcCs Welvarenkapt. Gollards, alhier gearriveerd en door den kerkenraad der R, gemeente met vijf rijtuigen ontvangen. Dr. Burkhard heeft te Frankfort eene statistiek van het duitsch-katholicirraus in de Duitsche bondstaten voorge dragen, volgens welke zich daarin 410 gemeenter der duitsch- katholijken bevindendia een aantal van 105,000 leden tellen. Een dagblad van Warschau ontraadt den vorsten, van wege het gedrag der geestelijkheid in Polen gedurende den laat- sten opstanden in Frankrijk en vooral om de vreemde houding, welke de H. Stoel daarbij aangenomen heeft, met den laat- sten verdragen aan te gaan. En inderdaad in den laatsten lijd hebben varsten en volken een lesdie voor de dui zendste maal herhaald isontvangen hoe geraden het is met eene autoriteit te handelenbij welke waarheid en goede trouw van eigenbelang afhankelijk is gesteld. HELLEVOETSLUIS. Met 1 Junij zijn geplaatst op Z. M. wachtschip Schelde, de luit. ter zes 2 kl. O. A. Uhlenbeck, van nonactiviteiten den adjunct administrateur E. A. Zil- lesen komende van het korvet Juno. Z. M. staomschip Hehla blijft in dienst, en wordt alhier gerepareerd en voor de dienst in order gemaakt. Alhier gedurende de maand Mei 1846 binnengekomen 220 zeeschepen en uitgezeild 180 id. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd T. P. Keijser en T. Kunst. Bevallen P. Buddingh geb. Riepstra Z. E. Bontes geb. Koning D. C. de Bak geb. MeijzerZ. -T. Wijkman geb. ep 't HeltD. A. Winter geb. Leewes Z. G. W. de Wijn geb. Blom D. S. HartogZ. M. Siersma Z. Overleden A. Hartog, 20 j. J. Rieken G w. C. Zijm 5 j. H. G. Kerskes 65 j. E. Zühlke 34 j. UITTREKSEL UIT DE 3S53SP3TXJDXXTGHB1T. Nienwediep 8 Junij binnengek. de Deensche oorlogskorvet Flora van Dockum v. Kopenhagen Gruppelaar en Koning beide v. Sunder- land Willumsen v. Christiansand en uitgezeild Tonsberg n. Cbristian- sand de wind n. o. en n. 9 Junij binneajek. Brownless (st.) Appleton en de Jong alle 3 v. Londen, Ouwehand v. HuilW illiams v. Sunderlanp Gjersoe en Bercke beide v. Drammenniets uitgezeild de wind het kompas aond. 10 Junij binnengek. de Boer v. NantesPyecroft v. Leverpool de Boos en Ellens beide v. Londen Buiten v. HuilWalton v. Sunder- land Falck Winther Tbunger Hofker en Jessen alle 5 v. Drammen en Walloe v. Tonsberg, en uitgezeild BrowDless (st.) n. LondenHoeksma en Boer, beide n. Huil en Dam n. Kopenhagen de wind w. z. w. 11 Junij binnengek. Hoek Willem de Clcrck Gollards Java's Welvaren en van Oosteroom, Theodora Sara, alle 3 v. Batavia, P. van Duivenboden van der Werfv. Bonjoewangie Raschen Fredrik v. Son- rabaija laatst van de Kaap de Goede Hoop Hofker Nickerie Faket v. Nickerie Klein Antje v. Fernambuck Post Foska Helaia v. New- jork CreckerFrancia v. Norfolk Schaap v. Marseille Teppema en Disneybeide v. Londen Adamson v. Sunderland en Davison v. New- caslle niets uitgezeild de wind n. w. (ScWÉttjjbc ftuvigtcn. Het doorgaan der tweede lezing van den maatregel van sir Robert Peel in het hoogerhuisheeft de voorstanders van het beschermend stelsel geheel en al uit het veld geslagen. Oorlog op lil tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Gijsbert de Jager en Kniertje Blok vierden te Scheveningen hunne zestigjarige echtveibintenis. Overleden het eenige ooilam van J. Corporaal, genaamd Wilhelmina Luchart. (H. C.) De berigten van Warschau luiden treurigeene dame van hoogen rang gaf den geest onder knoetslagen. De stad Algiers zal door gaz verlicht worden. Dr. Sonnemaijer is niet ontboden om de blinden in do residentie het gezicht weder te geven. De ridderschap van Gelderland heeft benoemd tot lid der provinciale Staten E. van Lijndenafgezet als controleur te Zutphenomdat hij de belastingen niet pro ductief wilde maken. Do wedstrijd der koninklijke Neder- landsche Yacht-club is begunstigd door het fraaije weder zonder ongelukken afgeloopen. De aansprekers te Am sterdam verzetten zich sterk tegen de door eenige voorname inwoners dier stad voorgedragene eenvoudige en min kost bare wijze van begraven. Te Delft wordt eene kerk ge bouwd voor arme christenen. De berigten over do te veld staande gewassen luiden gunstig. De waarlijk niet genoeg te prijzen minzaamheid waarmede Z. M. de verza melde menigte te Arnhem hegroe Ito maakte haar stom voor luide eerbetooningeu. (Arnh. Eim. C.) Lecomte is ter dood gebragt in tegenwoordigheid van een talrijk publiek meest vrouwen. FEZTIIjIJJETOJV. ONVERWACHT WEDERZIEN. Te Falum in Zweden kuste voo? ruim vijftig jaren een jong bergwerker zijne jonge knappe bruid, en zcide liaar: »Op St.Jan wordt onze liefde door de liand des priesters gezegend dan zijn wij man en vrouw slapen onder dezelfde dekens en bewonen hetzelfde huis" en vrede en liefde zullen daarin haren zetel hebben voegde de schoone bruid er met een schalksch lachje bij want gij zijt mijn eenige, mijn alles en zonder u wilde ik liever in hel graf, dan op eene andere plaats zijn." Toen nu echter vóór St. Jan de predikant reeds tweemaal in de kerk had afgelezen die eenige hinderpalen weet aan te toonen waarom deze personen niet met elkander in den echt zonden mogen treden meldde zich de dood aan. Want toen de jongeling den volgenden morgen in zijne zwarte bergkleedinghet huis zijner geliefde voorbij ging, klopte hij aan haar venster en zeide haar wel is waar nog «goeden morgen" maar niet goeden avond" meer hij keerde nooit uit zijne mijn terug, en zij zoomde te vergeefs dienzelf den morgen een zwarten halsdoek met eenen rooden rand Toor zijnen bruiloftsdag; maar daar hij nu niet terug keerde, sloot zij den doek weg weende om den geliefde ca vergat hem nooit. Inlusschen werd de Taagstad Lissabondoor eene hevige aardbeving vernield (1755)de zevenjarige oorlog begon en eindigde (17561763) keizer Frans I stierf, (1765); Stru- ensee werd teregt gesteld, (1772); Polen werd verdeeld, (1772, 93 en 95); de juzuilen-orden werden afgeschaft, (1773); Ame rika werd vrij (1776); de keizerin Maria Thcresia overleed, (1780) de Nederlandsche vloot onder Zoutman sloeg de lin- gelschen ouder Parker (1781); Frankrijk cn Spanje poogden te vergeefs Gibraltar Ie veroveren (1782) de Fransche om wenteling en de langdurige oorlog nam eenen aanvang(1789); Napoleon werd keizer (1804)dc Engclschcn bombardeerden

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3