WEEKBLAD vam DES HELDER EN HET N1EUWEDIEP, DE OMNIBUS. y^BlG ZHBT "oe 1847. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. AA1TBSS73DX1T3. No. 21. VIJFDE JAARCAXC, Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAAK DA G ADYERTENTIEN gelieve men ongeregeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zalurdagsdes middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 34 MEI. Conducteur laat binnen de oppositie; wat dat voor een vent is? laat hem maar eerst gaan zitten hij zal zich nader bekend maken luister goed toe de Catholijke Nederlandsche Stemmen spreken. vAsmodée is boos op de oppositie en hij heeft gelijk. Het is niet mo gelijk dat eene dusdanige oppositie iets goeds te weeg brenge en tuch is zij zoo talrijk, dat men letterlijk zeggen kan,- dat allen die niet uit de schatkist trekken tot de oppositie behooren. Waar hapert het dan?' Aan het ontbreken van samenwerking. En wat belet alle samenwer king?anti-Catholijk vooroordeel, niets anders! En juist hij de zooge naamde somraiteiten der oppositie bij de mannen diebon gri mal gré de hoofden en hoofdorganen der oppositie zijn willen (tegen wier aanmatiging Asmodèe zich met regt verzet, die joumaux d t/rand format) stralen die vooroordeelen en daaruit voortvloeijende antipathie tegen het Catholicismus allerwege door. Die mannen die bladen en niet zelden ook les joumaux a petit format geven daardoor aan de Catholijken zoo vaak aanstootdat deze zich telkens meenen te moeten terughouden als met vrucht grondwettige stappen zouden kunnen worden gedaan. En toch wij hebben het meermalen gezegd en herhalen het aan de oppo sitie zonder de Catholijken en hunne krachtdadige medewerking zult gij niets uitwerken niets goeds tot stand brengen en u ten slotte be- lagchelijk maken." Welzoo, welzoo. De Catholijke Stemmen hébben het raadsel opge lost waarom de oppositie in Nederland samenwerking ontbreekt en wanneer zij iets uitwerken zal. Er zijn eenvoudigen die gelooven dat sommigen oppositieschrijvers alleen bedoelen verguizing der regering verdrijving van-,het Oranje huis; dat andere oppositiebladen uitgeven uit de voordeelige vaderlandsliefde van vele abonnementen te krijgen dat andere alleen hunne kolommen aan de oppositie wijden om inderdaad een betere toekomst voor regering en volk voor te bereiden. Als dat waar is gelijk er niet aan te twijfelen valt, dan is het gebrek aan za- menwerking gemakkelijk te verklaren. Trouwens tusschen kwaadaardig heid eigenbaat en zucht tot volksgeluk is geene harmonie denkbaar. Maar de C. S. weten het beterhet is zeggen zij Catholijk vooroordeel antiphatie tegen catholicismus. Wel dat's ongelukkig, ergo alle en vooral de dagbladen in groot formaat moesten Catholijk worden zie dan was het klaar. Dan was meteen de waarheid een domper op het hoofd gezet. Want die Hoeren beschouwen elke openbaring der waarheid, b. v. de eenvoudige referten van den Heiligen Gepkens als logen en aanranding van het Catholicismus. Men heeft het in Belgie kunnen zien dat eene vereeniging van liberalen en catholijke oppositie wel eene revolutie kan uitwerken maar de eendragt tusschen licht en duisternis waarheid en logen niet herstelt. Maar daar komen andere passagiers instappen. De begrooting over 1818 en 1849 en het voorloopig verslag. Dit laat ste stuk geeft een schitterend voorbeeld aan allen die van spiegelgevecht houden. De begrooting draagt haren regten naam want zij begroot een volk dat onder de lasten klein wordt. De Heeren uit de tweede kamer, die er warm in zitten, en uit die begrooting nog al een aardig speldegeld trekken hebben de geldheffende regering gelaakt en geprezengeaaid en geknepen. Intusschen komt alles daarop nêer dat de regering goed lof-en prijzenswaardig kan zijn, en hare handelin gen waarheid missen, ergo: de onwaarheid in het financieel bestuur met lof gekroond. Is dit de lof der zotheid roept er een van achteren goede reis Omnibus wij hebben genoeg gehoord. Op Woensdag den 26 Mei 1847, des namiddagsten 2 ure, zal, onder nadere approbatie door den Staatsraad Gouverneur van de Provincie ;3Voord-IIolland ofbij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedèputéerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat aan het lokaal van het Gouvernement der Provincie te Haar lem worden aanbesteed lo. Het maken van een gedeelte OEYERWERK aan het West- zaner Buitenland. 2o. Het BESCIIULPEN van den Weg in de Gemeente Hensbroek van af de grensscheiding tusschen die Gemeente en Opdam. tot aan de Brug over de Ringvaart van den Heer Hugowaard. Deze Aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken op welke de bovengemelde Aanbestedingen zullen plaats hebben, zullen ter lezing liggen, boven en behalven aan het Gouverne ment van Noord-Holland, in de voornaamste Logementen en Ko/Hjhuizen als te Amsterdam in het Logement het Wapen van Medemblik op den Dam in het Noord-Hollandsche Koff ij huis in de Kalverstraat in het Kolfijhuis het Vosje bij het plein van de afgebroken Beurs in het Logement het Harlinger Veerhuisop de Texelsche Kade, in de Nieu we Stads Herberg aan het IJ, in de Bcerebijtbuiten de Utrechtsche poort en in de Bel, op den hoek van het Haarlemmerplein,- te Haarlem, in de Kroonin het Noord-Hollandsche Kojfijhuis en in het Bossche Koffjhuis; te Alkmaar, in dcu Rooden Leeuw, in de Toelast en in het Wapen van Haarlem; te Hoorn, in het Ongemaakte Schip en in den Dotten-, aan den Helder, in het Heer en-Logementte Nieuwe Diep, bij Ihiun en in het Logement den Burg-, te Modenblik en te Enkhuizen in den Valk-, te Purmerende in den Vergulden Roskam; te Monnekendam, in den Doelen; te Edam, in het Heeren Logement; te Weesp, in den Roskam; te Muiden, in het Hof van Holland; te Naarden, bij Jurris- sen; te Utrecht, in den Nieuwen Bak; te Sliedrecht, in het Regthuis; te Zaandam, in den Otterte Buiksloot, in het Roode Htrtop het Eiland Wieringen te Hippolitus Hoef, eu op het Eiland Texel, aan het Oude Schild in de Zeven Provinciën. Zullende acht dagen vóór de aanbesteding de noodige aanwijzing in lo co geschieden, en wijders nadere informatien te verkrijgen zijn bij den Hoold-Ingenieur E. de Kruijffte Haarlem, bij den ingenieur A. B. Mentz te Purmerende, omtrent het eerstgemeldeen bij den Ingenieur J. Orttte Alkmaar, aangaande het andere werk.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1