WEEKBLAD van den HELDER EN bïtMEUWEDIIP. T* W. 7. ^igen het r G°£t YIJFBE JURCAVC. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. ISAkKEK liz te Nieuwe Diep. fle 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de boekhandelaren en Postkan toren zijner woonjdaats. ADVEI1TENTIEN gelieve men ongezegehl aan den Uilgever in te zenden uiterlijk ZaturdagSd«i middags ten 12 urede prijs van 1 lot 4 regei is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. MAANDAG 15 FEBRUARI J. BUiTENLANDSCHE B E R 1 G T E N. D U 1T S G II L A N D. Dezer dagen heeft een student in do regten te Weenen ter verkrijging der waardigheid van doctor in do regten gelijk gewoonlijk cenige regls- en staatkundige stellingen openlijk verdedigd. Onder die stellingen was eenewaar bij de genoemde student do inlijving van Krukau in het oostenrijkste gebied reglvaardig en door den loop der om standigheden gebiedend gevorderd noemde. Een der in Weenen woonachtige reglsgeleerden is legen dit beweren opgekomenen heeft zijn gevoelen met zoo veel kracht verdedigd dat de student zijne stelling als onhoudbaar heeft moeten opgeven. Dit voorval heelt een zoodanigen indruk te weeg gebragtdat de politie te Weenen gemeend heeftzich met do zaak te moeten bemoeijen en den regls- geleerde welke de reglmaligheid der inlijving van Krakau had bestreden rekenschap van zijne handelwijze heeft af gevraagd. Dezo is genoodzaakt geweest, om, wilde hij zich niet aan groote onaangenaamheden blootstellente verkla ren dat hij geenzins het oogmerk had gehad om de da den der ooslenrijkscho regering in eenig opzigt te gispen maar slechts had willen aantoonendat elke thesishoe gegrond het daarbij gestelde ook zijn mogtvoor tegen spraak vatbaar was. De polilio heeft gezorgd dat het pu bliek bekend is geworden met de nadere verklaring van dien regtsgeleerde. Dit voorval wordt door eenige fransche dagbladen inet niet weinig ophef medegedeeld met bijvoe ging dat de inlijving van Rrakau in Duilschlarul meer on tevredenheid heelt verwektdan men algemeen in Frank rijk schijnt te veronderstellen. (.11 C ELBERFELD 8 Febr. Hel stadje Werlh in Weslfalen is dezer dagen hel tooneel geweest van eene zeer zeldzame gebeurtenis, den zelfmoord eens priesters. Den 1 sten Febr. heeft de pastoor der Kalholijke Kerk na de mis te hebben gecelebreerdzich door middel van een geweerschot van het leven beroofd. Men weet niet waaraan deze wanhopige daad des pastoors moet worden toegeschreven. B E L G I E. BRUSSEL6 Febr. Gisteren nacht viel te Antwerpen een matroos van het Russische schip Prins Menzikoff in de haven. Twee beambten van den sluiswachter werden door hunne mensclilievendheid bewogen om in het water ta springenen het gelukte hun den drenkeling te redden. Zij d roegen zells den matroos terug naar het schip. Aan boord gekomen, wilde de geredde matroos ook niet ten achteren blijvenhij beloonde de edele redders met een# krachtige uildeeling van oorvegen gepaard met hevige Rus sische vloeken. De man was builen zich zeiven van woede, omdat zijne redders, gelijk hij scheen te kermen te geven, niet gepatenteerd waren om hem uit het water te halen. Voorzeker een echt Russisch denkbeeld. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 13 Februarij. Men schrijft uit Zierikzee dat het gedrag Tan den Mar- quis De Thouars aldaar meer ergernis geeft dan roedelij den opwekt. Misschien woelt er in het brein des verheve- nen mans een vuurslokende geest uit een onzer Zuid- Hollandsche steden. In dien hel waar iswat de dagbladen van zijne regter- lijke omzwervingen hebben medegedeeld beklagen wij do autoriteitdie zulk een man lol martelaar koosaan den anderen kant is het ons onverklaarbaarhoe men de oppo sitie onleeren kan door iemand in bescherming te nemen die blijkbaar voor zich zeiven beruchtheid zocht. Naar ons inzien ligt de kracht der oppositie niet in wat bitters te zeggen maar in de waarheid en die voor deze optreedt vindt in kalmte zijne kracht en overwinning. Waar deze wordt gemist de waarheid wijktdo neerlaag komt aan de hand der schande achteraan. Lord Palmerston, die meer dan ieder ander Engelschman de zedespreuk eens in het Parlement uilgesproken naleeft Indien Engeland 24 uren reglvaardig is gaat het verlorenheeft Nederland op nieuw zijne punische goede

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1