Het is waarer zijn ook hier te lande strekenwaar bitter gebrek geleden is, even als Ierland en Vlaanderen en aan den Rhijn. Maar terwijl elders honderdduizenden en millioenen gulden niet voldoende zijn, om de hongerlijdende bevolking te voeden, is hier naauwelijks eene oproeping tot hulp van de noodlijdenden gedaan, of reeds eene week daar na heeft de liefdadige natie daaraan zoo ruimschoots voldaan, dat de meesto hulpvragenden gemeend hebben voor verde ren onderstand te mogen eu te moeten bedanken. Lof en dank dan voor dezen goeden geest onzer ver mogende landgenootenf die zich zeker zal blijven openbaren, zoo dikwijls onverhoopt do bohoefte zich hier of daar op nieuw mogt vertoonen. Maar lof en eere aan het Nederlandsche volkaan de velendie meer ef min onder deze buitengewone tyds-om- standigheden gebukt gaanvoor de gelatenheid en het ver standig geduldwaarmede zij dragen wat niet af te wenden is. Hier ziet men wat een verlicht en tevens godvruchtig volk ten goede vermag. Overal elders om ons heenvan verre en van nabijklinken ons uit het buitenland oproer kreten te gemoet. In Frankrijk, in Belgie en in Duitsch- land waren geweld en plundering door de sleden en over het platte land rond. Overal maken de rampzaligen zich zeiven nog meer rampzalig door eigen schuld, wanneer zij, door enkele boosdoeners opgezet, roekeloos de voorraden plunderen en vernielen die hen nog langen tijd hadden kun nen voeden. Maar waar is tot heden binnen do grenzen van Nederland de rust ook maar een oogenblik verstoord geworden? Deze kalme bezadigde houding des Nederlandschen volks brengt hare eigene belooning mede. Waar anders schrik en angst zouden heerschen, daar werkt nu hulpvaardigheid qn mgdedoogen. Maar nog treffender kan dit blyken uit de volgende bijzonderheid. Onder de vele ladingen graan, die in de laatste dagen hier ter stede zijn aangevoerdwas er een groot aantal voor Duilsche rekening en bestemd naar den Rhijn. Maar toen ook langs den Rhijn de gemoederen onrustig werden en het volk met geweld en plundering dreigde, hebben de eigenaars dier ladingen onmiddelijk or der gegeven om dezelve niet naar den Rhijn uit te voeren, maar ze hier aan de markt te verkoopen, lerwgl zij vrees den, dat hun eigendom bij aankomst daar ginds geroofd zoude worden. >>Dat hebben dus de Rhijnbewoners door hun geweld ver kregen, dat zij do bestaande voorraden vernield en de aan komst van pieuwe toevoeren terruggehouden hebben 1 Dat hebben wij door onze rust en kalmte gewonnendat de vreemdeling met vertrouwen zijn graan herwaarts zendt en onwillens als het ware in onze behoeften het eerst en het meest voorziet." Adriaan Boomsma, aan den Heldert Jacob Schoon, idem Volkert Bakker, in de Zijpe. Pieter Arnold Beets, aan den Heldert Jan Kaan, in de TTieringerwaard. Pieter Sijbrandsz. Keijser, op Texel. Klaas Metzelaar, aan den Helder. Mr. Willem Bok, Texel. Pieter Langeveld, idem. Jacob Pietersz. Dijksen, idem. Cornelis Bouwensz. Bakker, idem. en Cornelis Baltusz. Bakker, aan den Helder. Naar men verneemt zyn door den Gemeente-Raad in de afgeloopeno week belangrijke maatregelen beraamd, en tot de uitvoering derzelveonder nadere goedkeuring der hoogere regering besloten Met het doel om de armoede te lenigenen vooral om de verdere toeneming van dit kwaad voor te komen en om daartoe te geraken, niet alleen stoffelijke, maar ook op de zedelykheid werkende middelen aan to wenden, heeft men voorgenomen, de werkinrigting Loon voor werkvoort durend in stand te houdenen tot dat einde een geschikt lokaal, zoo na mogelijk in het midden der gemeente, te bou wen; de administratiën der werkinrigting, der algemeene ar men en der uitdeeling van warme spijzen in den winter, te vereenigen onder een tol het groote doel eenstemmig zamen- werkend bestuur, dat de noodige fondsen zal verkrijgen uit de gemeentekas; alle ondersteuning te verstrekken, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid en de Diaconiën met intrekking van alle gemeentelijke subsidiënhet vrije beheer te laten over de door hen ingezamelde liefdegaven opdat deze kunnen strekken tot meerdere verzachting van .het lot der zoodanigen, dio door goed gedrag en godsdien- stigen wandel meer deelneming verdienen. Voorts is besloten de belasting op het gemaalvoor zoo veel de rogge betreft, af te schaffen, en lot dekking van het verlies hierdoor ontstaan, en der meerdere uilgaven die do voorschrevene maatregelen zullen vorderen, de belasting op het Binnenlandsch Gedisteleerd en den Wijn aanmerkelijk te verhoogen. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd geene. Bevallen M. Dienst geb. Schenkel»Z. H. J. Schuit geb. Grijm D A. J. Rieken geb. Boon Z. C. van Sanden geb. de Kok Z. M. Frisse D. Overleden J. Kuipers 73 j. F. Visser, 43 j. H. J. van Gunst 3 w.A. Rijkers, 7j. P. de Bell, 31 j. C. Stier, 3 j. Een onbekende drenkeling. BOEKBESCHOUWING. Deze week is m het licht verschenenHet Pinksterfeest of het eerste Avondmaal(eene Idijlle in hexameters van Tegnèrt) Naar het Ziveedsch door den heer P. P. L. C. von Eichstorff. Aangezien de beoefening der Poëzy buiten, onze grenzen ligt onthouden wij ons bescheidenlek van elke beoordeeliug van het vormelijke, waardoor deze overbrenging zich onderscheidt. Alleen maken wij onze lezers op denschoo- ncn en heiligeu inhoud van hetdichtstuk des voorlrcffelijkcn Zweed- schen dichters opmerkzaam. Schilderachtig cu boe ij end is de voor stelling. Leven en gang kenmerkt het geheel. Heilig do geest die het bezielt. Ja zoo is het Pinkster. Wel den leeraar. dio iu zijne grijsheid alzoo den oogst zijner heerlijke bediening HELDER en NIEUWEDIEP 22 Mei. Door de Stemgeregtigde Ingezetenen van het le kies district der Provincie Noord-HollandHoofdplaats Helder lijn benoemd tot Kiezers van leden voor de Provinciale Sta ten- vergaderingde Heeren;

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3