liij zich dan ook naar dat werelddeel en do fortuin was er hem werkelijk gunstig. Do eerste onderstand dien hij voor zijn vrouwtje overzondwas van 500 piastersmaa>- uit vreeze dat zij er wclligt niet zuinig genoeg mede zou we zen zond hij het geld niet aan haar maar aan den pastoor van het dorp met aanbeveling het haar bij termen uit te keeren. Een jaar daarna zond hij op dezelfde wijze en onder dezeltde aanbeveling nogmaals 1000 piasters. Intusschen had de pastoor begrepen dat het vrouwtje zoo veel niet noodig had na de eerste toezending had hij haar slechts 25 pias ters en van de tweede toezending slechts naar evenredigheid gegeven het overige lot eigen gebruik bestedende. Ditzelfde bleef ook bij verdere toezendingen plaats hebben de man schreef wel van tijd tot tijd aan zijn vrouwtje dat hij haar geld zond maar nimmer noemdo hij de som. In tusschen begreep de pastoordat de zaak vroeg of laat aan den dag zou komenen om het gevaar af te wenden maakte hij eene valsche doodacte van den man en gaf die aan de vrouw met bijvoeging dat de overledene failliet ge storven was. Tevens maakte hij ook eene valsche doodacte op van de vrouwteekende die zelf, liet zijne handteekening behoorlijk legaliseren en zond die acte naar den man. Door dit dubbel bedrog hoopte hij uit te werkendat de een de ander dood wanendezij geen verder onderzoek zouden doen en zijne ontrouw daardoor voor altijd verborgen zou blijven. Op het ontvangen van de doodacte zijner vrouw nam de man het besluit tot den geestelijken stand over te gaan en werd hij geordend priester het vrouwtje daarentegen vond een ander gelanthertrouwde en kreeg kinderen. Maar zie in October 11. komt de gewaande weduwenaar en geordende priester uit Amerika in zijn dorp terug en stapt hij af bij den pastoordien li ij als lasthebber had gebruikt. De pastoor verschrikt op dit onverwacht wederzienmaar herstelt zich weldra en zegt met vriendelijk gelaat aan zijn onwelkomen gastHet is mij leed dat ik zoo aanstonds moet afreizen naar Oviedo waar de bisschop mij opontboden heeftik hoop echter over weinige dagen terug te zijn blijf intusschen hier als ten uwent, en wil zelfs de goedheid hnbben daar het morgen Zondag is, alsdan do dienst waar te nemen. Nu mijn muilezel wacht mij vaartwel." De reiziger laat het zich gezegd zijn vestigt zich in de pastorij en begeeft zich deu volgenden dag naar de kerk om de dienst waar te nemen. Yan den kansel af rigt hij eene toespraak aan zijne toehoorderswaarin hij onder an deren veahaalthoe do voorzienigheid hem na zoo vele wisselvalligheden des levensnaar zijne geboorteplaats en lot het graf eener betreurde gade heeft terug gevoerd. Te midden der toehoorders zatomringd van hare kinde ren eene huismoeder dio reeds lang den vreemden priester met eene zonderlinge belangstelling had aangestaard en die op het hooren van deze laatste woorden een' luiden gil geeft en in onmagt vall. De beide door het bedrog des pastoors van elkander gescheiden echtelingen erkennen zich. De zoo hij voorgafnaar Oviedo gereisde pastoor zou welligt nimmer weder teregt gekomen zijn zoo de politie hem niet de behulpzame hand had gebodenmaar deze heeft bij geluk ontdektdat hij verdwaald en in plaats van naar Oyiedonaar Aslorga vyas geraakt, en om hem voor verder afdwalen te hoeden heeft zij hem onder de zorg der ju stitie geplaatst. Zijn crimineel proces zal eerlang een aan vang nemen. DUITSCHLAND. MUNCHEN. De jongste brieven welke professor Neumcinn uit China ontving melden onder anderen dat twee Ame- rikaansche oorlogsschepen naar Jedode hoofdstad der Ser- gun of zoogenaamden wereldlijken keizer zijn geslevend ten einde handelsbetrekkingen met Japan aan te knoopen en zoo de gebieders van dit eilanden-rijk zich niet goedschiks daarloo laten vinden schijnt heldat de Amerikanen beslo ten zijn geweld te gebruiken. Op het einde van augustus was er te Hongkong een gerucht in omloop volgens hetwelk ook drie Fransche schepen in de haven van Jedo binnenge- loopen waren. De aftogt der Engelschen van Tinghaide hoofdplaats der Paraeijs-achlige Tschusan-groepenhad de bevolking met droefheid vervuld zoo althansluiden de Europesehe berigten. De staatshuishouding van China heet hetlijdt aan steeds toenemende verwarringde uitgaven worden immer grooter en ieder jaar levert een beduidend deficit op, Daar nu alle middelen tot welke de regering te Canton hare toevlugt nam niet toereikende waren zoo besloot zij eindelijk de mijnen te openen welke sedert eeuwen gesloten warenen men heeft dan ook reeds op onderscheidene plaatsen veel goud- en zilver-erts gevonden. Deze ontdekking maakte grooten indruk op de regering en de bevolking van het middelrijk men vleit zich met ver loop van tijddoor vlijtige nasporing in de bergenden drukkenden financiëlen nood te zullen lenigen. ENGELAND. LONDEN, 30 Nov. De Kerry Examiner deelt het vol gende berigt mede Woensdag jl. is eene bende van 5 a 6000 personen te Listowel aangekomen. Door de straten loopende schreeuwde zij brood of bloed en is daarop naar het werkhuis geruktmet het voornemenhetzelve met geweld binnen te dringen. Gelukkiglijk bevond zich aldaar een kalholyk priester wien het door middel zijner verma ningen gelukt is deze ongelukkigen tot bedaren te bren gen die daarop vreedzaam uit elkander zijn gegaan. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 5 December. Naar men verneemt is dezer dagen bij den Heer Burgemeester dezer Gemeentevan II. M. de Koningin wederom eene gift van ƒ100.ontvangen, ten behoeve van het fonds van het alhier bestaande genootschap van Moederlijke Liefdadigheid De Gemeenteraad heeft wederom even als in het vorige jaar, goedgevonden, do Illuminatien welke anders ter gelegenheid van Zijne Majestcils verjaardag plaats hadden achterwege te laten en voor het daardoor uitgespaarde geld eene uitdeeling van turf aan de armen te doenwelke uit- dceling zal geschieden op Maandag den 7clen dezerdes namiddags ten een ure. De inlijving van den quasi vrijstaat Krakau heeft aller- wege afkeuring gevonden en weemoed opgewekthet moet echter verwondering wekken dat én Frankrijk én Engeland

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2