vloor de deur vuurdewas door eene lamp verlichthetwelk de roovers in staat stelde zijne bewegingen te bespieden bij verschillende malendat zijn geweer weigerde af te gaan hieven de aanvallers een luid gelach aan. Er zijn sporen van bloed in de galerij en op den grond ontdektwaaruit men afleidt dat eenige personen moeten gewond zijn ge worden ofschoon het onbekend is hoeveel. Men berigt eindelijk dat de Klingalezen Maleijers Javanen en andere inlanders welke in den omtrek van des heeren Hewetsons huis wonen te 11 ure bemerkt hadden dat er iets gaande wasdaar zij seinen hoorden zoo als die door de Chinezen gegeven worden wanneer zij willen bijeenkomen. LEEUWARDEN 8 Julij. Gisteren namiddagomstreeks 3 ure betrok de lucht eenigzins en allengs begon dezelve in het Noord-oosten geheel te bezetten tot omstreeks half 8 uretoen verhief zich eenklaps eene allergeweldigste dwarlwindde lucht scheen als het ware te koken ver bazende stofwolken verhieven zich op eens van den grond en bedekten alles wat zich op de straten bevond met eenen «ligten sluijer zoodat men zich onwillekeurig aan de vreese- lijke winden Samoun en Sirokko herinnerde. Hierop begon het sterk te waaijen en daarna verhief zich een onweder de bliksem en de donder was echter niet erger vielen daarbij sterke stortregenswelke in eenen korten tgd 7 Ned. streep water aanbragten. Opmerkelijk was het verschil in den stand van den Ther mometer op den middag was het kwik gerezen tot de bui tengewone hoogte van 88°des avonds om 8 ure stond het zelve op op 74° en daalde om 9 ure tot 70°zoodat hel verschil, binnen zeven uren tgds, 18° bedroeg. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd T. Coniju en W. J. Franx. J. Visser en E. Palm. W. Blokhuijs en M. Brouwer. Bevallen G. van der Wal geb. Baas, Z. M. van der Oord geb- van der Hoeven, D. N. van Vliet geb. Bakker, Z. T. Vries geb. Wit, 1). T. SmitD. Overleden C. M. Duijvelter 10 m. A. Gorter 7 m. J. Bood lj. M. van Veen, 3 ra, G, W. Teerink 8 w. H. Bosch 18 m- G. P. Wagenaar 18 m. G. Janse 5 vr. G. W. J. Log ger 17 ra. ©cwcttgbc Hcviqtcn. De gouverneur van Overijssel heeft twaalf kapitale neder lagen geleden, 't Dozijn is vol. Twaalf ambachten dertien ongelukken. (Kaleid.) De provinciale staten die tot hiertoe niet wisten wat zij eigenllijk waren beginnen zich van lie verlede eens uil te rekken na hun 30jarigen slaap en te begrijpen dat zij niet gantsch ondergeschikt zijn aan de com missarissen des koningsmaar wel aan de grondwet. Maar als Z. M. op den ingeslagen weg nu voortgaatalles on voorwaardelijk af te keuren 't geen goedkeuring verdient en die collegien in overeenstemming met het algemeen be lang en de beslaande wetten verordenen wat dan ja wat dan De grondwet moet toch ongeschonden onderhouden worden? Wel zeker I Daar zorgen, daar waken de adelijke en onadelijke lichten van onzen tijd voor! Wie wil weten wat een eed nu isof in Nederlandschen zin beleekent verzuime niet het jongste nomraer der Zwartsluizer Bode te raadplegen. Zeker excellentie tracht den Tgrtaeüder liendaagsche rusie tot desertie te verleiden. Maar de wakkere kampioen voor orde en vrijheid wil geen verrader worden door naar de citadel van behoud over te loopen. De mar- quis de Thouars wil geen vledermuizen gaan complimenteren dan behoorlijk naar zijn stand gekostumeerd. De excellentie wil hem mïgekleed ten zijnent zien; doch de dichter wil niet dan weêr aangekleed zijn vaucluse verlaten. Zoo heeft ieder zijne capricen. De minister van buitenlandsche zaken is als zoodanig de volslagenste nulliteit. (Asmodée.) Te Harderwijk heeft zich een jongen oud twaalf jaren opgehangen en in de gemeente Ossendrecht heeft zich een heer de hals afgesneden. Niemand dingt thans naar de hand van ko ningin Isabella. Het plan om op het eiland Nonnenwerth bij Coblentz een klooster opteriglen, heeft de bekrachtiging der Pruissische regering niet kunnen verkrijgen. In Zwit serland is al de sneeuw door de hitte gesmolten en te Am sterdam zijn eenige menschen doodgebleven. Onder het hoornvee van het kasteel Windsor is een hevige ziekte uit gebroken. De koningin en prins Albert zijn naar Osborn- house vertrokken. Te Breda is een dolle hond in een huis geloopen door een ruit gesprongen en doodgevallen. In Denemarken is men druk bezig om de kroonprins van zijne tweede vrouw te doen scheidenopdat hij een derde huwe lijk kan aangaan. Ter herinnering aan de slag van Hasselt is door Z. K. H. den prins van Oranje een luisterrijk diner gegeven. Men rekentdat in Parijs dagelijks bijna 30,000 bespannen rijtuigen 200,000 personen vervoeren en alzoo jaarlijks 73 millioenen opbrengen. Zondag den 2 dezer is de Hervormde gemeente in de bovenkerk te Kampen door nat geregendde predikant echter stond droog te preken. De leerlingen uit de stadsschool te 's Hage zijn uit hun schoollokaal gejaagd door een heer van ongedierte. Een hollander te Parijsgeen tijd hebbende eene vrouw te zoe ken verlangt een hollandsche niet ontbloot. LES Y00R MATIGHEIDS-LEDEN. Reeds lang was bet veelvuldig instellen vaö toasten op de gezondheid van prins Albertvoor de leden de matigheids-ge nootschappen een doorn in het oog geweest. Een, dat te Londen is gevestigd besloot onlangs eene deputatie naar den prins af te vaardigen, ten einde hem te verzoeken beschermheer van hare club te worden. Toen de twee afgevaardigden zich aan het paleis Etickiiighaui aanmelden keerde de prins juist terug van een verren rid te paard en hij had zich een Collation doen gereed maken, waaraan een twaalftal gasten deel namen. Zoodra men den prins had doen weten, dal twee achtenswaar dige gentlemen eene audiëntie bij hem verzochten gaf hij ou- middelijk bevel om hen tot hem tee te laten. Zonder hen den lijd te gunnen om het doel hunner zending bloot te leggen bood de prins hun een glas Xeres-wijn aan. De houding aannemende als wilden zij weigeren fluisterde een kamerheer hen in het oor dat zij alle welvoegelijkheid uit het oog zouden verliezen, indien zij den drank weigerden, dien de prins hun met eigen hand had ingeschonken ja dat zulks eene zware beleediging zoude wezeu. De afgevaardigden hadden evenwel eene overheerlijke ver ontschuldiging doch de prins gaf hun geen tijd om aan het woord te komen en viel hen in de rede door de toast in te stellen Mijne heeren ik drink de gezondheid van onze welbe-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3