is bet ontvangen van bezoeken in i!e gevangenissen verbo den. De Paus houdt bijzonder veel van muziek vooral van geesteljjk muziek. - De Noord-Brabander wordt vervolgd om een rijmije. De Beij van Tunis is behouden in zijn staten terug gekomen. A. Numan dochter en J. Numan vader verklaren dat zij niets weten aantemerken op Haje Nonnen Tolenbakker aan de Baarsjes. Fannij Elsler de beroemde danseres zal niet met een rijken slagtermaar met een armen markies trouwenIn Wurtenberg zal een verslindende woll het onderwerp worden van parlementaire debatten. Naar men zegt zullen twee ministers hunne jiortiiueille nederlegen. Ter eere van de voorstellers en petilionnarissen der grondwets herziening zal eene keurige medaille geslagen en alom verkrijgbaar gesteld worden. Van de twaalf afwezige leden der staten van Overijssel heb ben slechts twee de beleefdheid gehad van hunne afwezig- haid kennis te geven. Het Fransche gouvernement wil den hertog van Aumale tot onderkoning van Algerie ver heffen. Vijf genaturaliseerde fransche prinsen zijn in belang wekkende omstandigheden. In bet afgeloopen jaar hebben te Hamburg 353 failliscmenten plaats gehad door elkanderiederen dag een. Het arsenieum (rotte kruid) heeft wederom door onvoorzigtigheid een slagtoffer geëischt. Be heer van Vollenhoven is tot lid van de tweede kamer verkozen. Men heeft geen Backer in den plaats van eenen Backer willen benoemen. Handelsvrijheid in het algemeen is het verlangen van het grootste deel der natie. De Fransche juichen nog steeds over het spaansche huwelijk en lagchen in hun vuist over de verschillende Nota 's van de groote mogendheden. De studenten te Groningen hebben voor tijdverdrijf geharddraafd op schaatsen. jfEFIIIEÏOJV. STEVEN, of DE HOLLANDSCHE SCHOORSTEEN. jEen karaktertrek uit het leven van Pbt.sk IKeizer van Rusland. (Vervolg van liet vorige.) «Dat is brand riep Steven verschrikt«brand in liet slak der kanselai ij Met deze roep liep hij op (ie gesloten denr toe waarop hij met zijne krachtige vuisten uit alle magt begon te timmeren om gewag ie krijgen. Doch zijn getier en geraas was vergeefs want de bewoner was wel is waar niet vol zoeten wijns maar de gebruikte glaasjes brandewijn hadden hem in zulk ecu diepen slaap gewiegd die zelfs het kanongebulder zoude getrotseerd hebben. Er verzamelden zich reeds menschen rondom Steven en mei behulp van hen gelukte het den nachtwandelaar op het dak te komen; daar was alles in rook gehuld. Mij klauterde langs het dak en overzag met een blik dat de opkomende brand nog gemakkelijk met een paar emmers water te blusschen was. Maar te vergeefs riep hij naar alle kanten «water! water! er was in hel geheclc gebouw niets te krijgen. Stampvoetende van woede kwam hij weder beneden en beval het bijkomende volk de opgestapelde houtskolen die op den grond lagen, te helpen wegnemen, maar niemand wilde den rook in iedereen ging terug en eer hul]) kwam stond het geheele dak reeds in vlam. Geheel Petersburg weërgalmde van den doffen toon der brandliorens dc menschen kwamen bij duizenden toeloopen e» nog kwam cr geen water: de toegevloeide menigte dwarrelde zinneloos door elkander, zonder iets uit te voeren. Eindelijk kwam ook de slaapdronken huisbaas te voorschijn. Steven rukte hein de sleutels nit den gordelopende op de eerste verdieping alle denreu en begon nu Toorzigtig de papieren te redden die hij overal verspreid vond. Weldra gehoorzaamden hem ook alle omstanders want hij gaf zijne bevelen even als