WEEKBLAD van den IIELDEli en het NIEUWËDIEP. WERK-INRIGTING. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. (ingezonden.) VJJFIH; JAARdAKC!. N". 23. ^tGEN HEt Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG 1847. ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uilgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elk» plaatsing. J u n ij. Het is genoegzaam algemeen bekend, dat in den loop van liet vorige jaar, een aanzienlijk getal Ingezetenen dezer gemeente zich hebben vereenigd en hunne otters gebragt, lot (laarstelling eeuer zoogenaamde werk-inrigtingten einde aan behoeftigen handenarbeid te verschaffen, het bedelen zooveel mogelijk te gen te gaan, en de armeu-administraliën gedeeltelijk te ont lasten van zoodanige personen die tol het verrigleu van eCnige werkzaamheden geschikt werden geoordeeld en dal deze onder neming door medewerking zoowel van het Plaalselijk Bestuur, hetwelk daartoe een Subsidie van f 1200 heeft bijgedragen^als van de Commissie voor do spijsuildeelingdie de spijzen bij voorkeur aan de in de werkplaats opgeuomene personen uil- reiktenzoo niet geheel, althans gedeeltelijk aan de verwach ting heeft beantwoord. Do Directie der werk-inrigting behoefte gevoelende aan een doelmatig locaal, heeft zich tot bekoming van hetzelve, tot het Plaatselijk Bestuur gewend, waarvan de uitslag is geweest dat hetzelve onder goedkeuring van het liooger Bestuur, totde bou wing van liet verlangde locaal besloten, en wat meer zegt, goedgevoudeu heeft, om de admiuistraliën der algeineeno ar men, werk-iurigiing en spijsbereiding te vereenigeu en de daar toe bcnoodigde fondsen uit do Plaatselijke Kas te verstrekken waardoor van zelve de liefdadige Commissiën zullen worden ontbonden en de lang betwiste stelling zich bevestigtdat de Slaat of de Gemeente de armen behoort te onderhouden. Wie zoude zich niet verblijden bij liet vernemen van zulke liefdeblijken ter verzachting van het soms harde lot onzer ver armde uatuurgenootendoch wie, dio het belang der Gemeente niet onverschillig en eenigermale met derzelver huaucieeie toe stand bekend is zal zichzclven niet afvragen; Is dat gebouw dan zoo volstrekt aoodigzouden de Plaatselij ke inkomsten zoodanige belangrijke uitgaven op den duur kun nen bestrijden, en zal die maatregel werkelijk strekkeu kun nen, om do armoede te verminderen en de lediggangers tot werken te noodzakeu? Wij hebben ons voorgenomen bij die vragen ecnige «ogenblikken stil te staan. De Directie der werk-inrigting heeft bij haar voorstel aan gevoerd dat, hoewel het zoogenaamde oudeschool, het eigen dom der Gemeente, ter harer beschikkking, was gesteld het zelve geeno genoegzame ruimte bevatte om een getal van p. m. 200 behoefiigcn te kunnen plaatsen zoodat er een tweede lo caal benoodigd is geweest, waardoor Tele onnoodige kosten voor belooning eens opziglers het verschaffen van vuur en licht als anderziuts zijn veroorzaakt geworden, welke kosten bij liet bestaan van een doelmatig gebouw gedeeltelijk hadden kunnen worden bespaard. Wij stemmen toe, dat dit argument niet van alle groud onf bloot schijnt Ie zijn, doch dc ondervinding heeft ons doen op merken, dat er onder het opgegeven getal armen vele ,ja wei- ligt de helft kinderen waren voor welken het wenschelijk wa re geweest, dat zij naar de school gezonden waren, en dc ou ders iu de werkplaats hadden gezeten indien men daarbij in aanmerking neemt, dal tot het voorbereidene weik, hetwelk des zomers behoort te geschieden, en nu uit nood gedurende den winter heeft plaats gehad, bijna de helft van de ruimte iu het oude schoollocaal is ingenomen, dan zoude m»u welligt kun nen aannemen dat men het met dal locaal nog wel eens zoude kun nen aanzien, mits er geene kinderen maar in leeftijd meer ge vorderde personen werden toegelaten te meer daar het pluis- werk voor de Marine of tot Particulier gebruik vervaardigd, hoe men het ook draaijeu of weuden wil, gceue blijvende zaak is, waarop men voortdurend rekenen kan; en al ware hetsoms noodig om in den winter een tweede werkplaats aanleschaffen zoude zulks wel zoo vele. buitengewone Kosten veroorzaken dan de intresten vau het kapitaal tot bouwing eener werkplaats benoodigd en het jaarlijks onderhoud vau dezelve zullen be dragen? zonder nog te gewagen van de kosten van administra tie die voor zoodanige inrigling vereischt wordt, en door welk een en ander minstens eene somma van1000 per jaar verloren Het zoude ons leed doeti de goede bedoelingen des Besluurs te betwijfelen, of te verwerpen, maar het komt ons, (dit mo gen wij niet verzwijgen,) in den tegenwoordigen lijd cu in ee ne Gemeente als deze eenigziuts gewaagd voor, om de plaatselij ke kas met zoodauige enorme uitgaven te bezwaren daar de plaatselijke inkomsten veeleer af- dan toenemen. Men stelt zich voor, zulks door do vermeerdering der. belas ting op het gedislelleerd en den wijn te zullen vinden, dan do ondervinding zal leeren of dit ook wel de zekere weg is, daar het immers geen betoog behoeft, dat de smokkelhandel naar mate van de verhooging der belastingen vooral in eene plaats die zoo uitgestrekt en inoeijclijk te bewaken is, zal toenemen; hetwelk niet alleen ten nadeele der Plaatselijke ka», maat' ook van den eerlijkeu handelaar moet uitlopen. Het vervolg in No. 24.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1