tol stand komen van het werk, waartegen zich anders niets schijnt te verzetten voor het oogenblik geheel van den aard dier conditiën zal afhangen. Met belangstelling wordt de uilslag der aanhangige deliberalien te gemoet gezien. Thans zijn op één na al de pinken van den Engelschen wal te ScheveningenGode zij dank behouden teruggekeerd. De schuit die nog afwezig isbehoort aart den reeder rl. A. Kouwenhooen Pais. Het getal haringen dat is aangebragt bedraagt ruim vier cn een half millioen en alzoo een half millioen meer dan verleden jaar. De visscherij is gezegend afgeloopen slechts een paar reeders zullen öf niet öf ter naaüwernood de kosten kunnen bestrijden. De overigen hebben alle reden van tevreden te zijn. De reeiier wiens schuiten den meesten haring hebben aangebragtis de heer T. de Jager Gzn. Op hem volgt de heer D. Hoogenraad. De prijzen waren in de laatste dagen nog geslegen. Aan do Provinciale O oer ij sselsche en Zwolsche Cou rant onlleenen wij het volgende LANDVERHUIZING. Bij de omstandigheid, dat thans op sommige plaatsen hier te lande bij deze en gene personen de lust bespeurd wordt, om zich als landverhuizers naar Noord-Amerika en elders te begeven of anderen daartoe op te wekken is het niet on gepast of overtollig voorgekomen de personen welke be doeld worden aan te raden zich ernstig te bedenken al vorens ecnen stap te doen die hen veelal van den kwaden toestandwaarin zij vermeenen te verkeerentot erger doet vervallen. Het is ontegenzeggelijk dat de lust naar het vreemde naar het meer gemakkelijke en het zorgelooze hetwelk de meestcn zich bij eene verhuizing naar elders voorspiegelen alle bedaarde overweging onderdruktdat de onware voor stelling van den toestand hier te lande bij eene zoogenaamde onbeperkte vrijheid elders, op de meesten eene belooverende uitwerking doeldoch welke zinsbegoocheling zich in eene grievende teleurstelling in het beloofde land oploste. Wanneer wij aldus spreken, dan schermen wij niet in het wilde met woorden zonder beleckenismet beelden zonder wezenlijkheid. Aan het einde van dit artikel zullen wij, met namen en omstandigheden een aantal gevallen van dusdanig teleurgeslelden uit deze provincie vermelden. Zij mogen tot waarschuwing strekken voor hendie hun be scheiden deel hier te lande kunnen vinden tvanneer zij maar werkea willen en een geregeld gedrag leiden. Zon der beide zullen zij overal elders ullendigen zijn. Eenige punten vermeenen wij in allen gevalle nog te moe ten opmerken voor hen die toch besluiten mogten den va- derlandschen bodem te verlaten en Amerika op te zoeken. Het Amerikaaiische blad the New-York Herald van 17 Januarij 1846, heeft het volgende bekend gemaakt: De regering van den Staat New-York heeft bij eene wet besloten dat voorlaan ieder scheepskapitein eigenaar of agentwelke landverhuizers uit Europa overbrengten aan de kusten van den staat wil ontschepen voor deze lieden gedurende twee jaren eenen borg logt tegen verarming moet stellen ten einde niemand hunner gedurende dien tijd ten laste of bezware van genoemden Slaat kunne vervallen. Dezen maatregel heeft men noodig geoordeelddewijl onze hospitalen en armhuizen die toch enkel voor Je Luf-" gers van deze stad en onzen Staat bestemd zijngrootendeels met dergelijke vreemde aankomelingen worden opgevuld." Treurige waarheidHospitalen en armhuizen zijn grootendeels met vreemde aankomelingen opgevuld." He melsbreed verschilt dit van de zich voorgestelde gouden ber gen en velen sterven in ellende onder een vreemde he melstreek welligt geheel zonder kennissen of betrekking die als zij er al gevonden worden misschien even ellendig daar neder liegen. OO Dan ondervinden zij in nadruk de beteekenis van het de liefde tot zijn land is ieder aangeborendoch zij koopeu die ondervinding duur door het grievend gemis van dien geboortegrond. in het algemeen heeft de ondervinding geleerd dat een groot aantal personen die weken lang hadden moeten wach- teu alvorens de lot hunne overvaart bestemde schepen in zee konden steken inmiddels alles hadden moeten verleren wal zij vermeenden op hunno uitrusting te hebben kunnen bespareu om daarmede bij hunno aankomst in Amerika iels te beginnen. Zij kwamen derhalve aldaar aan als bedelaars, en dit is te minder te verwonderen daar al kan men in den regel vooraf eenigermate den duur der reis berekenen hieromtrent zich echter een aantal uitzonderingen opdoen soms geheel van den wil of zelfs van hel voornemen der ree- derijen welke zich met den overvoer belasten, onafhankelijk. Meermalen hebben de Nederlandsche nieuwspapieren uit buitenlandsche bladen artikelen overgenomen waarin dit een en ander met aanwijzing van meer bepaalde bijzonder heden wordt uiteengezet. In het vorige jaar is tot hetzelfde oogmerk door den Wur- lembergsche vereeniging tol verspreiding van nuttige ge schriften onder do geringe volksklasse een klein geschrist in het ligt gegeven, onder den titel van: Warnung und Be- lehrung nber Auswanderungen unsrer Landsleute. Daarin wordt onder anderen gewaagd van een aantal Duilschers, welke in het toen afgeloopen jaar hun vaderland hadden verlaten, om zich naar Texas te begevenwaar zij voorspiegelden bearbeide velden weiden en fraaije bos- schen te zullen vinden terwijl er zelfs bij hunne aan komst woningen voor hen gereed zouden staan. Naauwc- lijks hadden zij den bodem van Texas betreden toen zij zich reeds gruwzaam in hunne verwachtingen te leur gesteld zagen daar geene der zelve vervuld werd. De minsten bereikten de plaats hunner eigenlijke beslem ming en toen de meerderheid ontwaardehoe men hen bediogen had, bleef hun niets over, dan om van elkander te scheiden en zich naar onderscheidene oorden in Noord- Amerika te begeven. Volgens geloofwaardige beriglcn moeteu zy zich in Texas vestigen aldaar krijgsdiensten verriglen en het bezit hunner landerijen door wapenen handhaven. Men belooft er hun wel huis cn landbouw-gerecdschappen zaden en huisdieren tegen goedkoope prijzen en zelfs geldelijke voorschotten aan de zoodanigen die een eigen vermogen van ƒ300 bezitten, beneven kerken en scholenapotheken en ziekenhuizen doch tot in het vorig jaar vonden zij volstrekt nietsdan een bevestigd krijgsleger en een onbestendig zwervend leven.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2