Arnhem zich dezer dagen heeft begeren naar Grocnlocene huiszoeking heeft gedaan bij den persoon alwaar M. JVie- gerink dienstbaar was, eenige papieren heeft medegeno men daarna dien persoon «iet nog eenige andere menschen in verhoor heeft genomen het gevolg hiervan zou zijn de vervolging van Mr. IJ. Reigers, den advoka.it van den veroordeeldeen van Jan ter Lindewegens laster ge- plecgd legen het hof van Gelderland en tegen M. LKiege- rinh. [IV. B.) 'sGRAVENUAGE 12 Jan. In navolging van hunne mak kers tan Par js en Brussel hebben de boekdrukkers-gezel len van deze residentie sedert eenige jaren lot onderling nut en genoegen eene verceniging opgerigl welker doel door den naam daarvan Eendraytsbandgenoegzaam wordt aangeduid. Gisteren avond hebben zij ter gelegen- J beid van het Kopper-feest in het fraaije gebouw Tiooli j alhier, een feest gegeven. Een aantal letterzetters en Druk— i kers was daarop te zamen gekomen en het leest werd ook bijgewoond door velen der meesters letterkundigen enz. daartoe uilgenoodigd. Hel werd aangevangen door eene rede door eenen der meesterknechten uitgesproken waarin hulde werd gebragt aan den uilvinder der boekdrukkunst, den vernuftiger! Haarlemmer, en waarin hij zijne makkers' heeft aangespoord om hunne pogingen te vcreenigen ten einde die kunstwelke in Holland haren oorsprong heeft gevonden en waar zij eeuwen lang zoo zeer gebloeid heeft tot dien trap van volmaaktheid op te vueien waarvoor zj vatbaar is. Vervolgens heelt de uitdeeling plaals gehad van de gedenkpenningen welke aan het bestuur van deze ver- eeniging zijn toegekend als ecu bewijs van erkentelijkheid voor de bclanglooze diensten die de leden daarvan hebben bewezen. Deze gedenkpenningen zijn bekostigd geworden door eene inschrijving, waaraan de leden dezer verceniging i hebben deel genomen. Doarna werden twee tooncels'ukkeu opgevoerd. De acteurs waren drukkers-gezellen van onder scheidene werkplaatsen zij hebben zich «.(zonder wel van hunne laak gekweten en dikwerf blijken van goedkeuring van de aanwezige aauschouwers mogen ontvangen. Voor de opening van hel bal, hielt de heer oau Zeggelen uil naam der hoeren boekdrukkers en andere geuoodigdcn de vereeniging bedankt voor het genoegen dal zij hun had doen ondervinden dooi hen uil te noodigen op een feest waarin zij natuurlijk een levendig deel namen en dat zijl hoopten dal lot versterking der onderlinge vriendschap en lol nul van zoo vele nijvere werklieden zou strekken. Di- boekdrukkersfeest heeft lot dezen ochtend ten 7 ure in gul le vrolijkheid geduuid. HAMBURG. Een niet—politisch voorval is tegenwoordig to Hamburg op aller lippen. De geschiedenis klinkt wel wat vreemd, maar mooi toch letterlijk waar zijn. Een jong Hamburger daguerreötypisldie geen werk genoeg had vatte het besluit op om naar Brazilië te gaan en daar zij- j ne kunst uit te oefenen. Ten einde proeven zijner kunst te kunnen vertoonen verzoekt hij eene menigte zijner be kenden zich te lecnen om zich door hem te laten dageur- rcolypcren en onder dezen bevond zich ook de zeer sclioo- no en hupsche dochter zijner waschvrouw. H.j gaal met zijne machinierie met eenu partij platen en portretten scheep. Naauwelijks te Rio-Janeiro aangekomen stalt hj zijne po*~ krellen uit en het regent bosteliiugen en geld vermits deze kunst bj de Brazilianen nog nieuw was. Op zekeren dag komt een jong planter uit den omtrek van Rio bij hem met het verzoek om hem tot iederen prijs het portret der schooiie diiitsche jungfer af te slaan, waartoe de kunste naar zich liet vinden. Na ectiigeu tijd kwam de jonge uabah terug en wensehle den kunstenaar ouder vier oogeiv te spreken waartoe deze zich al weder liet vinden en thans verklaarde de jonge planter hein «dal hij eene on weerstaanbare liefde voor het portret had opgeval dat hij zich-zelven zells in uren van kuhnle en nadenken gezegd had dat zijne liefde eene razernij was eene dwaasheid dewijl hij niet eens wist, of do »dame" nog wel leefde, ol zoo ja nog niet gehuwd was: wijders betuigde hij, dat hij het het polrel soms uren lang in de ooge» zaghet kuste en het steeds bj zich droeg en dal hij thans hij hem, den kunstenaar kwam, met de bede, hem alles aan gaande de wdaiue" mede te deelen wal deze er van wist." De kunstenaar liet zich ook hiertoe vinden en nu besloot de jonge nabab om met het eerste schip hel beste naar Hamburg scheep te gaan terwijl hij den kunstenaar ver zocht hem te vergezellen belovende hem vrije heen en terugreis. Ook hiertoe beloonde deze zich genegen en de heide avonturiers gingen op reis. Te Hamburg aangekomen, zochten zij de waschvrouw en hare dochter op, welke zich in hare armoedige woning bevonden. De kunstenaar ver haalde aan moeder en dochter, in weinige wooideu het ziele en harte-lijden van den jonge Weslmdiaau met bij voeging dal hij naar Hamburg was gekomen om aan do dochter zijne hand aan Ie bieden indien zij nog vrij was. Het meisje nam de haar aangebodene hand aan de bruiloft werd spoedig door een huwelijk gevolgd en met hel eerste schip hel beste vertrok de VVestiudiaau weder naar Rio, in gezelschap vuil den kunstenaar, zjm* schoonmoeder en zijne jonge vrouw welke nu over een paar milhoeiieii te be schikken heelt. Volgens eene statistieke lijst der op den 1 Janna rij rege rende tweeënvijftig Euraipesehe siiuvereine Vorsten bevinden zich daaronder twee hoven de 70 jaren namelijk de Ko ning van Haunuverdie ruim 75 jaren en de Koning der Franschedie ruim 73 jaren lelt. Van de overigen zijn er dertien lueschen de 60 en 70 jaren oud veertien losschen de 50 en 60; elf lusschen de 40 en 50 i twee losschen de 30 en 40 acht lus-eiieu do 20 en 30 en tweewelke nog geen 20 jaren li llen namelijk de Koningin van Spanje, die slechts weinige maanden ouder dun 16 jaren, en da Vorst van Waldeck, die, nog geen volle 16 jaren oud, 1 alzoo de jongste van al de genoemde Soevereinen en do eenige is, welke nog onder voogdijschap slaat. De Vorst van Schauinhurg-Lippe heeftwanneer men den lijd zijner minderjarigheid meilerekerilvan deze allen het langste geregeerd namelijk bijna 60 jaren anders is zulks de Hertogin van Banna la welen 32 jaren. Den Paus niet inedrgerekend zijn zes dezer Vorsten nooit gehuwd geweest en vijf weduwenuars.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2