pen om hunne naaktheid te bedekken. Eenige medelijdende personen der voorstad ofschoon zij zelfs arm zijn hebben bijgedragen om brood, kleedingslukken en schoenen aan deze rampzalige schepsels te geven die van de koude verstijfd waren. De dagbladen hebben verhaalddat de burgemeester van Gentde inkomst dier stad had verboden aan de bedelaars vaa andere plaatsen. Deze maatregel werd over eenigen tijd insgelijks te Brussel genomen maar men was genoodzaakt er van af te zienten gevolge der klagten van wege de inwoners der voorsteden. Het is op dat tijdstipdat men benden van meer dan 100 personen 's nachtsin de velden zag nedcrzitlenvan de Ninovesche poort af tot aan het Scheutveld toe zich voedende met rapen die de kinderen gingen uittrekken. Dit is geen ijdel vertelselde plaatse lijke overheden kunnen de waarheid van dit droevig tooneel ten volle bevestigen. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 31 October. Het is niet onbekend, dat, in vroegeren en lateren tijd, meermalen beproefd isdo goudmijnen aan de kust van Guinea te ontginnen maar tevens is het ook bekend dat de uitslag steeds ongunstig was, en dit zal niemand verwon derenwanneer men de geheel eigenaardige moeijelijkheden bedenktaan deze belangrijke onderneming verbonden. Ou der die moeijelijkheden bekleedt het vinden van een geschikt en legen het ongunstig klimaat bestand personeel geeno ge ringe plaats. Onze regering sehijnt het plan gevormd te hebbenom dienaangaande weder eene proef te nemen. Tot dat einde moetwanneer ik wel ondcrrigt ben in den af- geloopen zomer een daartoe geschikt ambtenaar van het mi nisterie van koloniën naar Duilschland zijn vertrokken met last om eenige bekwame ingenieurs en mijnwerkers uit de beroemde bergschool te Driebergin Saksen te engageren. Deze commissie moet aanvankelijk goed zijn geslaagd en een genoegzaam aantal personen lot genoemde bergschool be- hoorendc aangenomen en bereids in den Haag aangekomen zjngciced om eerlang, lot bovengemeld einde naar de kust van Guinea te vertrekken. Het is te wenschen dat deze nieuwe onderneming der regering met eenen gelukkigen uitslag moge bekroond worden. Wij kunnen bij dit berigl nog voegen (zegt de Nieuwe Rotterdamse/ie Courantdat het voornemen om die proef op eene uilgebreide schaal te nemen, het gevolg is van eene andereop mindere schaal ondernomen die aanvankelijk met het gewenschle gevolg bekroond is. Do onderneming levert des te meer kans van welgelukken op daar de door zijne werkzaamheden beleid en kunde verdienstelijke gouverneur onzer bezitting aan de kust van Guinea de WelEdcl Geslr. heer A. van der Ebzich thans hier te lande bevindten do regering met zijne plaat selijke kennis en langdurige ondervinding ter zijde slaat. Wij vernemen dat door Z. Exc. den minister van kolo niën bevelen zijn gegeven opdat allestot de onderneming vereischtmet zorg worde in gereedheid gebragtom in het voorjaar naar Afrika te kunnen gezonden worden. De ondervinding heeftnamelijk geleerd dat dit tijdstip van vertrek het geschiktste voor do Europeanen isom in het voor hunne gezondheid min gevaarlijke jaargetijde aan de kust te kunnen aankomen. Het verheugt onsintusschen te kunnen mededeelen dat de persoonlijke kenniswelke wij de eer hadden met den heer van der Eb en eenen hem begeleidenden officier te makenons de overtuiging gatdat het klimaat der kust op verre na zoo ongezond niet is als men dit vroeger geloofde. De goede gezond heid dier heeren waarvan zelfs hun uiterlijk de kenleeke- nen draagtbewijstdat men ook in die kolonie mits een geregeld leven leidende, zelfs na een vijftienjarig verblijf, de beste gezondheid kan genieten. De Eerste Kamer heeftin hare zitting van gisteren aangenomen het ontwerp vau adresin antwoord op de troonrede haar door de Tweede Kamer toegezonden. Het adres zal waarschijnlijk heden, door eene bezending van leden der beide Kamers, aan Z. M. den koning worden aangeboden. Ook de wet omtrent den invoer van levensmiddelen is reeds gisteren door de Eerste Kamer aangenomen. Een Fransen dagblad laat zich volgenderwijs uit over het schietkatoen »A1 weder eene nieuwe ondekkingdie alle aangename denkbeeldenwaarnemingen en de grondslagen van thans gebruikelijke geweer-patronen en kruid omverstoot. Men weet dat het katoen tot heden toe is gehouden voor het zinnebeeld van al wat zacht, goedaardig, vredelievend is, voor de Guizot van het weefgetouw. Welnu dit katoen zal tot den staat van een wreed moorddadig ultra-oorlog zuchtig bestanddeel overgaan. Het zal de voornaamste zenuw der veldslagen uilmaken en voortaan zal men Marsden God des oorlogs in plaats van met een metalen helm af gebeeld zien met een katoenen slaapmuts met een pluimtje. Ziet gij wel dat loensche katoen dat zijn waren aard zoo lang heelt bedekt gehouden 1 Dat onder zijn goedig voor komen een nog opbruischender en gevaarlijker karakter ver borg dan salpeterVertrouwt dan nu nog eens op den schijn Wie zou er ooit aan gedacht hebben ik vraag het u, dat de kamer der Pairs, eenparig met deze stof bekleed een donderkamer is? En wanneer wij ons rustig ncderleiden het hoofd in een katoenen muls gedoken wie zou het ons gezegd hebben dat wij in een vulkaan sliepen Die wolletjes in de ooren dragen vermoeden zij wel dat zij er eene mijn instoppen die hun hoofd in stukken kan doen bersten B(j het oorlogvoeren behoeft men nooit meer om ammu nitie verlegen te zijn. Een soldaat zal in plaats van zijne patronen zijn hemd lot katoenen pitten scheuren en met een paar wollen soliken zullen de artilleristen een fort in de lucht doen springen. Meer dan één salletjonkermeer dan één danserzou in lijd van nood zijn geweer met een zijner gevulde kuilen onmiddelijk kunnen afschielen. Men mag met grond het besluit te gemoet zien waarbij de slaapmutsen-magazijnen onder toezigt der politie worden gesteld 1" ARNHEM27 Oct. Men verneemtdat de zaak van den Groenloschen kapellaan Gepkensdie verleden zaturdag gevankelijk van Zutphen naar herwaarts is overgebragt en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2