Exc. den minister van koloniën van 23 Octoberhoudende last, om de werkzaamheden aan het kanaal naar Kwalta en verder zonder uitstel to staken en rijpelijk hebbende nagedacht over do middelen waardoor dio lastzoo onscha delijk als die geschieden kan deszelfs uitvoering zou kun nen erlangen gelet op den inhoud der ministeriële missive van 29 October jl.betrekkelijk de uitgevaardigde wels- verordening op het uitgeven van gronden inhuur of erfpacht; gehoord den kolonialen Raad" bepaaltdal de werkzaam heden aan het kanaal naar Kwalta en verderden 31 Decem ber gestaakt zullen worden. Hel dagblad van Suriname drukt over dit besluit zijn diep leedwezen uit. Het betreurt de staking van do bewuste werkzaamheid niet alleen omdat daardoor een groot aantal arbeiders van werk en verdienste beroofd zijn maar ook omdat nu de hoop om door middel van die onderneming de gezonkene welvaart der kolonie op to beuren vervlogen is. Tevens drukt het do hoop uitdat het gegevene bevel tot staking van het werk zal worden ingetrokken ten ge volge van nadere inlichtingen van het koloniaal bewind om trent het nut der onderneming en dat de gouverneur zich door de tegenwoordige teleurstelling niet zal laten ter ne- derslaan in zijno ijverige pogingen om het welzijn der volkplanting te bevorderen. HAARLEM4 Feb. Do heer Alexander Dumas heeft dezer dagen voor de regterlijke overheid in persoon zijn gedrag verdedigd legen de beschuldiging der eigenaren van de dagbladen la Presse en le Constitutionelinhoudende, dat hij niet zoude hebben voldaan aan de door hem in 1845 aangegane verbindlenissen om namelijk aan die dag bladen jaarlijks den inhoud voor hel feuilleton te leveren gelijkstaande aan 9 gewone 8° boekdeelen en om gedu imde 5 achtereenvolgende jaren geene romans in andere dagbladen le doen uitgeven. Do heer Dumas heeft in O O eene breedvoerige rede verkondigddat hij zich vroeger reeds verbonden had tot het leveren van romans aan ande re dagbladen dat in hel contract met de eigenaren voornoemd uitdrukkelijk was bepaald dat hij bij onvoor ziene omstandigheden zich kon ontslagen rekenen van aan den inhoud van hetzelve te voldoen; dat die onvoorziene omstandigheden werkelijk hebben bestaan, vooreerst, daar zijne gezondheid had geleden door do menigvuldige werk zaamheden welke hem waren opgedragen tot herstel waarvan zijn geneesheer hem afleiding had aangeraden door het onderriemen eencr builenlandsche reisen dat de mi nister de Salvandy hem daarenboven had opgedragen om in Spanje het sluiten der huwelijks-vereenigeing van den her tog van Montpensier bijlewonen en voorts in Afrika de vrijheid te bewerken van eenigo krijgsgevangene fransche officieren. Als een blijk van den door hem volbragten arbeid heeft de heer Dumas aangehaald dat in een tijdsverloop van slechts 4 of 5 jaren door hem zijn geleverd aan verschil lende dagbladen de bekende romansMonte-Christo Pingt ans après Bragelonnele C/ievalier de Maison- Rouge la Guerre de* Fernmes le Siècle de Louis XIF, r Rtstoire de la Peinture en eenigo kleinero geschrillen jilje welke romans gezamenlijk ruim 260,000 regels letter druk tellen dat hij daarna heeft geschreven den roman la Dame de Montsoreauen het grootste gedeelte der bei de werken getiteld le Batard de Muuléon en les Me moires d' un Medecin dat hij dagelijks in zijno dienst gehad heeft 3 paarden 3 knechts en daarenboven eenigo beambten van de ijzerbaan alleen tot het overbrengen der schriftuur en proeven en dat het alzoo geene verwondering kan baren dat zijne gezondheid eenigermate geschokt is geworden en hij rust noodig had. De advocaat der tegen partij heeft den heer Dumas geantwoord en denzelvcn onder anderen toegevoegd dat hij hel onderhavige reglsge- ding als een roman behandelde dat hetgeen hij gezegd had allczins geestig was voorgedragen doch geenzins over eenkomstig met de waarheid dat het bevel aan den heer Dumas door den minister de Salvandy gegeven om naar Spanje en Afrika to reizenals eene gunst kondo worden beschouwd waarom door den heer Dumas was verzocht ge worden en dat in elk geval de heer Dumas den minister kennis kondo hebben gegeven van de door hem aangegane verbindlenissen en alsdan van de hem opgedragene last ge- wisselijk zoude zijn ontslagen geworden. Ten slotte heeft de advocaat aangedrongen op de toepassing der lijfsdwang ten aanzien van den heer Dumasop grond dat die krach tige maatregel allezins noodzakelijk moest worden geacht om dien schrijverden Proteus van de aloude fabelleer te overwinnen ten einde in vaste en onverbreekbare banden gekluisterd te worden, om hem le doen begrijpen, dat, indien er al verdienste gelegen is in het schrijven van fraaije romans het nog oneindig verdienstelijker isom slaaf le zijn van te goeder trouw aangegane verbindlenissen. Do verdere behandeling dier zaak zal in de loop der aanstaande week worden voortgezet. Een talrijk publiek heeft deze tereglzitling bijgewoond en niet weinig vermaak geschept in do gevoerde pleidooijen. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd geene. Bevallen A. Troost geb. Zunderdorp D. J. Winkel geb. Gielis D. A. E. Ileeies geb. Schinkels D. A. Kitse geb. MoolenaarZ. T. Buijs D. Overleden F. Krul 2 j. Z. Visser 64 j. T. Soeteman, lj H. I'eels 64 j. A. Kooger 27 j. II. Noot44 j. A. Riekels 56 j, C. Kiuithof, 4 m. D. Braauharing onbek. Gedurende de maand Januarij zijn Gehuwd 3 Paren. Geboren 43, waarvan 18 van het mann. en 25 vaa het vrouwel. geslacht. Overleden 53, waarvan 31 van het mann. en 21 van het vrouwel. geslacht. Doodgeboren 1. (Scnicugbc ïjcvtgtcit. Do nieuwe dwaalster door Leverrier ontdektis gedoopt niet den naam van Neptunus haar toeken is een drietand. Aan de Saramacca worden feesten gevierd met dinécs muzijk enz de werkzaamheden aan het kanaal naac Kwutlo zijn echter op bevel van den Minister van Koloniën gestaakt. In Sneek zijn 37 huisvaders, dio de opvoe ding van eenen hunner zonen op kosten van den Slaat vor deren. Lord Palmerslori heelt een oud geschil opgera keld met Spanjenamelijk de invrijheid vordering van 5 6000 negers. Een opperwachtmeester is in Deventer ge- calangeerd door eenen onbezoldigden opzigter der jagt o« yisscherij wegens het afsnijden der staart van eenen snoek.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2