TIEL, 18 Nov. Door de heeren apothekers P. J. Cam pagne en Zoonalhier zijn bereid en onderscheidene proe ven genomen metschiet-papier -houtschaafsel-biezen -vlas-linnen -katoen (geweven en als watten) waaruit gebleken isdat het schiet-vlas de voorkeur verdient en in kracht de andere stoffen verre overtreft. Na eene schorsing van ruim dertien maanden is de uitgave van den Ooijevaardrukker P. Mingelenweder om voortgezet; ten minste het No. van 12 Nov. jl. is ons gisteren ter hande gekomen. Het is in denzelfden geest geschrevenals de Ooijevaar vóór het beruchte proces. Wij roepen voorshands uiten misschien de geheele bezadigde oppositie-pers met onsnon tali auxilio etc RAMPEN, 14 Nov. Eergisteren werd hier een zeer ver dacht persoon gearresteerd. Eene arbeidster vond toevallig op zekere plaats in de nieuwe wandelingen eenige breek ijzers sleutels en loopersdie zij opnam en aan den com missaris van politie bezorgde. Deze gaf haar echter order een en ander op dezelfde plaats weder neer te leggen en stelde zijne agenten op wachtmet bevel om den persoon te arresteren die het mogt willen opnemen. Het gevolg van dezen wel overlegden maatregel was, dat er tegen den avond een uiterlijk wel gekleed heer kwam aanwandelen dood op zijn gemak die do gemelde voor werpen opnam. Ijlings schoot een polilie-beamble toe en geraakte met den persoon aan het worstelen dien het ge lukte een dubbel pistool uit den zak te krijgen toen een tweede beambte toeschoot en men zich vervolgens te zamen van hem meester maakte. Bii het verhoor heeft hij zich voor een Hanoveraan uit gegeven die als schrijnwerker werk zocht. Behalve de zwaar geladen pistool met twee loopen vond men bij hem onderscheidene breekwerkluigenvijleneen centerboor en een lijstjewaarop de namen van eenige aanzienlijke be woners van den buitenkant dezer stad en van Elburg ston den geschreven. Deze gevaarlijke persoon had hier reeds een paar dagen vertoefd. Men wildat hij hier is gekomen in gezelschap van twee vreemdelingen, en dat zijne inhech- lenis-nemmg over eene hier in de buurt gepleegde inbraak mogelijk licht zal verspreiden. Gisteren morgen is hij van hier getransporteerd. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd J. Mol en E. J. Ileres. C. van der Poll en J. II. Evers. Bevallen T. J. J. Gauw geb. de Pauw D. D. J. Heeres geb. van Hert D. A. C. Overtoom geb. Quak I). E. B. Hoolwerff geb. Pastoor D. G. Bakker geb. Reiudetman D. G. Nagel geb. Wis- hoff, Z. T. Dijker geb. Buijkes Z. G. Bosch geb. Frans Z. G. Vennik geb. Sehenkels D. Overleden P. Mens 10 w. J. Smit, G j. G. J. Kollhoff, 30 j. M. Edcius 2 j. C. Riemers2 j. 1 doodgeboren. De Miliciens Verlofgangers uit deze Gemeente HENDRICUS RIEDE- MAN, EGBERT BüTTER LOURENS BRITTING en CORNELIS vas der YERYVEIjDE worden gelast zich ten spoedigste aan hel Secretarie dezer Gemeente aantemelden. Helder21 November 1346. He Burgemeester der Gemeente Helder J. tv 't V E L T. (Bcmetigbc iscrigtcn. Op de Bcrlijnsche schouwburgen zal niet dan met schiet katoen mogen geschoten worden ter vermijding van de» kruiddamp als zijnde zeer nadeelig voor reuk en stem. In het onverhoopt geval van oorlog zal het gebruik van schietkatoen den soldaat beter kunnen doen mikkende kruiddamp zal hem indien het er wat warm toegaat, niet meer beletten zijne tegenpartij te zien. Alle veroordeelden van de afgesletene Delftsche historie hebben om gratie ver zocht.De Londen Gazelle van 12 Nov. 11. bevat 70 aan vragen om concessie voor spoorwegen. Het aantal couranten staat met eene kerkelijke vermeerderd te worden. De herder Schollen gaat in het aanstaande voorjaar met duizend afgescheidenen naar een ander land van belofte. Do Utrechtenaars willen Z. M. een adres aanbiedenom de volksverhuizingen op eene groote schaal onder bescherming van het gouvernementnaar de O. I. bezittingen te doen plaats hebben. De beij van lunis heeft vijf dagen op do reede van Toulou quarantaine moeten houden. ln Gouda zijn weer twee geldsuoeijers gevat behoorende tot de geze gende burgerstand. Een fatsoenlijk jongeling die geen mid delen bezit vraagt 3 of 4 duizend gulden ter leen. In deze gemeente zal eene strafoefening plaats grijpen name lijk het ophangen van een uienschdat er de dood op volgt. ln Amsterdam zal de Lasteraar ten tooneele ge voerd worden. Te Londen bestaat eene kapel waarin des zondags tweemaal godsdienstoefening gehouden wordt, alleen voor doorslommen. De leeraars maken teekenen met de vingers en het wordt door de gemeente volkomen begrepen. Aangeboden te 's Bosch grijze bloedzuigers zuigende als bloedhonden. FEUILLETON. REIZEN, door LUBLINK JFEDBIK. Beizen reizen in alles verplaatst altoos verplaatst door het leven voor cenigeu tijd omgewerkt te worden, uil-weg voort te vliegen.-de huisdeur acuter zich digt te halen den huisgenoolen met een lagchend gezigt vaarwel te roepen deu kende ik ga en gij blijft".-uit de stad, in de natuur, of op een berg nu hier dan daar zonder zorg zonder de drukking van het leven op de ziel dat zeker is alles. Laat ons onderzoeken, waarom men reist'tis niet onverschillig. Eerstelijkmen reist wegens affaire wegens negotie we gens den handel, deze is, zeggen de menschcn, de zenuw van den Slaat om welke reden dit zenuwstelsel zooveel mogelijk dient versterkt de marskramer, de briileujood de super- carga de comrais-voyageur de agent, de YYestfaalsehe ham- meuverkooper en de koopman in geleerde werken allen rei zen maar niet uit liefhebberij; voor hen is de schuit, stoomboot, stoomwagen van ernstige beleefccnis hun reizen is slechts middel, geen doel hel doel ligt achter de reis boven de reis in de beurs deze goede lieden zijn dus voer de schoonheden der natuur minder vatbaar en gevoelig. De natuur koopt niet geeft gecne orders of procenten de ver rukkelijkste vcrgczigleu leveren gcene provisie de donkere bosschen meer schaduw dan guldens de vogel in het woud zingt gratis en gratis doet een reizend koopman niet ligt i iets arme reizigers beladen met kisten kasten pakken j monsters welke gij als de komeet haren staart alom met u medesleepten zonder welke gij daar builen weinig betcc- kentgij hebt hel hoofd te vol met credit en debet, om den weldadigeu invloed te gevoelen eener heerlijke schepping

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3