MIDDEL OM OVERVLOEDIG GELD IN IEDERS ZAK TE MAKEN. geene christin worden zoo als de Siecle gemeld heeft. Op Borneo neemt de beschaving toe uithoofde van de meer dere toetreding tot den huwelijken staat. Gestolen te Middelburg een geslagt varken met nog eenige andere eetbare waren. Het provinciaal geregtshof aldaar heeft achttien menschen ter dood moeten veroordeelen. In Gor- cum is een nieuw logement gebouwd voor kleine dieven. 25,000 man heeft voor den beij gedefileerd. Uit Antwerpen zijn in 1846 dertien duizend personen naar Amerika ver trokken. Te Zwol zal eene scheepsreederij opgerigt wor den. Het Ned. smaldeel onder bevel van prins Hendrik zet koers naar het westen. De jeugdige heethoofden van Bologne laten professor Giovanardi thans rustig zijne lessen geven. Lucifer en Achillis zijn uit de benedenwereld her rezen.Een zeilmakers-affaire is verplaatst van de Marte laarsgracht naar de Haringpakkerij. In het geheel aange komen vier en een half millioen haringen zijnde een half millioen meer dan in hel verleden jaar. Dat heet vooruitgang.— FE U I Li Ij JE F O N. In dezen tijd dat een ieder over schaarschheid aan geld klaagt, zal liet eene daad van toegenegenheid zijn, om de gel- deloozen kennis te geven hoe zij hunne zakken kunnen spek ken. Ik wil hun het ware geheim leeren om geld te maken den zekeren weg om ledige beurzen te vullen en hoedanig de zelve altoos vol te houden. Twee eenvoudige regelen, wel opgevolgd wordende zullen de zaak tot stand brengen. Vooreerst, laten eerlijkheid en naasligheid uwe gezellin nen zijn. Ten tweede besteedt een penning minder dan gij zuiver wint. Dan zal uwe schrale beurs vet worden on gij zult nimmer weenen bij pijn van eeneu bollen buik, geeue schuidcischers zullen u beleedigen geen gebrek u nijpen geen honger u verleren geene naaktheid u doen bevriezen. De gansche he melstreek zal u glansrijker schijnen en vreugde zal in eiken hoek van uw hart oulspringeu. Omhelst dan deze regels en wordt gelukkig. Yerbant de gure vlagen vau kommer uit uw gemoed" en leef onafhankelijk. Dan zuil gij een man zijn en uw gelaat niet bedekken op de aannadering vau den rijken noch de smart van ecu gering gevoel van u zeiven verduren wanneer de gunstelingen der fortuin aan uwe zijde gaan. Want onafhankelijkheid het zij met weinig of veel is geluk en plaatst u op denzelfden voet met den hoogvaardigslen ridder van het gulden vlies. O! weest dan wijs, en laat de uijver- lieid met u in den morgenstond ontwaken en u vergezellen tot dat gij het avonduur der rust bereikt hebt. Laat eerlijk heid gelijk zijn aan den adel van uwe ziel, en vergeet nimmer eene penning over le houden, als alle uwe uitgaven opgesomd en belaald zijn dan zult gij het toppunt van geluk bereiken en de onafhankelijkheid zal uw schild en beukelaar, uw helm en troon zijn: dan zal uwe ziele opregtelijk wandelen en niet bukken voor den iu satijn gedoslen ellendeling omdat hij rijk is noch eene heleediging verkroppen omdat hij die ze aan doet eeuen ring draagt met diamanten bezel. DE GELIEFD EN. (malus beminde achtereenvolgend drie zusters. Eerst go- voelde hij zich zalig in de armen der tweede slechts voor liaar leefde hij. Steeds verscheen hem de geliefde in eene nieuwe bctoovereude gedaante cn vrolijk wandelde hij aan hare zijde door de bloemendreven van verrukkende "streken. Maar de mensch is onbestendig slechts het nieuwe is schoon voor hem. Wantrouwen en afkeer sloop iu Amatus binnenste en eeusklaps huldigde hij de ontluikende schoonheid der jongste zusier. Zij alleen hield hem bezig begeerig sloeg hij de ont wikkeling harer bekoorlijkheden gade ran welke hij zijn le vensgeluk verwachtte. De geliefde beautwoordde echter niet aan zijue hoop; de van haar verwachte rozenkransen des ge- luks vertoonden zich arm iu bloemen en rijk in doornen. Nu koos hij de oudste zuster als rijpe schoonheid, meer inet zijnen leeftijd overeenkomende. Iu haar gezelschap verdwenen iu zijnen geest de donkere plaatsen zijuer levensgeschiedenis, eu slechts de helderde blonken in het schijnsel der volle maan zij wekte in hein de herinuering aan genolcne vreugde op verjeugdigde zijnen geest on deed zijn hart die warmte behou den welke alleen het leven tol een leven maakt. Zij ver zoende hem met hare zusters omkranste hare voorhoofden tot zijn genoegen met welriekende bloemen met eeuen tevreden lach sloot hij weldra voor eeuwig de oogeu. De drie geliefden van Amatus zijn,--wie raad het niet? Het verledens het tegenwoordige en de toekomst. NAPOLEON EN PIGAULT-LEBRUN. Yan dezen Frauschen schrijver den 21 Julij 1835 te Parijs overleden, verhalen zijne levensbeschrijvers de volgende, nog niet bekende anekdote Men weet inet welk eene strengheid Napoleon zijne broeders behandelde wanneer zij eenmaal door hem op troonen geplaatst zijue leus vergaten of niet blindeliugs aan zijnen ijzeren wil gehoorzaamden. Hieronymus, dien hij tot Koning van Weslphalen gemaakt had moest in het bijzonder veel harde pillen vau hem slikken en er kwam geen courier uit Parijs te Kassei die niet een gebiedend be velschrift of wel datgene bragt hetgeen men eenen neus pleegt te noemen. Eens toen de Keizer hierin iets verder dan gewoonlijk was gegaan, meende Pigault-Iebrun (toen bibli- othekaris van den Koning van Westphaleu) aan wien de Ko ning het bevelschrift liet lezen dat Z. M. zich niet als een kind moest laten behandelen maar liever met de waardigheid eenen Yorst betamendo, zoude antwoorden: »üat is al te maal goed en wel antwoorddo Hieronymus een weinig verlegen, maar wie zal den brief schrijven? Ik zeker niet, maak gij dan hel anlwoord klaar." Pigault gehoorzaamde, 's Keizers antwoord hierop werd door den generaal Rapp overgebragt. Hieronymus opende den lastbrief cn las: De Koning, mijn broeder heeft voor céncn dag in zijn kasteel kamerarrest eu de steller van den brief begeve zich voor drie maanden naar de gevangenis." Beiden oudergingen de opgelegde straf. KRACHT DES BIJGELOOFS. Te Leuven gelooft men dat God den kinderen op den dag dat zij het eerst aan het Nachtmaal gaan elke bede toesta. De bekende componist A. E. M. Gretrij aldaar in 1741 ge boren (gest. 1813 te Errnenonville in Rousseau's hermitage) nam zich als knaap voor, God te bidden hem te laten sterven, zoo hij geen braaf man en goed muzijkant konde worden. Op denzelfden dag viel hem een balk op het hoofd die hem be wusteloos ter aarde deed storten, Weder tot zich zolien ge komen waren zijne eerste woorden: Dewijl ik niet gestor ven ben zoo wil God zeker een braaf mensch en een' knap' muzijkant van mij maken." Hij is het geworden. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz te NieuweDicp. Gedrukt bij G. GILTJES te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 4