o HET DIAMANTEN KRUIS- In de Noordzee hebben eenige visschers dezer dagen eenen grooten doodcn walvischdie een scheepstouw rondom zijn staart hadgevonden en naar Blankenberg gesleept. BINNENLAWD. HELDER en NIEUWEDIEP 3 Julij. Vrijdag avond heelt zich alhier in het Logement het Ver- siulde Paarddoor middel van een Pistoolschot van het leven beroofd de Heer R. S. Scheepsdokter op een dei- Koopvaardijschepen. Den 27 en 28 Junij is de raad van ministers vergaderd geweesten den 29 is cr aan 's Konings paleis en in te genwoordigheid van Z. M. kabinetsraad gehouden. Men meent dat zulks in verband staat met de plaats gehad heb bende ongeregeldheden in Vriesland. Op onderscheidene punten van Borneo hebben de zeeroo- vers weder van toenemende stoutmoedigheid doen blijken. Do kusten van Banka waren sedert eenigen tijd mede door hen verontrust. Op het naburig eiland Lepar hebben zij inet 22 praauwen en 300 man eenen aanval gedaan raaar zijn met verlies van 9 man afgeslagen. Ook op Biliton heeft een treffen met hen plaats gehadwaarbij vier hunner zijn gevangen gemaakt. De bevolking van het eiland Bali legt cene meer gunsti ge gezindheid aan den dag. De Nederlandsche vlag wordt er geëerbiedigd. De vorsten echter blijven ccn stroevo hou ding aan den dag leggen. Do komrnissaris Maijor wordt to Buitenzorg verwacht om verslag te geven van den staat der zaken op Bali, wclko waarschijnlijk geene tweede expeditie vorderen zal. Men schrijft uit Parimaribo: Op hel etablissement van kolonisatie aan dc Saramaccagaat het thans vrij redelijk en de gezondheidstoestand is zeer bevredigend. Voor eeni gen lijd is aldaar aan den bestuurder een raad van oudsten toegevoegdwaartoe uit de kolonisten vijf der wcrkzaamslen en incest gunstig bekend staandcn gekozen zijn. Op den duur «evoelt men het belemmerende hetwelk er in den grooten af- stand lusschen Parimaribo en Groningen gelegen is, en wan neer eenmaal hel welvaren van dat etablissement meer en meer zal toenemen, zal men ook meer en meer het groolc bezwaar, dat daa'in gelegen is, ondervinden. Uit Pelersburg schrijft men dat men aldaar eerst sedert een paar dagen in het genot van den zomer is. Do Arrondissements Regtbank te 's Hage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den Heer van Bevervoordeen hem vrijgesproken. H. M. do Koningin is naar Soesldijk vertrokken. Den 28 zijn van de reede van Vlissingen naar zeo ge zeild Z. M. Eregat de Rijn Kapitein ter zee Jhó'ren Z. M. Schooner Saparoea luit. ter zeo 1ste klasse Kluis- kens. Naar men verneemt zullen genoemde bodems, na het verriglen van eenen krnislogt met Z. M. Fregat de Sam- bre do Corvet Juno en do Brik do Zwaluw binnon acht weken zich ter genoerndo reedo verzamelen om met Z. M. Fregat, do Prins van Oranje, gekommandeerd door Z. K. H. Prins Hendrik een smaldeel te vormen werwaarls deze togt alsdan gcrigt zal worden is nog niet bekend. In 's Gravenhago is uil Parijs aangekomen de bankier L. Fould. 's GRAVENHAGE 1 Julij. Z. M. de Koning is heden tu een ure uit deze residentie naar Tilburg vertrokken verge zeld van hoogstdeszelfs adjudant, den baron van Mieltet van Coehoorn. Uit verscheidene plaatsen in Vriesland en Groningen zijn in den loop der voorgaande week de beriglen uit de dag bladen tot ons gekomen van volks bewegingen. Wij zul len ons gelukkig achten de stuiting derzelve te mogen ver nemen want geene aanstekelijke ziekte overtreft volksbe wegingen in de snelheid waarmede zij zich verspreiden. Dezelfde oorzaken die ze in de eene plaats doen uitbarsten, heeft in andere do gemoederen er toe voorbereid zooals thans de langdurige schaarsheid der onmisbaarste levensbe hoeften. Mogt het volk bedenken dal de oorzaak cr van niet in menschelijk toedoen maar in hoogere beschikking gelegen isen dat do meer gegoede ingezetenen veel ge daan hebben om den nood door van het hunne mede ta deelcn te lenigen. Het tijdstip dat de duurte een einde zal nemen, is nabij, wanorde en onlusten kunnen het slechts vertragen, en de reeds geleden rampen nog vermeerderen. N1JKERKop de Veluwe 29 Junij. Een afgrijsselijk voorval heeft in deze gemeente eene algemeeno ontsteltenis verspreid. Al stoeijende en dreigende school hier een jon geling een meisje dood met hetwelk hij den volgenden dag in het huwelijk zou treden. Men zegtdat hij van schrik plotseling krankzinnig is geworden. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd C. Krijnen ca G. de Leeuw. J. B. v. d. Woll en T. Hoonjeveea. II. Corel ea A. E. Bangring. Bevallen M. Bredcrode geb. Vink Z. G. Ootelmans geb. Velt Z. M. Kraak geb. Kuiper, 1). C. Bademaker geb. Prins, Z. II. A. Buisman geb. Bruijn Z. Overleden J. H. Brockhaus, 38 j. B. r. Hulst, 60 j. T. Man lj. N. Duinker, 41 j. Gedurende de maand Junij zijn: Gehuwd 7 Paren. Geboren 19 waarvan 10 van het mann. en 9van het vrouw, geslacht. Overleden 17 waarvan 12 van het mann. en 4 van het vrouw, geslacht. Doodgeboren 1. FE U I Ij E E T O N. Een Napolitaansch edelman Luzii genaamd had zich sedert het jaar 1770 te Rome met der woon gevestigd. Zijne hooge geboorte zijn vernuft zijne welgemanierdheid en bovenal zijne buitengewoon schoone gestalte maakten dat hij reeds bij de eerste ontmoetingtoegang kreeg tot de aan zienlijkste huizen van Rome. Vooral echter genoot hij eene allergunstigste onderscheiding aan het Pa leis van den markies de Caragliodie zeer rijk en mildadig wa», maar zeer overgegeven aan de vermaken. Reeds op zijn twintigste jaar was de markies gehuwd (hij was nu der tig) met Julia van Starolidie gesproten was uit eene der aanzienlijk ste geslachten van Ravenna. Nietegenstaande het groot verschil van karak ter hetwelk hij de jeugdige echtelingen bestond was hun huwelijk ech ter zeer gelukkig. Inderdaad zoo zeer de markies haakte naar uitspattingen en vermaken zoo zeer scheen Juliade eenzaamheid, de stilte en de eenvoudigheid te beminnen. Haar verstand en hare schoonheid zouden haar eenen eer sten rang hebben doen bekleeden onder de schoonste en vernuftigste vrou wen van Rome; zij verkoos echter de stille afzondering boven de luidruchtige

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2