B IT E N L A N D S C H E BER1GTEN. B E L G I E. GENT 20 Mei. Gisteren avond gevoelde zich eene vrouw alhier zoo zeer lot vijandelijkheden aangespoorddat ?ij den degen aangordende en eenen punthoed opzettendede vrou wen uit de buurt om zich verzamelde en aldus aansprak Brave Burgeressen! Onze mannen beroemen zich na komelingen van van Artevelde te zijninlusschen zijn het slechts groole deugnieten, ontaarde Gentenaars, mannen zonder hart, lomperls en lafbekken. Laten wij toonen.dat wij moediger zijn dan zij. Laten wij het werk, door onze sans-culloles begonnenvoortzetten en tot een goed einde leiden." Een serjant der municipale wacht, getuige van deze aan zetting tot oproer, vatte de heldin bij den arm; zij, echter getrouw aan de gevoelens van vrijheid, welke zij zoo even ■verkondigd had, trok haren degen, en al de vrouwelijke van j4rteoeld.es stonden haar bij. De Polilie-agent begon insgelijks den degen te trekken, met dat gevolg, dat hij de heldhaftige maagd aan de linkerhand kwetste. Alleen tegen dertig, wat zoude de serjant doen? Sterven? Neen, de ■vertegenwoordigers der municipale magt sterven slechts in hun beddaarom besloot dan ook de opvolger van Puijen- broek terug te trekkenen de belooverende sekse behield het slagveld. Nadat er rapport was gegeven, begaf zich eene vigilante naar het huis van deze hedendangsche Jeanne Hachette die haar naar de gevangenis geleidde. ENGELAND. T.our,nri ava jrifi. ue lijmng van aen iioorl van den beroem den heer Daniël O' Connell wordt bevestigd door brieven van Genua en door de dagbladen van het Zuiden, ofschoon de Atlas dit herigt tegenspreekt. Den loden Mei is hij in het hotel Feher, daar ter stede, overleden, nadat einde lijk een groot getal bloedzuigers geappliceerd was, waardoor hij aanvankelijk eene grootc verligting scheen te gevoelen. Eenige levensbijzonderheden van dezen vermaarden man zullen velen vvelligt aangenaam zijn. In 1774 werd hij te Cahirsiveen, in het Iersche graaf schap Kerry, geboren en had eerien dorps-pastoor tot eer sten onderwijzer. Deze priester maakte hem bekend met do oude legenden nopens do ongelukken van Ierland en strooi de in de ziel van den nog jeugdigen O' Connell de zaden tot die denkbeelden van emancipatie, welke hij in rijperen leeftijd deed zegevieren. Op zijn zestiende jaar liet zijn va der hem zijne studiën voortzetten bij de dominikanen te Leu ven en vervolgens bij de Jesuiten te St. Omer. Toen hij in 1793 in het vaderlijk huis terugkwam, ver keerde bet Engelsche gouvernement in vrees, dat do Fran- sche omwenteling weerklank mogt vindenweshalve het aan Ierland eenige concessieh deed en hel Parlement, in de ge denkwaardige 33ste acte der regering van George 111voor de kalholijkcn de balie openstelde, tot welke hun tot nog toe de toegang was verboden. O' Connell trad deze loop baan in, werd in 1796 lid van den Middlc-Temple alhier en in 1798 advokaat. Zijne eerste handeling, in die kwaliteit, was eene petitie der Iersche advokalen tegen de wetgevende vereening van Engeland en Ierland te leekenenzoodat men kan zeggen dat O' Connell van toen af repealir is geweest. Sedert wijdde hij zich met onbezweken ijver aan de zaak der eman cipatie van de kalholijken, die reeds toenmaals, zoo als he den zeven-achtste gedeelte der bevolking uitmaaktenen van allerlei voorregten waren uitgesloten. Eene magtige vereeniging (de orangislische loges)door protestanten georganiseerdwendde alle krachten aanom dezen staat van zaken te handhaven. O' Connell stelde hier tegen over hel kalholijk comité [catholidi board) welks doel was de vrijheid van geweten te verdedigen en de herstellingen der grieven van Ierland te bevorderendit comi té was de kern der groote associatie, die in 1823 lot stand kwam. Sedert 1815 genoot O' Connell onder zijne landgenooten eene groote mato van populariteit. De tegenpartij droeg hem echter eenen doodelijken haat toe. De verbittering ging zelfs zooverredat een lid van den stedelijken raad te Dublin hem eene uildaging zond. O' Connell nam dezelve aan en de uitdager wierd gedood. In 1829 viel de keus van het graafschap Clare op O' Connell als lid van het Parlement; deze verkiezing had slechts weinige maanden plaats vóór de emancipatie der ka- tholijken, welke bill den" 13den April van dat jaar werd uit gevaardigd. Daar hij echter weigerde eenen eed af te leg gen, die hem als katholijk stuitend was, werd zijne verkie zing vernietigd; de kiezers van het graafschap Clare gaven hem echter weder met eenparigheid hunne stemmen, en eindelijk nam hii in A[»il 1830 zijnen zetel in het Lager huis in bézit. Van toen af was zijne loopbaan eene onafgebroken reeks van zegepralen, en langen tijd zal hij leven in de herinne ring van het volk van Ierland, als., de bevrijder van het land hnnner vaderen. Een schrikkelijk voorval heeft plaats gevonden op den spoorweg lusschen Schrewsbury en Ghesler. De treindie het slation te Chesler ten 6| ure verlaatwas juist aan de nieuwe ijzeren brugdie over de Dee ligt aangekomen toen het verwijderdste gedeelte der drie ijzeren bogen met een geweldig gcdi uisch inslorteen den geheelen trein met uitzondering van de locomotief en den tenderdie de overzijde behouden bereikten 120 voet diep in de rivier medesleeple. De gcheela uitgestrektheid van het ongeluk; kan nog niet bepaald worden. Negen personen echter zijn reeds dood of stervende er uilgehaald en verscheidene ande re gekwetst en verminkt. De stoker van de locomotief is van zijne plaats op den tender geslingerd en op de plaats gedood. BINNEN LAND. HELDER en NIEUWEÜIEP 29 Mei.; Van her en derwaarts wordt gemeld dat allo veldvruch ten uitnemend zich voordoen ook het zanderige, Huisduinen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2