DU1TSCHLAND. BINNENLAND. o 7 omgekocht zijnDe minister verwijderde zich in de groot ste ontsteltenisen er werd een geregtelijk onderzoek bevolen. De vriend van den graaf Ndie het brood had doen uitdeelen de fourrier en de bakker werden in hechtenis genomen en naar het kasteel St.-Angelo overgebragt. Men deelde vervolgens aan eiken soldaat vier hajoqui uilom tot op nader orderzich zeiven brood te koopen, Den 24 September is te Hamburg met groote plegtigheid de eerslo steen gelegd van de nieuwe St. Nikolai-kerk welke gebouwd wordt in de plaats van die welke bij den noodlolligen brand van 1842 vernield is geworden. De nieuwe kerk zal in zoogenaamd golhischen stijl gebouwd worden naar de plannen der Engelsche bouwmeesters Scott en Moffateene lengte van 296 voelen en aan het west- einde eeuen toren hebben van 440 voel hoogte. De kosten daarvoor zijn berekend op 1,100,000 markbanko, waarvan men rekent een groot gedeelte te zullen ontvangen door de wekelijkschc bijdrage van een schelling waartoe een groot aantal burgers zich hebben verbonden wier namen op eene 666 voet lange pergament-rol geschreven, in den grond steen opgesloten zijn. Tot dusverre hebben die wekelijkschc bijdragen ruim 230,000 mark opgebragt, terwijl van builen 's lands omstreeks 200,000 mark lol hetzelfde einde ont vangen zijn. F R A N K R IJ K. PARIJS 28 Sept. Men leest in eeue particuliere corres pondentie van saint-Jean-de Luz dd. 23 Sept. het volgende schier ongeloofelijke berigt»Op een der dagen der laatst leden week is de graaf de Montemolin te Saint-Jean de Luz aaugekomen en afgestapt bij den Heer Rt, een oude kennis en een der gelrouwsle agenten van zijnen vaderin vroegeren tijd. Hij was onder het geestelijk gewaad dat hij met gemakkelijkheid droegvermomddriekanten hoed brevier onder den arm en een bril op niets ontbrak hem en hij had geheel het voorkomen van een missionaris of van een directeur eens seminariums. De plaatselijke politie ont ving dadelijk berigt van de rigling welke de ontvlugtc prins had genomen en aanstonds verspreidde zich de gendarme rie naar alle riglingen maar alle moeite was te vergeefs. Het was den den vlugteling reeds geluktover de brug van Behobie te komen. HELDER en NIEUWEDIEP 3 Oclober. Door het Gemeentebestuur zijn benoemd tot Directeur der brandspuit No. 1 de heer I(. Metzelaar tot mede directeur der brandspuit No. 2 de heer J. Spigt en lol weger en keurmeester van het brood IR. Stijgers. Aanslaande Donderdagavond half zeven ure zullen de Bijbellezingen in de Lulhersche kerk alhier hervat en ver volgens om de 14 dagen voortgezet worden. In dit winter- gelijde zal de patriarchale geschiedenis behandeld worden als een hoofdmoment in de opvoeding van het menschelijk geslacht. Wij hebben vernomen, dat de 25 prijzen, door II. M. de koninginin de verloting van Liefdadigheid in den maand Maart getrokken in do vorige week aan het adres zijn bezorgd. Er loopen geruchten, dat de uitgever der Arnh, Cour. weder staat vervolgd te worden wegens een artikel tegen den Minister van buitenlandsche zaken, geplaatst in 189 van den 2 Sept. jl. Die vervolgingen zijn treurige verschijnse len heillooze voorboden. Ons Regering meent zoo vast te slaan dat zij de oogen en ooren sluit voor al wat te zien en te hooren valten de oppositie is zoo ongelukkig of onhandig dal zij door hartstogtelijkheid opgewonden in plaats van door het koele gezonde verstand geleid of tot oproer aanzetof personen verguisten alzoo vervolgingen uitloktdio de eene partij verbittert en niet verbetertde andere of opwindt of tot afkeuring dwingt. Naar wij vernemen zal de landverhuizing uit ons va derland in het aanstaande voorjaar met kracht worden vooit- gezet. 10,000 moeten zich reeds daartoe verbonden hebben. Den 2 Oct. werd alhier de eerste buitengewone of win- teravondvergadeiing van het Departement der Maatschappij tot Nut van t Algemeen gehouden. Talrijk was de opkomst der leden terwijl eene aanzienlijke vrouwenschaar dit zamen- zijn luister bijzette. Deze eerste wintervergadering in dit saizoen mag van die zijde als een gunstig voorteeken beschouwd worden met betrekking tot hetgeen men in den naderenden winter van de blijvende belangstelling hier ter plaatse te wachten heeft. De predl. L. F. Ledeboerdie als voor zitter de vergadering opende en leidde zag zich de aange name en vereerende laak opgedrgen om in naam der Maat schappij wegens twee edelmoedige daden het teeken der goedkeuring uit te reiken aan J. H. Kolder en P. van Vliet. Hetwelk zijn Eerw. aan het slot eener daartoe leidende ope- nin<is-rede deed. Deze avond een waar feest voor verstand en harL werd niet weinig veraangenaamd doer onderhoudende bijdragenterwijl de goed uitgevoerde muzijkwelwillend door den kommandant en HH. officieren van Z. M. stoomschip Cycloop daartoe afgestaanden indruk van het geheel niet weinig verhoogde. Wij vertrouwen dat deze avond weder eeneu even aangenamen als goeden indruk bij velen zal hebben nagelalen. Met den 1 October zijn in dienst gesteld Z. M. korvet Argo liggende alhier, komm. kapt. ter zee C. van der Hart, le officier luit. ter zee le kl. M. G. van Vreeland 2e kl. P. Beelaarts van Emmichoven R. G. SloosJ. M. J. Brute! de la Riviere P. van de Velde Erbrink, adelborsten le kl. J. R. Scholten jhr. J. E. van Heemskerk BeelsF. de Parker Verboon, jhr. J. II. von Schmidt auf Altenstadofficier van adm. 2e kl. P. C. W. Anemaet, klerk A. W. van Kruijnen; bestemd naar Oost-Indien ter aflossing van Z. M. korvet Boreas. L. M. brik Merkuurliggende te Hellevoetsluiskomm. kapt. luit. ter zee J. baron van Cats de Raetle officier le kl. F. G. L. Bolken, luit. 2e kl. M. G. L. Faber van RiemsdijkP. A, Schultz en A. W. de Ruiter Stevenink adelborst le kl. II. J. baron van Roecap en D. J. Feldman, officier van adm. 3e kl. M. Jv Carlicrklerk J. H. C. Hansen bestemd naar West-Indien ter aflossing van Z. M. brik de Lynx. Als eene bijdrage hoe de verschillende geloofsbelyde-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2