Do Stalen van Limburg hebben met 18 van de 35 stemmen tot lid der Tweede Kamer gekozen den heer Bet- renbroeklid van den raad der stad Weert en schoolopzie ner. De heer Michiels van Ver duinen (die 'zich als warm voorstander van Grondwetsherziening aanbevolen had) kreeg slechts 8 stemmen. Een grutter te Deventer word vervolgd als hebbende ineel met krijtwit vermengd. Zoo 't meel met water ver mengd door toevoeging van azijn opbruischtdan is er krijtwit iu. 's GRAVENHAGE 17 Maart. De Hooge Raad heeft lieden uitspraak gedaan in do zaak van den heer C. A. Thieme drukker en uilgever van de Arnhemsche Courant, die zich in cassatie had voorzien tegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland van den 7 November 1846, waarbij hij als schuldig aau het boosaardig en in het openbaar aanranden van de waardigheid des konings was verooideeld tot twee jaren gevangenisstraf en in de kosten. De Raad heeft overwogen ten aanzien van het eerst aangevoerde middel van cassetie schending namelijk van art. 1 der wet van den 1 Jnnij 1830 door verkeerde uitlegging van het woord waardigheid des konings dat die woorden in het beklaagde arrest zijn uitgelegd in dien zin dat daaronder moet worden verslaan de hooge hoedanigheid van den ze delijken persoon des konings het koningschap) aan welke noodzakelijk het denkbeeld van uitoefening is ver bonden. De Raad overwoog daarop dat het woord waar digheid in hel algemeen naar gelang van het onderwerp daarbij behandeld en de bijgevoegde redenen daarbij ge bezigdeene verschillende beteekenis heeft; dat echter, voor zoo ver dit woord van den koning is gebezigd nergens eene definitie wordt gevonden dat derhalve de beteekenis van dat woord moet worden gezocht in de wet zelve; dat nu de uitlegging door het Hof aan het bedoelde woord gege ven is willekeurig en strijdig mei do wet (bhjkens ha ren tekst) dal het Hof toch willekeurig daarbij heeft uit gemaakt dat het woord 'jezag geplaatst naast het woord waardigheideen kennelijk onderscheid zoude daarstellen; dat intusscheu het woord waardigheid hier niet wel kan beteekenen het zedelijk karakter des koningsdaar dit is beschermd in het tweede deel van arl. 1 der wetdoor strafbedreiging legen smaad hoon en laster tegen den per soon des koningsmaar dat hetzelveals uitsluitend van O den koning wordende gebezigd terwijl het in art. 2 niet voorkomtveeleer moet geacht worden te beduiden die eigenschap welke het uitsluitend deel is van hem die de Kroon draagt, namelijk zijne onschendbaarheid en dat deze, door hetgeen hier in Jacto als bewezen is aangenomen niet is aangerand dat derhalve het eerst aangevoerde mid del van cassatie is gegrond, en het daardoor onnoodig~is, in een onderzoek to treden omtrent hetgeen subsidiair is aangevoerd dat de Hooge Raad voorts niet mag terugko men op de feitelijke beslissing ten aanzien der drie overige punten van aanklagtals zijnde door het Hof uitgemaakt dal het niet gebleken was, dat bij het beklaagde dagblads- nrlikej 's konings gezag boosaardig zoude zijn aangerand en ten andere de persoon des konings daarbij niet zou zijn gehoond of gesmaad, en dat, voor zoo verre eenige per soonlijke smaad of hoon daarbij mogt zijn aangedaan deze kennelijk niet tegen den hoogen persoon des konings, maar tegen anderen is gerigt. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het gewezen ar rest vernietigdalleen voor zoo ver daarbij met teniet- doening van het vonnis der regtbank te Arnhem de re- quirant is schuldig verklaard aan het boosaardig en in het openbaar aanranden van de waardigheid des koningsen deswege veroordeeld is lot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren en in de kosten; en op nieuw regt doende, op de als bewezen aangenomen daadzaken heeft de Hooge Raad verklaarddat het geïncrimineerde dagblads-artikel niet bevat eene boosaardige en openbare aanranding van de waardigheid des koningsen is diensvolgens de heer Thieme te dier zake ontslagen van alle regtsvervolgingde kosten te dragen door den Staat. SNEEK 9 Maart. Twee van 's rijks commiezen hadden heden een vaatje zeep aangehaald of benaderd en den af- feveraar den heer Jan van Dijk, als fraudateur bekeurd, op grond, dal het aangehaalde fust niet dooreen behoorlijk document zoude gedekt zijn. De heer J. van Dijkwel bewust van aan zijne verpligliug te hebben voldaan was echternaauwelijks op de ondernomen calange opmerkzaam gemaaktof eensklaps rijst uit den hoop aanschouwers de door vele tongen geuite beschuldiging op, dat de commiezen, met eigen handen het aan het vust bevestigde document hadden verscheurddeze beschuldiging veroorzaakte eene zamenscholing van eene groote schare mensehen welke zich eerst na de komst der politie verstrooide. Dat productief maken dat weet wat KAMPEN13 Maart. Gisteren zag men hier een 20tal landverhuizers binnen trekkenwélgekleede liedenkomen de uit het Hannoversche. Zij hebben zich heden inge scheept om den togt naar de N. Wereld voort te zetten. Ook zijn hier talrijke kolommen Hollandsche bedelaars door getrokken koers zettende naar de Elisesche veldenbij Ommen. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd J. L. Signetsnijder en D. Cohen. W. J. Meijssen en J. E. Volkers. J. T. Groen en D. Boonacker. W. Bruin en D. van der Meer. Bevallen A. Hartsenik geb. van der HamZ. N. van Straaten geb. Daniels Z. IJ. de Jong geb. Voogd Z. G. J. Cohen geb. Ha ringman Z. 31. de Boer geb. Schuurman D. A. Arend geb. Ox Z. J. Schokker geb. Schmitz Z. N. Rensmaag geb. BödtD. M. Sleijer geb. Straghouw D. V. Trios geb. van der Ster D. 31. Koorn geb. SpanjerdtZ. J. Hildebrand D. A. Veenendaal Z. Overleden P. J. T. Lamm'eth 4 m. H. Frankfort61 j. (ÜJcmctugbc IScrigtcn* Te Arnhem is dezer dagen eene schijnbare hoog zwangere vrouw door eenige kommiezen voorspoedig verlost van eenige kannen jenever. De Koningin van Engeland heeft eenen vasten dag ook voor Ierland uilgcschreven ten einde zoo mogelijk den hongersnood to keer te gaan. H. M. zat voorgaan met eenen orthodoxen zalmslaart geboortig van Lekkerkerk (K. C.) De Burgemeester vari Harderwijk is benoemd tot President der nieuwe opgerigte sociëteit Har-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2