een Generaal op het slagveld en vóór dat men er op verdacht was waren de kamers reeds ledig. Steven plaatste wachten bij hel gered de en begon nu de blusschers zijne bevelen te geven eTen als hij aan de dragers gedaan had. Zijne tegenwoordigheid van geest en zijn beleid wezen hem overal den regten weg en al spoedig riep hij Het gebouw is niet meer te reddeu de wind waait te sterk uit het westen spuit maar op het huis hier naastwant dat rookt reeds." Maar dat was tot doove ooren gesproken. Hat huis behoort een burger ant woordde de spuitgastmaar dit behoort den Keizer en derhalve «zal er geen druppel op een ander huis vallen, zoo lang er van dc kanselarij nog een steen staat." Regtvaardige Hemel!" schreeuwde Stevenmogten deze stijfkoppen toch het gevaar inzien waarin zij verkeeren Dat huis zal terstond in brand vliegen. Ziet gij dan niet dat de geheele straat in gevaar is en als die afbrandtzal »- de Keizer n laten doodranselen Als wij hier blusschen antwoordde de andere heel be daard laat dan de straat in Gods uaam afbranden 's Kei- zers eigendom wordt dan toch behouden.'' Dat u de duivel hale keizerlijk vee riep Steven in wanhoop uiten eer de andere er op verdacht was pakten Steven's gespierde armen hem op en gooide hem eenige schreden ver in het slijk. Nu ging hij bij de spuit staan en hield het op hel naburige huis dat sterk rookte. Helpt dan toch schurken riep hij ee nige ledigstaandc toedoch deze lieten hem maar begaan zonder zich te verroeren. Op eens stond er een groote don kere gestalten naast Steven die met cene forsche hand de slang opbeurde, en met zulk een ontzagwekkende stem sprak dat allen voor hem in het slijk vielen. Doet wat deze knaso u zegt luije rekels donderde het hun in de ooren hij heeft gelijk, en als de brand Toorbij is, zult gij allen voor uwe halslarrigheid stokslagen hebben." Nu ging het plotseling als met eenen tooverstaf; de Keizer zelf stak de lianden uit den mouw dat het zweet hem langs het gezigt liep hij was nu hier dan daar kortom overal maar toch het meest bij Steven. Deze maakte niet veel praat jes met Peterzijn eeiiigc gedaclie was maar de in gevaar zijnde straat en zijn eenig streven, dezehe te behouden. Kort af antwoordde hij toen de Keizer riep: Waar zijn de papieren? Steven. Gered. ginds. Pomp frisch toe Be K eiser. Eu hoe is de brand ontstaan Steven. Door de luiheid van den opzigter in de kanselarij Mijnheer de Keizer; had de kerel maar eenen emmer waters boven gehad dan stond het gebouw nog. En al voort arbei dende bromde Steven: Uwe inrigtiugen zijn zoo slecht, zoo door en door slechtdat zoo gij geen betere Toorzig- h ligheidsmaatregelen neemt, Petersburg u nog eens voor den neus wegbrandt!Kegts om, ezels! daar is weer eeuc nieuwe vlam vlieg spoedig hagel en weerlicht! in Glogau is er ook geen pogchen op maar daar is liet toch nog lieeilijk tegen hier. Is dat een boel De Keizer zag en hoorde hem zwijgend aan en zeide in zich-zelvcn Die knaap is ter deeg bij de hand maar de Duitscliers zijn toch vlegels. De kanselarij was gelieol afgebrand maar de straat bewaard gebleven. Dc Keizer stond den volgenden dag met een ernstig gelaat in zijn kabinet en sprak zachtjes De Glogauer heeft gelijk onze inrigtiugen zijn ook slecht en terstond Het hij zijnen stads-opzigtcr komen ontwierp plannen ter verbete ring en na verloop van weinige uren waren nit Peter'.s vruchtbaren geest doelmatige middelen ter biandblussching

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3