Burdettwas geadopteerd door de hetogin van St. Alban die voor vijf jaren is overleden aan hare aangenomen doch ter een kapitaal nalatende van dertig millioen. De lotgevallen van de familie Couttszijn vrij zonderling. De hertogin van St. Alban de aangenomen moeder van miss Couttswas eene vermaarde tooneelspeelster geweesten had door hare schoonheid veel opziens gebaard. De rijke bankier Coutts, werd op haar verliefd en tradreeds eenige dagen na den dood zijner vrouw met haar in het huwelijk. Bij zijn dood erfde zij een ontzaggelijk vermogen en huwde met den jongen hertog van St. Alban uit een oud adellijk geslacht gesprotenmaar zonder vermogen. Dit huwelijk had zij aangegaan om aan het hof te kunnen voorgesteld worden maar zulks werd haar belet door de hooge aristo cratie en nu dacht zij het volgende uitom deze hinder nis uit den weg te ruimen. Zij wist in 't bezit te komen van eene schuldbekentenis van 6000 Pd. door den hertog van York ouderleekenden begaf zich tot hem om de betaling te erlangen. De hertog met schulden overladen antwoordde dat hij niet kon betalen de hertogin dreigde met gercgterlijke vervolgingtenzij hij haar aan hel hof deed ontvangen. De hertog ging noode tot deze harde voor waarde over, maar eindelijk, na gedurende 14 dagen over deze zaak onderhandeld te hebben verkreeg de hertogin van St. Alban haren vvensch. Men heeft veel gesproken over deze plegligheid en de buitengewone groote pracht van haa>- toilet. Zij was toen nagenoeg 60 jaren oud. Men schatte de waarde harer diamanten op meer dan 10 millioen; talrijke caricaturen stelden de oude herlogiu en haren jeug digen man voor. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 21 November. Volgens particulier schrijven uit 's Gravenhage schijnt 'nel met den spoorweg van Amsterdam naar den Helder zeer ernstig gemeend te worden. De gemagligde van de aan vragers heeft officieel verklaard dat de fondsen aanwezig zijn. De Genie echter doet zeer gewigtige eischen betrek kelijk de militaire defensie van de passage over het Y~. Niet minder dan 8 a 9 tonnen gouds zu(len er worden ge vorderd tot het bekostigen van Forten en andere verdedigings werken aan beide zijden. Wij hoopen dat de eventuele concessionarissen zich daaraan zu'ien kunnen onderwerpen. In het jaar 1829 is te's Gravenhage opgcrigt eene Maat schappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de slaven en de verdere Heidenscho bevolking in de kolonie Suriname. Deze maatschappij heeft ten doel om door middel van de Moravische broeders aan de slaven en de Heidensche be volking onderwijs in de Godsdienst te geven ietshetgeen door het afzonderlijk op planlaadjes wonen der slaven aan vele mocijelijkheden onderhevig en bij uitstek kostbaar is. Door de milddadigheid van vele menschenvricnden die zich de geringe bijdrage van twee guldens en vijftig centen 's jaars lielen welgevallen, is de maatschappij in slaat ge weest zoowel om jaarlijks geregeld gelden naar Suriname pver te zenden als in het bijzonder om door aankoop ëener planlaadje on het aanschaffen van tentboolen de zendelin gen der Moravische broeders in staal te stellen om hun werk geregeld en met ijver te verriglen en zyn de vruchten van dit werk ook niet gering geweest. Het hooldbestuur der maatschappij meent echter reden te hebben om io vreezen dat de belangstelling van vrienden van godsdienst en beschaving in haar werk eenigzins ver- mindort en mag niet ontveinzen dat van tijd tot tijd bij hetzelve bedenkingeu zijn ingekomenalsof dit onderwijs der slaven niet alleen «iet wenschelijk maar zelfs voor de rust der koionie nadeelig is. Tot wederlegging van deze bedenkingen moge het vol gende strekken Eenige eigenaars van planlaadjes, in Amsterdam wonende hebben voor eenige jaren op eigen kosten eenen zendeling der Moravische broeders naar de onder hun beheer staande planlaadjes gezondendeze eigenaars waren dus niet be vreesd dat het geven van godsdienstig onderwijs aan de Negers voor de rust der plantaadjes gevaarlijk zou zijn en zijn in hunne verwachting niet bedrogen maar verklaren dat hel godsdienstig onderwijs, zoowel als dat in het lezen niet alleen geen de minste stoornis der goede orde op de planlaadjes heeft veroorzaaktmaar dat integendeel onder do op de plantaadjes wonenendo zwarte arbeiders rust en tevredenheid heerscht en dat de achting en liefde voor hunne heeren en besluurderen vermeerderd is. Het bovenstaande zal voldoende zijn om de maatschappij aan de belangstelling van alle voorstanders van godsdienst en beschaving ernstig aan te bevelen. Uit hel kort verslag der werkzaamheden van de Pro- lestantsche vereeniging Christelijk Hulpbetoon departement 's Gravenhage hetwelk thans is openbaar gemaaktblijkt onder anderen dal het getal leden in die hoogst nuttige in- rigting in die stad bedraagt 1774, en dat gedurende 1845 het gezamentlijke getal leden met 9458 is vermeerderd. Voorts wordt in dat verslag gezegd dat de helft der door deze vereeniging bijeenverzamelde gelden wordt aangewend tot hulpbetoon aan Protestanten, in die streken van ons land, j waar de nood het grootst is dat is waar zij ten gevolge van gebrek en armoede het meest in gevaar zyn om van de Prolestantsehe belijdenis afvallig te worden. Het beheer daarover en de beoordeeiing daarvan is opgedragen aan liet hoofdbestuur, dat in de aigemeene vergadering, dit jaar te Utrecht gehouden daarvan verantwoording heeft gedaan. Van de andere helt'l der bijdragen die voor plaatselijk ge bruik is bestemd, wordt door elk departement uil bestuur aan heeren agenten verantwoording gedaan. Het is geble ken dat de Maatschappij op vele plaatsen met vrucht is werkzaam geweest cn dat het haar reeds meermalen heeft mogen gebeuren afval te verhoeden. Reeds sedert lang bestonden in Engeland en Schotland genootschappen tot bekeering der Israëiilen tot het Chris tendom. Thans heeft zich ook hier te lande zoodanig ge nootschap met hetzelfde doelonder den titel van Ne- derlandsch Genootschap van Vrienden Israëlsgevormd. Het hoofdbestuur daarvan is in onze residentie gevestigd. Namens dat hoofdbestuur heeft de lieer Capadosc eene cir culaire Aan de Christenen in Nederland" verzonden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2