WEEKBLAD van den ililfi töti n°. 17. 1847. en het VIJFDE JAARGANG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. HAAïOAG ADYERTEÏNTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 26 APRIL. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. B lï IT S C H L A N D. FRANKFORT, 19 April. Men schrijft uit Rome, dat de geestdrift des volks voor Pius IX nog steeds toeneemt. Een brief van den 5 meldtdat de Paus in de laatste dagen een streng gerigl over verscheidene koorn-woekeraars gehou den heeftwelke door hunno praktijken in verscheidene ge deelten van den Kerkdijken Staat het gebrek vermeerderden. Twee van hen de baron Gratioli en Signor Tosti (broeder van den kardinaal van denzelfden naam) zoudonaar de meening des volkswelligt strenger moeten gestraft worden; want de Paus heeft in zijne menschlievendheid slechts bevo len dal zij de ontzaggelijke hoeveelheid graan die zij langer dan een jaar opgehoopt haddenvoor de helft van den markprijs te koop zouden stellen. ENGELAND. LONDEN, 17 April. Een inderdaad zorgwekkend ver schijnsel is de dagelijksche aankomsl te Liverpool van duizende Ieren die ellende en besmetting overbrengeu in de plaatsen, waar zij eene schuilplaats zoeken. Gedurende de maand Maart alleen zijn daar 50,000 Ieren ontscheept. De eerste helft van April bragt er bijna 25,000 aan, en zelfs nog den afgeloopen zaturdag en zondag arriveerde nog nagenoeg 6500 dier ongelukkigen te Liverpool. Do ziekten cn het gebrek rigten onder hen echter zulke verwoestingen aan dat men het getal dergenen die dagelijks ten grave gesleept worden, zonder overdrijving op 40 a 50 mag stellen. De Times verklaarddat een aanval van Fransche oorlogschepen aan denzelven minder bedenkelijk zou toeschijnendan deze zwermen van ongelukkigen. Het blad dringt aan op het noodwendige van eene spoedigo voorziening in dit kwaad. Uit Nieuw-York heeft men belangrijke tijdingen van den 3 April. De beide leger-korpsen van de Vcrecnigde Stalen en Mexico zijn eindelijk slaags geweest. Op den 22 Feh. ontmoeten do korpsen elkander hij Sallillo. Het ge vecht is niet beslissende geweestdaar beide veldoversten de generaals Taylor en Santa Anna zich do overwinning toeschrijven en na het gevechtelkander hebben aangera den zich over to geven. Do Noord-Amcrikaansche dagbladen z ggeu dat de Mexikanen 4000 man aan dooden en gekwel- slen hebben verloren en zij slechts 700 man. De Mexikanen daarentegen beweren, dat do N. Amerikanen een verlies van 2000 man hebben gehad. De generaal Taylor vraagt versterking. De Mexikanen zulten CVCüWtl moolnn iivtnl'iln», daar de plaatsen Vera-Cruz op St. Jean d' Ulloa zich aan den generaal Scolt hebben moeten overgeven. F R A N K R IJ K. PARIJS, 17 April. De Presse zegt: Terwijl men in Parijs vraagt: waar Don Miguel zich ophoudt? weel men in Londen dat hij Zondag in de Roomsche kerk in Ge- orges StreetPortman Square op de plaats van den am bassadeur van Frankrijk heeft gezeten nevens den nieuwen consul generaal van Frankrijk. Een bejaard man Damoiseau genaamdbewoonda sedert vele jaren een bovenvertrek in rue Sainl-Honoré nabij de kerk van St. Roch. Men hield hem voor behoef tig ten minste hij zag er als zoodanig uit. Gisteren be merkten de buren dat zij hem in eenige dagen niet ge zien hadden. De deur van zijn vertrek was gesloten; toen men klopte werd er niet geanlwooid. Do commissaris van politie werd gehaald en do deur opengebroken. Men vond iiem dood. Het was een gierigaard, want men vond 20,000 fr. aan baar geld. Hij leefde zeer zuinig. Men weet niet of hij erfgenamen heeft. Dit jaar schijnt noodlottig voor de gierigaards, dewijl dit de 3e of 4e is die sedert eenige weken is dood gevonden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIE£^4 April. TIEL 21 April. Als een klgii staalljo rl^r opliglaffifcn, waartoe het thans zoo veelvuldig circulerend ViapiereM|ekt

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1