PUBLIEKE VERKOOPING. ontstaan. .Breng mij deu Duitschen handwerksman hier, die bij baas JPilmer den louwslager arbeidt!" beval de Keizer, en men haaste zich zijnen wenk ten uitvoer te brengen. Maar de Duilsclier was bij baas Wilmer niet meer, eu ook konde men daar niels van zijn verblijf zeggen. Maria het ergste vree- zeude weende. Hij werd eindelijk gevonden eu Steven bij deu Keizer aangediend die aan zij tie schrijftafel bezig was. De Keizer zonder op te zien. Kom nader bij Steven naderde verlegen, met de muts in de hand; want hij wist wel dat het gebruik wilde voor den Keizer neder te vallen cu hierin had hij volstrekt geenen zin eeuigzins ge bogen bleef hij evenwel staan. De Keizer, voortschrijvende. Zijt gij met hart en ziel touwslager Steven, verlegen. Ja, zoo wat, Uwe Majesteit 1 (Iet is een eerlijk handwerk, en geeft brood, maar.... De Keizer. Wel nu! maar.... Steven. Het is zoo eentoonig altijd koekkoek cenen zang zoo Tervelend dat ik er al dikwijls aan gedacht heb iets an ders te warden waarin men zich beter kan voordoen. De Keizer. Ha, ha! daar zit hem de knoop; gy wildet graag bevel voeren gij houdt er van er op te slaan dat heb ik iu deu korten tijd dat wij kennis aan elkander hebben al wel zoo wal gemerkt. JVu gij zijt een knap handwerks man gij durft, en zult uw volkje wel in bedwang weten te houden. Kijk (de Keizer stond op eu ging voor den verwon derden Steven staan) ik heb daar een nieuw bevel omtrent de brandblussckiug opgesteld er staat onder andereu 12. In elk huis te Petersburg zullen zich boven onder het dak watervaten bevinden die naar evenredigheid van het huis 20 tot 60 emmers water zullen inhouden en dat van heden af gerekend, iu elk huis of gebouw, keizerlijk of burgerlijk j» overal, zonder uilzondering; welk huis, na verloop van drie dagen na afkondiging dezeshieraan niet voldoetwordt ten strengste gestraft.'' Tot handhaving van dit bevelschrift benoemen wij cenen brand-epzigter die met vier man gedurig door de geheele stad onderzoek doeten tot dien brand-op- zigter of officier benoemen wijterwijl de Keizer van het papier opzag, Hoe heet gij Steven. Steven Langer uit Glogau in Silecië. De Keizer. Benoemen wij Steven Langer uit Glogau met een inkomen van 300 roebels 600) en vrije woning. Steven. Uwe Majesteit De Keizer. Stil st 1 voor deze post deugt gij beter dan voor touwslager; waut gij bezit moed, beleid, tegenwoordig- digheid van geest en wat het voornaamste is gij durft. Kom aan dadelijk op uwen post; hier is uwe aanstelling; men zal u in uwe woning brengen eu morgen begint het onderzoek wees vooral gestreng dat zeg ik u genoeg want gij kent de Bussen (hier glimlachte de Keizer Steven werd bloedrood) het is halsstarrig volk, daar moet men korte wetten mede ma ken en maar doorlasten.Hiermede hield Peter op wenkte naar de deur en Steven ging dronken van vreugde naar zijne nieuwe woning, Hij wist bijna niet wat hein overkwam, hij die eenige uren vroeger nog niets wist te beginnen zag zich thans eensklaps tot eenen aanzienlijken post verheven waarin hij gebieden kon en waardoor hem alle deuren open stonden. Reeds lang stond hij in een deftig en kostelijk uniform in zijne vrolijke woning en kon nog maar geen hoogte van zijn geluk krijgen; ja, het viel hem zelfs niet eens in, dat hij voor den Keizer had kunneu staan zonder van ïarscha te spreken. Toen eensklaps kort hierop de vier flinke, gebaarde Russen aanklopten waarover hij voortaan te gebieden had begon hij het gewigt van zijne rol te begrijpen;vier man nen stonden onder zijn bevel de Keizer vertrouwde de vei ligheid van geheel Petersburg aan zijnen moed en zijn beleid dat was meer dan de arme louwslager ooit had kunnen droo- men en buiten zich zeiven van vreugdetrad hij aan het hoofd zijner mauschappeu om naar genoemd bevel ia alle j halzén aan de Keizerlijke tritas* persoonlijk nadruk bij te zet ten. Toen hij aan het hoofd zijner vier knevelbaarden buiten trad viel het hem in Pelersburg aan vier hoeken in brand te steken om den Keizer bij het blusscheu dadelijke proeven van zijne bekwaam- en dankbaarheid te geven. Doen dit bleef bij den inval. Wie raadt niet: waarheen Steven zijne eerste schreden rigt- te naar do derde Peretuedeiizi naar baas 'f^ilmer'x werkplaats. De oom zat als versteeud en staarde den grooteu zwaren brandofficier in deftige kleeding en met Steven's ge laatstrekkeu aan. Maar deze las met klem het Keizerlijk be vel af, vorderde eeue oogenblikkelijke opvolging en verwij derde zich toen weder met zulk eeu trotschen gang als of hij den schatrijken oom nooit gekend had. Maria stond aan het venstertje en zag insgelijks verwonderd iu het frissche gezigt van den verkleeden geliefde; hij drukte haar iu het voorbij gaan aan de hand eu beloofde 's avonds te zullen wederko men en verrigtte toen verder zijne pligl. Maria vouwde de handen en zachtjes zeide zij Do Keizer heeft zeker iets groots met hem voor, daar hij hem zoo hoog verheven heeft; misschien is het om hem voor zijn taud schadeloos te stellen eu ats hij er dan nog meer ver- liest zal hij al hooger opklimmen uaar heeft nu de Keizer zijn genoegen in; eu ik ongelukkige mij zal hij eindelijk niet meer kennen. Ach was hij nog maar op de lijnbaan eu draaide touwen Zoo heettende drie kleine straten aan den linkeroever der Moika daar woonden alle hai dwerkslieden die van buiten kwa men en in betrekking tot den sekeepsbouw stonden. Perewedenzi heet de hiernaar taegelcomeuen. Slbpjcrtcntijëtt. Op Woensdagden 27 Januarij 1847 des morgens ons 10 uren op het Marktplein aan den Heldeh van twee groote ZWAARDEN van een Beurtschipeen dit# SPIL en een party EIKEN TIMMER-en BRANDHOUT. Ztgt het voort. Heden beviel van eenen ZOONCHRISTINA MARIA GRAAT, geb. BAZERGA. Nieuwediep 20 Jan. 1847. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende geeft door deze kennis aan hare geachte begunstigersdat zij bij haro reeds gunstig bekend en jaren bestaan hebbende Verwerij van alle Zijden Wollen en Katoenen Stoffen en Persery van Wollen Goederen, ook op herhaalde aanvragen een Perserij heeft aangelegd om alle voorkomende Zijden-stoffen als nieuw op te persentevens dat ten hare huize alle Lakensche StoSen geverfd en geperst worden alles met ver zekering eener prompte en civile behandeling. De Wbd. R. VAN DER VEEN. Harlingen, 22 Januarij 1847. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz te NieuweDiep. Gedrukt bij G. GILTJES te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 4