WEEKBLAD van den HELDER en iiet NIEUWEDIEP. N°. 26. HBt c0 1847. MET N°. 27 GAAT DE REDACTIE OVER IN ANDERE HANDEN. WERK-INRIGTING. v VIJFDE JAARClVi;. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz, te Nieuwe Diep. l)e 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAASfBA G ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aon den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken reg^l meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2» J 11 w IJ. (INGEZONDEN STUKKEN.) In tle Weekbladen No. 23 en 24 dezes jaars, een Terloog be trekkelijk de Werk-inrigiing vindende, in hetwelk eenige op gaven en mededeelingen voorkomen, waarop ik mij als Voorzit ter der Directie aan opgcmelde inrigting geroepen en verpligt vind lo antwoorden; ter voorkoming van ongunstige indrukken of verkeerde beoordeclingenneem ik de vrijheid de Redactie van dit Weekblad te verzoeken het onderstaande wel te willen plaatzen. De schrijver zooveel mogelijk volgende, wordt het noodzake lijk geacht, alhier met cenigo weinige woorden mede tedeelcn, dat gedurende het afgcloopcu winlcrsaisoenallen die zich om werk hebben aangemeld, zulks hebben verkregen, en dat er dien tengevolge tot een maximum van 233 personen in en 14 builen de Werk-iurigting hebben gewerkt, alzoo le zamen 247, hoe zeer de Directie zich had voorgesteld dit getal doorgaande niet boven de 100 uit te strekken; dat van de verstrekte fondsen, in stede van te zijn verwerkt, waarvoor zij waren afgestaan, geen clercle zal zijn verloren, wanneer de winter-werkzaam- heden voor het tweede jaar zullen aanvangen; dat de gcheelc vooraad welke was gefabriceerd, bestaande in 16602 bossen pluis, 1703 pond plattingplus minus 300pond schiemansgaren en circa 5000 pond afval, is verkocht en afgeleverd, en er nu reeds een voorraad bestaat van ongeveer 15000 pond pluisbaar touw, ter verwerking in den aanstaanden winter; na deze uit eenzetting zij het aan den lezer overgelaten te bcoordeelen, in hoeverre de Werk-inrigling aan do verwachting heeft beant woord De gronden welke do schrijver do Directie in den mond legtter Terkrijging van een nieuw lokaal als: ongenoegzame ruimteiu de gebezigdo localen, onnoodigo kosten enz., zijn ovcreoiikom- stig do waarheid, maar ook even waar is het, dat een hoogst belangrijk puut, hetwelk bij de Directie zeer zwaar weegtdaar bij niet is gevoegd, nair.entlijkdat de in gebruik geweest zijn de localen, als laag en bedompt zijndebij eenc opeenhoping van menschen verderfelijkst invloed op derzelver gezondheid uitoefenenzeker zal dit puilt zijn vergelen, of over het hoofd gezien, want men zal het toch wel niet als een kleinigkeid wil len beschouwen, welke gecneu overwegenden invloed op hel be sluit kan uitoefenen. -Na toeslemming dat de argumenten door de Directie aange voerd, niet van allen grond ontbloot zijn, wordt aangemerkt, dat vele ja wettigt de helft hinderen warendie in de Werk- inrigling gearbeid hebben, voor welke het wensshelijk ware ge weest, dat zij naar de school waren gezonden. Zonder le blij ven stilstaan bij de behoefte en nood welke in den afgeloopen winter hebben gebeersclitdewelke meer dun ooit brood ver dienen, boven het leercn moest doen stellen, vraag ik met al le bescheidenheid, van wien behoort dat ter school zeilden uit- tcgaan? naar mijne niceniug niet aan do Directie der Wcrk-iii- rigting, wanneer zij daartoe geene bijzondere aanleiding of uit- noodiging ontvangt, alzoo deze zich ten taak stelt, om werken daarvoor belooniug to verschaffen, ter voorziening in hunne be hoeften aan alle armen eu behoeftigen die zich daartoe aan melden, en alzoo vermeeuen daarvan geene kindereu le mogen of to moeten uitsluiten, wanneer die hunne of hunner oudereu behoeften, ja dikwerf honger kenbaar maken; vooral wanneer het getal van de zoodanigen welke in de termen van het school gaan vallen, zoo gering bleef als straks zal blijken, werkelijk het geval te zijn geweest, eu zij door hunne ouders, of oudere broeders of zusters waren vergezeld; geenzints wil de Directie het aangemerkt hebben, alsof zij het ter school gaan en leeren niet zoudo willen bevorderen, zij is bereid daartoe op iedere regtstreeksche en behoorlijke aanvrage do hand lo lceiien eu krachtdadig mede tc werken, vooral ua do overtuiging die zij verkregen heeft, uit eenc statistieke personele beschrijving on der haar berustende, waarvan de opgaven uit de mond der ar beidende zelve zijn opgenomen, dat er ouder het getal in do erk-inrigtiug arbeidende personen van af 8 tot en met 19 ja ren vele gevonden worden, die niet lezen of schrijven kunnen; maar gesteld dat de Directie die jonge kinderen niet had moe ten opnemen tot welken ouderdom moet men alsdan aanne men dat kinderen van armen eu behoefligeii de school moe ten blijven bezoeken? Sommigen beweren tot en met 10, an deren tot en met 11, en wederom anderen zelfs tot en met 12 jaren; een ieder's oordeel daaromtrent vrij latendezal iiogthans uit onderstaande opgave blijken, dat het aantal kinderen iu deze jaren vallende niet zoo aanmerlvclük,is geweest als;

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1