schïen een wettig eigenaar zou opdoen. De heer Pothurij zeide dat dit inderdaad ook zijne meening was. De goe deren zijn hierop naar het tolhuis gebragt. F R A N K R IJ K. PARIJS, 20 Sept. In het departement van den Aveyron heeft onlangs een zonderling voorval aanleiding gegeven tot eena zonderlinge ondekking. Uit Rodez melt men van den 13den dezer het volgende uit de landgemeente Firmi. Deze gemeente, die 1500 zielen telt, ligt op eene grond, onder welken eene steenkolenmijn bearbeid wordt. Een in woner had in zijn huis een' put, uit welken hij dagelijks, zoo hij zeidehet waterdat hij behoefdedoor eenen werkman naar boven deed brengen. Op zekeren dag dat de werkman in den put geklommen waskwam hij niet weder bovenen de huisheerna vruchteloos gepoogd te hebben hem zonder hulp van anderen te reddenriep eindelijk bijstand van buiten in. Dit nu gaf aanleiding tot de ontdekkingvan welke wij hier boven spraken. De put bleek geene waterput te zijn, maar een zeer diep gat, door hetwelk men in het binnenste der kolenmijn kon doordrin gen en dat den huisbewoner diende om niet alleen wat hij aan steenkool tot eigen gebiuik behoefde te verkrijgen rnaar ook om voorraad op te doenwaarmede hij handel dreef. De werkmandien hij hiertoe bezigde was door kolengas gestikt. Natuurlijk haarde dit geval niet weinig opzien. De kennis, die de eigenaars der mijn door hetzelve verkregen wekte hunne waakzaamheid men vatte verdere vermoedens op deed onderzoek en eindelijk bleek hel dat de meeste dorpbewoners in hunne huizen soortgelijke pullen bezatendoor welke zij zich kosteloos van de noo- dige brandstof voorzien. Iri het badhuis Frascatito Havre bevindt zich te genwoordig een schatrijk Engelschman die een waar toon beeld is van weldadigheid alle middagen moet er een weel derig diner voor hem worden opgedischt waarvan hij zelf alsdan niet dan hoogst spaarzaam gebruiktom al het overige tot een weldadig einde te doen verstrekken daar evenwel niets op deze aarde volmaakt iszoo is er ook bij deze zaak een jammer het zijn geenzins arme van gebrek om komende menschen die het voorwerp van dezo zijne lief dadigheid zijn het zijn de visschen voor deze zijn al die lekkernijen. Laatstelijk nog was er op zijn tafel een groote kalkoen met truffelshiervan at hij slechts een enkel vleu geltje een zware heerlijk gebraden ossenlende, waarvan hij slechts een enkel stukje gebruikte en zoo met het overige. All es wat hij overlaat, zelfs van groenten en vruchtenmoet zoo dadelijk in zee geworpen en aan de visschen ten prooi gegeven worden. Wanneer hij gedaan heeft met dineren mag er niet worden afgenomenmaar twee lakkeijen nemen alles in het tafellaken mede en begeven zich met hunne vracht in een sloepjewaarmede eenige matrozen hen dertig of veertig vademen ver in zee rocijen als wanneer de lakkeijen het al over boord werpen. Do rijke Engelschman die zoo het schijnt meer voor do visschen, dan voor zijn arme Iersche broeders over heeft, staat intusschen op hel terras van Fras cati met een goeden verrekijker gade te slaanof zijne bevelen wel stiptelijk worden nagekomen en wee den knecht ol den matroosdie iets zou durven terughouden. Als hij overtuigd isdat alles behoorlijk in de diepte geworpen is zegt hij droog weg: Fery wellen keert hij terug naar zijne kamer, die hij niet anders verlaat, dan om dit schouw spel te genieten. Een der voornaamste juweliers van de straat St. Martin heelt in zijn' winkel een uurwerk ten toon gestelddat wezenllijk de bewondering verdient en dan ook den gehec- len dag eene groote menigte toeschouwers lokt. Dit uurwerk heeft 12 wijzerplaten. De voornaamste plaat wijst alleen de uren aan eene open wijzerplaatonmiddelijk beneden de eerste gelegen doet zien hoeveel de zon vooruit of ten achteren istwee andere plateninsgelijks opengewerkt en die het geheele mechanismus van dit kunstige werkstuk doet zien geven de eene de dagen en de maanden de andere de se conden op. Eindelijk bevinden zich aan beide zijden van den slinger 8 wijzerplaten gerangschiktwelke het uur in de volgende sleden aantoonen: Londen, Algiers, St. IJelena, Alexandrie New-York Pelersburg Olaheite en Canton. Elk dezer platen heeft 24 uren in plaats van 12 om de uren van den dag en van den nacht aan te wijzen. Boven dien heeft de slinger eene groote metrische schaal welke de graden van inkrimping en uitzetting van het metaal aan duidt. De vervaardiging van dit uurwerk heeft 14,000 fis. gekost. BINNENLAND. HELDER en NIEüWEDIEP 26 September. Eerstdaags zal van hier uitzeilen naar Noord-Amerika het Amerikaansche schip Catharina Jackso/i gevoerd door kapt. IV. M. Staffort. Aan boord bevinden zich 200 land verhuizers waaronder 40 Nederlanders. Wij zijn hier hoe zeer de Nederlandsche regering den doortogt der Duitsche landverhuizers niet begunstigdegewoon van tijd tot tijd de kinderen van Germanien naar de nieuwe wereld te zien afzakken maar meer vreemd is hel schouwspel de kinderen onzes land in dien volksstroom te ontmoeten. Wat hen ook van den vaderlandschen bodem afscheureontevredenheid met het tegenwoordigemisleiding van eenen kwalijk ge plaatsten handelgeestof moedeloosheid onder het dragen van steeds knellender wordende belastingen of ook ge krenkte godsdienstige regtenwij roepen bun hetGod zegene u hartelijk toe. ,Wij willen hier de vraag niet opperenwaarom gaat de Nederlander niet zoo als onze vadéren dedennaar onze volkplantingen, want die vraag zou met deerniswaardigen spot door hen worden afgewezen, die ontslag zoeken van lasten, die hen hier verarmen en gelegenheid zoeken om hun God vrij cn onbelemmerd te dienen. Immers wat zou hen die hier door eeno wet achtervolgd worden die hun bedrijf nooit bedoeld heeftin onze overzeesche Gewesten verbei den waar alleen het magtwoord noodig is lot fatsoenlijke uitbanning zonder vonnis, punctum. Er zijn hier gearriveerd 27 Afrikanen, die aan boord van de Henriet te fVilhelmina kapt. IV. C. Brandligt naar hun vaderland de kust van Guineaterug keeren. Er schijnen plannen te bestaan om de nieuwe Amsler-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2