WEEKBLAD „Ui"» *«r Co HELDER ES detMWEDIEP. Dl Pk 30. VIE»»E JAARGANG. M Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A N B A G 1846. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeid aan den Uilgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags de» middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regel* is 60 centen voor eiken regel meer 15 centea behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 27 J II L BUITENLANDSCHE BER1GTEN. DITI T S G II L A N D. KEULEN, 11 Julij. De heer Wa^horn hiekl zich gis teren op in het Hof van Holland en zette den volgenden dag zyne reis naar Weenen voort. Volgens hem is er sprake van de verwezenlijking eener grootsche ondernemingdie hg juist door zijne tegenwoordige reis tracht voor te berei den en in het werk te stellen. Er moet zich namelijk in Londen een gezelschap gevormd hebben met een kapitaal van vele millioenen ponden sterlinghetwelk zich ten doel stelt, voorlaan ieder reiziger voor 11 francs op alle moge lijke plaatsen te brengen. Voor deza som krijgt de reiziger vrijen overtogtvoedsel en verblijf en wel op eene in allen deele voldoende wijze. In alle belangrijke steden van hel vaste land zal die maatschappij agentschappen opriglen en ook op dé verschillende wegenop welke stoombooten of spoorlieinen den overtogt doen in alle rigtingen bare loge menten hebben welke krachtens de met do logementhou ders aangegane overeenkomstde reizigers opnemen en ten zorgvuldigste voor hunne behoeften zorgen zullen. Willen zij b. v. van deze slad naar Parijsdan nemen zij bij den bevoegden agent een reisbiljetzij ontbijten in Aken en geven den waard in plaats van geldeen sluk van hun biljet, waarop eenvoudig staat ontbijt; evenzoo gaat het te Luik met het middagmaal en te Brussel met het nacht verblijf. Dat eene dergelijke onderneming niet zonder enorme geldsommen stand kan houden is duidelijk. ENGELAND. LONDEN 15 Julij. In Noord-Amerika maakt thans een smid E li hu Burrit groot opzien. Hij zal eerdaags Euro pa bezoeken. (Hij is reeds in Engeland aangekomen.) Hij werd in 1811 van arme maar brave ouders in Connecticut geboren en bezocht lot zijn 16de jaar de zondagsschool. Zijn vader stierf cn hij ging bij een' smid in de leer. De Bij bel was het boek dat bij spoedig van buiten kende. Op zijn 21ste jaar las hij de Engelsche klassieke auteurs. In dsn daarop volgenden winter begon hij onder de leiding van zijnen zwagerde mathesis, leerde vervolgens Latijn Fransch Grieksch en Hoogduitsch en daar hij met liet grootste ge mak zich vreemde talen eigen maakte leerde hij ook do moeijelykste en minst bekendeb. v. Gaelisch Oud-Sak sisch IJslandscn «Armenisch Ghaldeeuwsch Svrisch Ara bisch Sancritsch enz. Reeds in het jaar 1838 zeide de gouverneur E oeret in het openbaar dat Burrit zonder ee- nen leermeester vijftig talen geleerd had. En daarbij is de merkwaardige man volstrekt niet genegen om zijn handwerk op te geven waaraan hij dagelijks acht uren tijds toewijdt acht uren gebruikt hij even regelmatig voor de studie en acht voor de rust. len gevolge dezer regelmatigheid bezit hij ook bij zijnen gezonden geest een volkomen gezond lig— chaam. Overigens behoudt hij de schallen des geeslesdie hij zich verworven heeftniet voor zichmaar deelt er bereidwillig van mede. Hij heeft vele opstellen voor dag bladen geschreven en hem is de eer te beurt gevallen die hem waarschijnlijk geen schrijver bestrijdtdal zijne opstel len geregeld door ten minste driehonderd dagbladen in do verschillende Staten van Noord-Amerika worden nagedrukt. F R A N K R IJ K. PARIJS, 21 Julij. Een zonderling voorval, waarvan de bijzonderheden zeer ingewikkeld zijn wordt aldus door het dagblad le Broit verhaald De beer de F. een welgesteld grondbezitter in een departementnabjj de hoofdstad huwde voor 6 a 7 jaren eene vrouw welke kort daarna teekenen gaf van zinsver bijstering. Hij liet alle middelen aanwenden om baar tot het versland terug to brengen maar alles te vergeefs en daar de krankzinnigheid van mevr. de Fzeer vveini" gevaarlijk was, hield haar man baar bij zich, en bleef haai reet al de zorg welke de menschelijkbeid en zijne pligten als echtgenoot vereischten oppassen. Evenwel hield hij zich overigens volstrekt niet verder bezig met haardan voor zoover bare behoeften zulks veroisebten en werd hij in- lusscheu zeer verliefd op een jong meisje uit den omtrek .éS'

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1