WEEKBLAD van den HELDER en het NIEÜWEDIEP. N». 22. DE OMNIBUS. "ïr G0 1847. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN eitz, AANBESTEDING. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A ar D A VIJFDE JA1ROA1NO, \T*~" 'Üs/ ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdez middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elk» plaatsing. 31 MEI. 3e RlD. Kr zijn nieuwe passagiers gekomenen daarom spannen wij de Omni bus nog eens in. Zie zoo twaalf zijn er te gelijk ingestapt. Het zijn Heeren de kiezers van ons District, 't is een mooi getal, niet waar? Sommigen zijn voor dertien hang. Het is goed gezelschap ook. Schoon wij niet alle kennen uit de bekenden besluiten wij tot de overigeen dit gaat immers door. Zie onze opwekking is niet vruchteloos geweest. Wij kunnen alleen van den Helder sprekenen moeten de getuigenis afleggen dat van het ruime driehonderd tal bijkans geen enkel slem- billet oningevuld is gebleven slechts een dozijn billetten waren niet in orde en hoe beredeneerd en toch niet bekuipt de keuze was nzijs-tnat de eerste op de lijst der gekozene ruim 250 stemmen had zie dat zijn toch blijken van leven. Heeren, kiezers houdt je gemak, gij rijdt naar de Vergadering hé Moet ge een lid ter provinciale staten vergadering kiezen? ei zoo! dat 's van belang, hoort! Bij de opgewekte stemming, staat het u niet vrij bij de verkiezing in slaap te vallen of een werk van beleefdheid te doen. Heeren, ziet wat je doet; kiest een man, die onafhankelijk is en een geweten heeft. Wij roepen u niet toe kiest ie mand die blijken geeft van de Hooge regeering te willen tegenwerken o reenwant die dit doen houden zich er zoo lang mede bezig tot dat ze een vetten post beet hebben neen wij raden u: ziet uit naar eenen mandie zijne roeping verstaatdie in de Provinciale Staten geen nul is en als hij een lid ter tweede kamer helpt kiezen uit eigen oo»en ziet. Mij dunkt zulk een wordt er wel onder uw twaalven gevon den en de volkstem als gij die eerbiedigdt, zoo als gij het doet door uwen eervollen rang aan te nemenheeft u een vingerwijzing gedaan wien zij zou zenden ergo. Goede reis Heeren Teel Succes Al weer een ander passagier 't is een hoog deftig man in achtba ren tabbaard een hoogleeraar te Utrechtdie met zijne soi disant wijs begeerte de alarm klok tegen het geloof der christenen en den bijl der verwoesting aan den boom des Christendoms gelegd heeft. Hij gaat eens uit toeren om wat adem te scheppen van zijnen herkules arbeid en van zijn twisten tegen iedereen die de knieën niet buigt voor den Baal zijner vermeende wetenschap. Hij heeft ook nu den tijd om lucht te scheppen, want men zegt, dat zijn wijsgeerig collegie nagenoeg door geen student meer bezocht wordt. Of het waar is weet ik niet een con ducteur hoort alles zonder zelf voor alles in te staan- Maar indien het zoo is vereert het evenzeer de Nederlandsche jongelingschap als het den Minister van Binnenlandsche Zaken schandvlektdie zulk een manhoe begaafd en achtingswaardig overigens, een leerstoel boodt. Hé hé wat. Waarom zou een geestverwant van den duitschen apostel des ongeloofs niet doceren mogen op onze Iloogeschoolen aangezien onze Staat het predikaat van christelijk mist. Al is onze grondwet door eenen Jood ge maakttcch moet het nog bewezen worden, dat de Nederlandsche Staat heeft opgehouden Christelijk te zijn. Ten minste zij is nog niet onchristelijk b. v. nog niet Israëlitisch Turksch of Heidensch geworden. Iets moet hij zijn want niets is een onding en zoo verre is het met Nederland nog niet gekomen. De Staat zorgt voor het Hooger onderwijs en daaronder is de opleiding tot Leeraren in de Protestantsche en vooral de Hervormde kerk begrepen. De Roomsche kerk staat ook in deze wat regt en billijk is op vrije voeten. In de Protestantsche kerk is dit zoo niet. De studenten in de godgeleerdheid zijn verpligt de lessen te hooren van een man die het Christendom noemt een wespennest van fabelen. Dat nest zal de onbeschaamde uitroeijeo en als de leerlingen den Meester navolgen, welk een heerlijk uitzigt voor de hervormde kerk Maar neen wijze man wij groeten u verlaten door kweekelingen die zich liever voeden aan den boom des levens eenzaam in de Omnibus. Gij twist als zeker edele ridder met luchtbeelden dien gij zoekt te doo- den leeft en is buiten het beieik uwer slagen. O daar komen nog andere reizigers en wel plaatsgenooten. Asjeblieft tpt.de volgende week. Misschien dat wij een er van. die zeer veel bagage bij iieh heen een eigen rtpuig gunnen. ire noorn uraasi over de paarden.'T is klaar voort, voort! Op Woensdag den 2 Junij 1847, des namiddags ten 2 ure, zal, on der nadere approbatie door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Noord-Holland, of, bij deszelfs absentie, door een der Leden van de Gedeputeerde staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaataan het locaal van het Gouvernement te Haarlem, worden aan besteed: Het baggeren van gronden uit het zoogenaamde Monnickendammer Gat. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken op welke deze aanbesteding zal plaats hebben zullen ter lezing liggen, behalven aan het Gouvernement van Noord-Holland in de voornaamste Logementen en Koffijhuizenals: te Amsterdam, in het JVoord-Hol/andsche Koffijhuis in de Kalverstraatin het Wapen van Medemblikop den Dam, in het Koffijhuis het Vosje bij het plein van de voormalige Beurs, in het Harlinger Veerhuisop de Texelsche Ka de, en in de Bil, op den hoek van het Haarlemmerplein; tc Haarlem, in de Kroonin het Noord-Hollandsche Koffijhuis en io het Bossche Koffijhuis, allen aan de Groote Markt te Alkmear in den Booden Leeuw in de Toelast en in het Wapen van Haarlem aan den Helderin het Heeren-Logementte Nieuwe Diep, in het Logement den Burg-, en bij Ihnen op het Eiland Texelaan het Oude Schild in de Zeven Provinci ën; op het Eiland Wielingen, te Hippolitus Hoef; te Medemblik en t» Enkhuizenin den Valkte Hoorn in den Doelen en fn het Onge maakte Schip; te Purmerende in den Vergulden Boskant; te Monnic- kendam in den Doelen; te Zaandam, in den Otter-, te Muiden, in het Hof van Holland; te Naarden bij Jurrissenen te Buikslootin het Roode Hert. Zullende acht dagcu voor de besteding zoo veel noodig aanwijzing in loco worden gedaan en inmiddels inforraatien te bekomen zijn bij den Hoofd-lngenieur E de Kruxjff, tc Haarlem en bij den Ingenieur J. G. van Gendtte Amsterdam.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1