/v^' 1'IERÖE JA;1KCA.V£I. m deü G Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep Be Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A W B> A CS- ADA ERTENTIEN gelieve men ongezegeM aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2 tfOVEMBER. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. HET ANTWOORD. De Koning heeft gesproken, de vertegenwoordiging gaat ant woorden. Wat? eene pliglpleging beleefdelijk terug geven dat zou veel hebben, vergeef ons lieve lezer, als wanneer een beeld uit de kinderwereld gebruiken als of er in de Kamer een welbekend kinderspel werd gespeeld. De Natie zoudan de bal, ze ker iemand aan do opschenk de Kamer aau aan den slag en de Ministers aan de snor zijn, doch die de bal weergaesch goed weten te vangen en vervolgens aan den slag komen. Maar neen zoo is het niet dus met ernst de zaak beschouwd De commissie ad hoe heeft een concept antwoord ter tafel gebragt, de Kamer is aan hst beoordeelen gegaan. De ministeriele tafel is ledig. Men monpell. Fan Gollstein verlangt, dat de Kamer aan de Miuisters haar verlangen openbare dat zij in de ver gadering verschijnen om te doen juist wat deze heeren niet willen. De voorzitter zegt, dat zij behoorlijk kennis van de zaak hebben ontvangen. Deze en gene ondersteunen het voorstel, doch een lid der commissie betuigt, dal die uituoo- tliging slechts tijdverlies zou wezen, want dat er met de Mi nisters in deze niets te beginnen is. Bitter compliment. In Frankrijk en Engeland gaat het anders. 13 stemmen slechts verklaarden zich voor het voorstel van den Utrechtenaar; 34 galmden uit: rast onwillige honden is het slecht hazen vangen. Het antwoord is nu in overweging genomen, mannelijk is door velen gesproken en hel heeft ons goed gedaan dat zonder tegenspraak die stem in de Kamer is gehoord dat de troon rede niet het werk des Kouings maar het jaarlijks program ma van de Raadslieden van de kroon is. En zoo is het ook en anders niet. Niet dat wij gelooven dat de Koning bij en om die handeling mag beleedigd worden, maar wal er gespro- keu wordt of het de Koning of een Minister heeft uitgespro ken het is de uitdrukking der Regering. De drie eerste zijn voetstoots aangenomen. 15 stemmen wilden in de 3 de nadeelige strekking van het handelstractaat met België doen uitkomen de overigen wilden uitdrukken dat zij de toekomst opriepen om tegen de onderhandelaars te getuigen zoo ging het te voren meermalen en de toekomst werd heden. De 6 is glad doorgegaan 7 met ach en wee parlemen taire uitroepingen zonder heteekenis. 8 en 9 met gejuich. De expeditie van Rali verdient het. 10 wenschteu 13 leden geamendeerd. Men verlangde dat het eerlang geweuschle resultaat der overweging enz. door het woord spoedig zou vervangen worden. Re meerderheid heeft gemeend 11 dat eerlang net zoo goed als spoedig is. Welzeker als beide synoniem zijn mei: NOOIT. 11 heelt lot woordewissclingeu over een drietal amende menten aanleiding gegeven. De text is gebleven ze is vrien delijk en scherp. 0 ze aait zoo lief, maar geeft een geniepige kneep op den koop toe. Het kan niet schelen die ze ontvan gen hebben handschoenen aan. De 12 betreffende de herziening van de Grondwet heeft een amendement van de heer de Kempenaer uitgelokt doch geen plaats kunnen krijgen. Men moet zich dus tevreden stel len met wenschen. Wie houdt de verhooring tegen? Welt de weigering op uit eens Nederlandsche of Russische bron De overige zijn na eenige schermutselingen met uitzondering van céne die gewijzigd en eene andere die vervallen is aan genomen. Daar de Eerste Kamer kracht genoeg had om bijeen te komen, en hare toestemming heeft gegeven, weten wij wat de Kamer op de troonrede antwoordt. Het is bemiddelendbeleefd, uitlokkend, en zoo bij de Regering goede wil bestaat, zil zij hooren en handelen eer heethoofden het schip van deu Slaat euteren. BUITENLAND SCHE BERIGTEN. B E L G I E. LUIK, 19 Oct. Op den spoorweg tusschen hier en Yer- viers is gisteren nabij het station van Pepinster een onge luk gebeurdhetwelk louter te wijten is geweest aan de onvoorzigtigheid van hem die er liet slagtoffer van geworden is, en 't welk wij voornamelijk ter waarschuwing aan rei zigers langs de spoorwegen vermelden. Een Duitschcrtot een konvooi landverhuizers helioorende zat teen een der portieren van den waggon geleund de conducteur had hem reeds herhaaldelijk tegen het onvoorzigligc hiervan gewaar schuwd maar te vergeefszijn leunen heeft eindelijk hel portier doen openspringen hij is uit den waggon geslagen en de trein over hem heen gegaantoen hij opgenomen werd was hij reeds dood. Woensdag laatstleden kwamen er een twintigtal onge- lukkigen van de omstreken van Gentaan de Vlaamsche voorstad Brussel aan zij waren in den deerlijksten toestand. Deze ongelukkigen meestendeels kinderen waren naauwc- lijks gekleed, want zij hadden niets, (lau eenige slechte loiu-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1