HELDER en det lEUWEDIEP, I 1847. 18. VUFJIG J11RMVG. ^l'"» HBt Gq fiit Weekblad wordt eiken Maandag-morden uitgegeven bij C. HAKKER Bz te Nieuwe Diej. De 1'rijs is 80 Cis. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Pcstkar^- toren zijner woonplaats. MAANBA AD VERTEN TIEN gelieve men ODgezegekl aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 3 M E I. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. EEN WOORD aan de STEMGEREGTIGDEN van den HELDER. Terwijl dit Nomrner van ons Weekblad de Gemeente doorwandelt zullen de Stemgeregtigde ingezeten in de gelegenheid gesteld worden uit de aangeboden Naamlijst van Kiezers eene keuze te doen van Kie zers voot dit district die op hunne beurt de Provinciale Suten benoe men. Die zaak is van meer belang dan doorgaans gedacht wordtwant wij beweren niet te veel als wij zeggen dat het geheele wezen van onze vertegenwoordiging in de Tweede Kamer in den eigentlijken zin des woords van de keuze der kiezers afhangt. Immers wanneer deze onafhankelijke, helderdeukenden, reg*schapen mannen tot leden van de Provinciale Staten kiezen is bet op goeden grond te verwachten dat zij op hunne beurt zonder te vragen naar welbehagen van buiten op hun eigen geweten af mannen zullen kiezen die de belangen van bet Va derland verstaan en den moed hebben voor hunne overtuiging uit te ko men. Jaren lang heeft eene onverklaarbare slaperigheid het, op zijne vrijheid en regten zoo jaloersche Nederlandsche volk beheerscht. De Stembilletlen gingen rond, men gaf ze oningevuld terug, of zoo men zich de moeite gafeenige namen op te schrijven men teekende ze op goed geluk af aan en zoo er een geluk bij was, dan was het dit dat men het-slembiliet niet eens sloot of teekende waaruit voortvloeide dat ze als zonder waarde werden ter zijde gelegd. Kon het anders of de verkiezing kwam in eenzijdige handen, en da gansche vertegenwoor diging werd eene illusie. Of het hier beter is gegaan Beschamend moet het antwoord op zulk een teedere vraag uitvallen. Terwijl elders het staatkundig volksleven ontwaaktis het hier nog de slaap van mid dernachten hoe waar het is wat wij zeggen, moge daaruit blijken, dat op het tegenwoordig oogenblik deze hoofdplaats van het district geen enkelen kiezer telt. 't Is ongelooflijk en toch is het zoo 't is een on gerijmdheid maar eene waarheid. Misschien tellen de 10,000 zielen van den Ilelder geen enkelen die bevoegd is om kiezer te zijn ziet uwe lijst eens in bidde iken gij zult mij al aanstonds verschoonen om namen te noemen. Ik wenschte u wakker te maken de oogen te ope nen" en als gij stemgeregtigde ingezetenen van den Ilelder wakker zijt en de oogen hebt uitgewreven ziet dan wat gij doeten slaat de na men van de bevoegden onzer plaatsgenooten niet over. Maar het is zulk eene groote keuze: 12 personen, 't Is zoo, maar stemt alleen die gij goed kent, als kondet gij slechts zes, wat zeg ik al kondet gij slechts drie vinden. Het komt niet op namen, maar op geschikte personen aan. Daarbij moet ik u oplettend rrtaken dat in het reglement ter dezer za ke wel uitdrukkelijk bepaald wordt dat in gevalle er te weinig (n,w men) mogten genoemd zijn dit zal niet beletten dat op de genoemden alle acht zal worden geslagen." Yerder zij het u aanbevolen uwe Stem- billetten behoorlijk te onderteekenen en te sluiten met een ouwel of lak. Zonder dit gaat uwe stem te loor. En nu Stemgeregtigden, uwen Vaderlandsclien pligt volbragt zonder omzien, zonder invloed van buiten, op hun eigen geweten af. "Wij zeggen u nietstemt dezen of dien maar stemt wien gij als de waar digste kenten wij kennen immers bier malkander. Als gij uwen pligt verstaat zal de uitkomst niet falen en wanneer die allerwege wordt in het oog gehouden behoeven wij nog niet aan het behoud van het lieve Vaderland te wanhopen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. OOSTINDIE. De Javasche Couranl bevat onderscheiden bijzonderheden omtrent de groote nieuwigheid van den dag lo Batavia 't ijs, dat menig inboorling verbaasde en ontstelde die voor 't eerst in aanraking kwam met dit vervloeijend kristal. Vooral maakt hel blad opmerkzaam op den onschatbaren zegen dien 't ijs als geneesmiddel verspreid heeft. In 't groot mi litair hospitaal werd het sedert November voortdurend ge bruikt met eene gunstige uitkomst in vele ziektegevallen die de verwachting zeer ver overtrof. Dagelijks werd in dit hospitaal gemiddeld 40 pond gebruikt. De ontvangen lading was spoedig opgebruikt en do Javanen moesten zich nu weer langen tijd van ijs spenen. Ware nu niet de aanvoer van ijs bij octrooi uilsluitend aan één handelhuis lo Batavia toe gekend dan zouden onzen O. Indische reederijen voordeeligo speculatie kunnen doen door van Nederland landverhuizers naar N. America vandaar ijs naar Java en vandaar koflij naar Nederland te voeren. Java bleef rustigniettegenstaande de rijst't gewone voedsel der inlanderszeer duur wasook ten gevolge der voordeelen aan de uitvoerders van rijst naar Nederland toe gekend. De Indische regering heeft besloten de zoo nood zakelijke rijsteelt uillebreiden men scheen het echter over de middelen daartoe nog niet eens lo zijn zoodat de uil werking van dit besluit nog wel minstens een jaar zou blijven. Onderlusschen leed do bevolking in sommige rcsidenlien nij pend gebrek en hadden de stormen van Febr. de te veld staande rijst zeer beschadigd en hier cn daar groolendeels vernield. De Free-press van Singaftore ierigt het volgende Volgens tijdingen van Laboat^|? hee|I de T^ilscho gezagvóeu-»-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1